AbbVie je lacná a platí atraktívny výnos 5/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti Zdravotníctvo

Akcie AbbVie (NYSE:ABBV) sú lacné a majú veľmi atraktívny dividendový výnos. Vyhliadky tejto farmaceutickej spoločnosti na rast sú navyše vysoké, keď sa nákup Allerganu uzavrie.

Napríklad, akcie sa obchodujú s forwardovým výnosovým pomerom len 9,2-násobkom očakávaného zisku do roku 2020. S vyhliadkami na zisk do roku 2021 je to ešte menej.

Okrem toho je ročná dividenda 4,72 dolárov na akciu pre väčšinu investorov veľmi atraktívna z niekoľkých dôvodov. V prvom prípade je dividendový výnos pre akcie ABBV oveľa vyšší ako priemerný objem akcií.

Po druhé, dividenda bude pravdepodobne naďalej rásť pekným tempom. Napríklad 17. júna spoločnosť AbbVie po tretíkrát vyhlásila štvrťročnú dividendu 1,18 dolárov. Po štvrtej štvrťročnej dividende s touto sadzbou je predpoklad, že spoločnosť zvýši dividendu v 4. štvrťroku. Spoločnosť AbbVie mala ročnú mieru rastu dividend o 20,86% na mixovanom základe.

Nakoniec je dividenda stále dobre krytá ziskami spoločnosti. Napríklad prieskum o odhadoch 15 analytikov z roku 2020 ukázal 10,46 dolárov na akciu. Dividendová sadzba je však teraz 4,72 dolárov. Takže dividenda je viac ako 100%-ne krytá ziskom.

Prečo je spoločnosť AbbVie tak lacná?

Hlavným hnacím motorom spoločnosti AbbVie, až do jej nedávnej akvizície spoločnosti Allergan, bola Humira, liek na reumatoidnú artritídu. Pôsobí tiež ako protizápalový liek pri iných stavoch vrátane Crohnovej choroby, psoriázy, ulceróznej kolitídy atď. Je to najpredávanejší liek na svete.

Ale adalimubab-u, aktuálny názov lieku, držal patent len do roku 2016. V poslednej dobe sú dostupné generické verzie tohto lieku.

Problém pre spoločnosť AbbVie spočíva v tom, že až do prvého kvartálu 2020 predstavovala Humira 54,5% príjmov. Spoločnosť AbbVie uviedla, že jej predaj za prvý kvartál dosiahol 8,619 miliárd dolárov, medziročne o 10,7% viac. Predaj lieku Humira bol však 4,703 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 6,4%.

Toto je najpravdepodobnejší dôvod nízkej hodnoty spoločnosti AbbVie. Je príliš závislá od jedného lieku a tento liek je teraz mimo patentu. Trh predpokladá, že generické lieky nakoniec prekonajú tento tok príjmov pre spoločnosť AbbVie. Ale veci nie sú také zlé.

Prečo sa investori nemusia obávať

Po prvé, Humira v USA nepostupuje úplne mimo patentu, aj keď sa to stalo v niektorých iných krajinách. Jej hlavné americké patenty boli v roku 2016 mimo patentu, ale majú „patentovú húštinu“, ktorá podľa jedného zdroja rozširuje svoju exkluzivitu až do roku 2034. Ďalší zdroj uvádza, že jej exkluzivita siaha do roku 2023.

ročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE

Po druhé, spoločnosť sa teraz bude oveľa menej spoliehať na Humiru. 8. mája spoločnosť AbbVie uzavrela akvizíciu spoločnosti Allergan za hotovosť a akcie v hodnote približne 63 miliárd dolárov. Allergan v poslednom štvrťroku dosiahol tržby 3,6 miliardy dolárov a zisk 378 miliónov dolárov.

Takže vidíme, že na proformovej kombinovanej báze bude Humira teraz predstavovať nižší objem celkových tržieb. Spolu by v prvom kvartáli dosiahli 12,2 miliárd dolárov. 4,7 miliardy dolárov za liek Humira by však predstavovalo iba 38,4%. Vzhľadom na to, že iné lieky v portfóliu pravdepodobne rastú rýchlejšie ako Humira, bude táto časť naďalej klesať.

Riziko teda spočíva v nadmernom spoliehaní sa na jeden liek. Niektorí analytici poukazujú na to, že ďalšie lieky spoločnosti AbbVie sú veľmi príťažlivé ako hnacie sily rastu.

Ocenenie spoločnosti AbbVie

Vzhľadom na to, že vedenie má zjavne zámer zvýšiť svoju dividendu, môžeme tento aspekt návratnosti kapitálu využiť na ocenenie akcií AbbVie. Predpokladajme, že budúci rok sa dividenda zvýši o 10%, rovnako ako tento rok. To by zvýšilo ročnú dividendu na 5,20 dolárov za akciu.

Historický dividendový výnos akcií AbbVie bol podľa Seeking Alpha za posledné štyri roky 4,22%. Preto, ak vezmeme dividendu 5,20 dolárov za akciu a vydelíme ju 4,22%, cieľová cena je 123,22 dolárov za akciu

To predstavuje významný zisk oproti súčasnej cene asi 98 dolárov. Akcie AbbVie sú teda nielen lacné s atraktívnym dividendovým výnosom, ale majú tiež dobrý pozitívny potenciál.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár