
Medzinárodná energetická organizácia vo svojom poslednom reporte znížila prognózu rastu dopytu po roku o 100 tisíc barelov denne na tento a nasledujúci rok. Ako najväčšiou hrozbou sa v súčasnosti javí obchodná vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou a vývoj odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v utorok oznámila, že ropný trh v budúcom roku bude čeliť previsu ponuky nad dopytom z dôvodu silnej produkcie a slabnúcom dopyte po nej.
„V roku 2020 budeme svedkami bohato zásobeného ropného trhu,“ uviedol Keisuke Sadamori na Medzinárodnom energetickom týždni v Singapure. „Prebytok ponuky ropy pretrvá do doby, než sa zotaví dopyt po nej,“ dodal.
IEA v minulom mesiaci znížila svoju prognózu dopytu po rope o 100 tisíc barelov za deň na tento a nasledujúci rok. Rast dopytu v roku 2020 sa očakáva stále solídnych 1,2 milióna barelov denne.
Globálne makroekonomické riziká, ako sú obchodné vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou alebo riziká spojené s Brexitom predstavujú tiež silné riziko, povedal Sadamori.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ostatní producenti ropy vrátane Ruska, plánujú zníženie produkcie o 1,2 milióna barelov ropy denne od roku 2020 s cieľom podporiť ceny ropy.
Avšak množstvo ponúkanej ropy na trhu je podporené najmä krajinami, ktoré nie sú členmi OPECu, ako sú napr. Spojené štáty. Tie ponuku navyšujú najmä nekonvenčnou ropou (tj. ropa, ktorá je získaná inými ako tradičnými ťažobnými metódami (dechtové piesky, ropné bridlice, biopalivá, termálna depolymerizácia organickej hmoty a premena uhlia alebo zemného plynu)). Tiež Brazília a Nórsko budú v budúcom roku produkovať viac ropy, dodal Sadamori.
Na ropnom trhu došlo nedávno k neobvyklej situácii, keď Saudská Arábia bola v septembri donútená znížiť ťažbu ropy po tom, čo teroristická organizácia pomocou dronov podnikla útok na dve ropné zariadenia spoločnosti Saudi Aramco. Hoci po útoku vznikli obavy týkajúce zabezpečení ďalších dodávok, tak rýchlosť ich obnovenie bola prekvapivá a vnieslo to späť istého ducha stability na trh s čiernym zlatom.
Zdroj: CNB, Novák, Fio