Šéf na dlažbe. Ktorých miliardárov vyhodila ich vlastná firma?

všetky články

Keď sa proti sebe postavia chytrák a blázon, kto vyhrá? Presne na toto sa spýtal japonský miliardár Masajoši Son spoluzakladateľa realitnej firmy WeWork Adama Neumanna krátko potom, čo uzavreli dohodu, ktorá vyčíslila hodnotu Neumannovho Startupu na 20 miliárd dolárov. „Ten blázon,“ povedal po minútovom zaváhaní Neumann. A Masajoši odpovedal: „Správne, lenže ty nie si dosť blázon.“

Tieto slová dnes rezonujú so zvláštnou iróniou. Neumann po nepodarenom pokuse uviesť firmu sprostredkujúcu zdieľané kancelárie na burzu skončil ako výkonný šéf a pripojil sa tak k niekoľkým ďalším miliardárom, ktorým dala vyhadzov ich vlastná firma. Čím väčšie zviera, tým väčší pád …

Micky Arison

Hodnota majetku: 8,3 miliardy dolárov

Na čom zarobil: Carnival Cruises

Exit: „Nie sme v pohode,“ kričí nápis na jednej ceduli. „Shit Happens,“ hlása nápis na druhej. Týmito a podobnými odkazmy bola polepená paluba lode Carnival Triumph, plávajúceho hotela pre viac ako tri tisícky pasažierov, keď ju ťahali do dokov v Mobile v Alabame. Išlo o poslednú kvapku v rade prúserov, ktoré v roku 2013 znamenali koniec pre Arisona ako šéfa Carnival Cruises, firmy, ktorú založil jeho otec.

Arison bol typom šéfa, ktorý mal zo všetkého najradšej jachtárčenie a vysedávanie na zápasoch Miami Heat v basketbalovej NBA (tento mančaft mu patril). Venoval minimálnu pozornosť prúserom na mori, napríklad keď sa v januári 2012 prevrátila pri talianskom pobreží loď Costa Concordia a prišlo o život 32 ľudí, alebo keď sa jedna z jeho lodí stala terčom útoku pirátov.

Posledné slová: „Je potrebné vrátiť sa ku koreňom nášho biznisu. Toto je pravá dovolenka. Toto je zážitok! „

Jack Dorsey

Hodnota majetku: 3,9 miliardy dolárov

Na čom zarobil: Twitter, Square

Exit (v max. 140 znakoch): Založil mikroblog s Ev Williamsom, vyhodený v roku 08, keď rástla popularita (a výpadky serverov !). Po 7 rokoch sa vrátil. #TBT

Posledné slová: „Najúčinnejším spôsobom šírením myšlienky je dnes korporátna štruktúra; pred 200 rokmi to bolo zrejme niečo iné, za 100 rokov to bude zas niečo úplne iné. Ale vždy to bude niečo, čo bude v službách myšlienky. „

Steve Jobs

Hodnota majetku: 7 miliárd dolárov

Na čom zarobil: Apple, Pixar

Exit: Vyhadzov, ktorý dal Apple v roku 1985 Stevovi Jobsovi, je možno najznámejším padákom v histórii. Pár rokov predtým firma do vedenia dosadila Johna Sculleyho, ktorého pritiahla od Pepsi. Tým Jobsa okrem iného odstavila od divízie, ktorá vyvíjala druhú generáciu Macintosha, hlavne ho však pripravila o post výkonného šéfa Applu. „V tom čase to skrátka nebol práve skvelý šéf,“ povedal Scully o Jobsovi v roku 2013. Jobs odišiel a založil dve nové firmy (NeXT computers a Pixar). V roku 1996 sa do firmy vrátil a urobil z nej giganta, ktorý má dnes cenu 980 miliárd dolárov. „Veľa sa toho naučil, zatiaľ čo bol preč,“ spomína ďalej Scully. Podľa neho získal skúsenosti, vďaka ktorým sa z neho stal „ten Steve Jobs, ako ho dnes poznáme a obdivujeme – jeden z najlepších šéfov všetkých čias“.

Posledné slová: „V tridsiatich som bol zrazu mimo. Úplne mimo. Prišiel som o všetko, čomu som dovtedy venoval najviac pozornosti a síl. A to bolo zničujúce. „

Steve Wynn

Hodnota majetku: 3,1 miliardy dolárov

Na čom zarobil: kasína

Exit: V januári 2018 priniesol denník Wall Street Journal obsiahlu reportáž, v ktorej líčil svedectvo desiatok ľudí, ktorí údajne zažili sexuálne obťažovanie zo strany Steva Wynna, výkonného šéfa a majoritného vlastníka siete kasín Wynn Resorts. Wynn všetky obvinenia odmietol a tvrdil, že za nimi stojí jeho bývalá žena Elain. Ani to ho ale nezachránilo. Do dvoch týždňov od vytlačenia článku odstúpil. Necelý mesiac po tom predal celý svoj podiel vo firme a stiahol sa úplne.

Posledné slová: „Ocitol som sa uprostred lavíny negatívnej publicity. Ohováranie, nič viac. Ale keď som nad tým všetkým rozmýšľal, došiel som k záveru, že bude lepšie, keď odstúpim. „

Zdroj: Forbes

Ohodnoť článok

Pridaj komentár