Dividendy aktuálne už nie sú posvätné, väčšina najväčších platcov dividend ale stále drží tempo. Z 20 najväčších platcov v Európe, Afrike a na Blízkom východe ich 17 nechalo dividendy bez zmien. Pre porovnanie – z indexu Stoxx Europe 600 od začiatku šírenia koronavírusovej nákazy skoro tretina jeho členov dividendu pozastavila, alebo rovno zrušila.
Bloomberg v tejto súvislosti hovorí o trende, v ktorom dividendoví obri ochraňujú svoje odmeny akcionárom. Potvrdzuje ho vraj najnovšie rozhodnutie saudskej ropnej spoločnosti Saudi Aramco – rozdeliť medzi akcionárov zhruba 75 miliárd dolárov – napriek tomu, že jej pandémia vydrancovala kvartálne zisky.
Z dvadsiatky najväčších platcov dividend v regióne EMEA návrh dividend stiahol jediný – najväčšia európska banka podľa objemu aktív HSBC Holdings. Royal Dutch Shell a AB InBev sa rozhodli pre redukciu plánovaných výplat, aby chránili svoju hotovosť.
„Očakávame, že európske dividendy budú z našich svetových regiónov patriť k tým najviac postihnutým, aj keď zvýrazňujeme možnosť, že niektoré pozastavené dividendy môžu byť vyplatené neskôr v tomto roku, ak kríza opadne, skôr než aby ich celkovo škrtli,“ uviedla investičná poradkyňa Jane Shoemakeová z Janus Henderson. Podľa nej budú tento rok výplaty v regióne o tretinu až polovicu nižšie ako v roku 2019. To je horšie číslo ako globálny priemer, inak ale zodpovedá Británii, citoval ju tiež Bloomberg.
Dáta z derivátového trhu ale ukazujú, že investori započítavajú do cien oveľa väčšie dividendové škrty, než o ktorých sa zatiaľ informovalo. Dividendové futures na Euro Stoxx 50 stiahli od svojho zostupu na dno z 2. apríla skoro polovicu strát. Od začiatku roka sú ale stále o 33% nižšie. Kontrakty na rok 2022 sa obchodujú na podobnej úrovni, ale kontrakty na rok 2021 naznačujú, že najhorší dopad na dividendy príde asi až budúci rok. Tieto kontrakty sa obchodujú zhruba 9% pod tými tohtoročnými.
Reliabilita európskych dividend sa líši v závislosti od krajiny, všeobecne ale zostali dividendovým prístavom firmy spravované rodinami. Rozdiely sú aj naprieč sektormi. Banky, automobilový sektor a akcie z cestovného ruchu vykazujú viac ako 40%-né prepady, u chemičiek, poisťovní, utilít a retailu sa počíta s poklesom o menej ako 5%.
Z nemeckých členov indexu Euro Stoxx 600 ich v otázke dividend jednalo menej ako 41%, držali sa tiež švajčiarske firmy, ako ukazuje graf nižšie. U britských a švédskych firiem to bola zhruba polovica.
Celkové škrty v dividendách sa vyšplhali zatiaľ úhrnom na 130 miliárd eur, čo je 35%-ný pokles oproti minulému roku, hovoria analytici Bloombergu. Z toho banky môžu za skoro polovicu tejto sumy. Bezpečné nie sú ani dividendy na budúci rok. Deutsche Lufthansa je jednou z prvých, ktorá oznámila zrušenie výplaty dividendy.
Pre niektorých investorov môže byť cestou voľba jednotlivých akciových titulov. Société Générale skenovala kvalitné výnosové akcie prostredníctvom Mertonovho modelu. V Európe dobre skórovali GlaxoSmithKline Plc, British American Tobacco Plc, BHP Group Plc, Polymetal International Plc, Yara International ASA.
Tate & Lyle Plc. Naopak Cineworld Group Plc, Airtel Africa Plc, Petrofac Ltd, Micro Focus International Plc, Aker BP ASA a Evraz Plc zo skríningu vypadli ako vysoko rizikové spoločnosti ohľadom dividend.
Dividendový náraz by ale aj tak mohol byť jednorazovou záležitosťou, domnieva sa analytik Emmanuel Cau, za predpokladu, že koronavírusové odstávky nepoškodia ekonomiku dlhodobo. Náhle zastavenie aktivity prinútilo firmy uchovávať hotovosť a dať prednosť spoločenskej zodpovednosti pred odmeňovaním akcionárov, silný dividendový zásek by ale mohla byť jednorazová vec, napísal v májovom komentári.
Zdroj: kurzy
Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.