Sure Dividend: 3 najobľúbenejšie dividendové akcie

Akcie Dividendy Energetika Spotrebiteľský sektor Zaujímavosti

V spoločnosti Sure Dividend veria v dlhodobé výhody investícií typu buy-and-hold. Konkrétne odporúčajú investorom, aby kupovali vysoko kvalitné distribučné akcie s rastúcou dividendou a tie dlhodobo držali, aby úroky z úrokov (zložené úročenie) mohli plne zafungovať.

Na výber sú tisíce dividendových akcií, ktoré by na prvý pohľad mohli byť ohromujúce. Filtrujú akcie na základe mnohých faktorov, z ktorých jedným je dĺžka histórie rastu dividend spoločnosti. Akcie, ako sú dividendoví aristokrati a dividendoví králi, ktoré zvýšili svoje dividendy 25, respektíve 50 a viac rokov v rade, patria medzi najlepších kandidátov na buy-and-hold stratégiu.

Nasledujúce 3 dividendové akcie sú dividendoví králi. Spoločne majú niekoľko kvalít, ako je dlhá história zvyšovania dividend, konkurenčné výhody a potenciál pre budúci rast v nasledujúcich rokoch. Rovnako dôležité je, že veríme, že títo traja dividendoví králi majú bezpečné dividendy a to aj pri dlhodobej recesii.

päťročný graf Altria, zdroj: GOOGLE

Altria (MO:NYSE)

Altria je spoločnosť so zameraním na spotrebiteľské výrobky. Vlastní veľa populárnych značiek v tabakovom priemysle, napríklad vlajkovú loď Marlboro. Je tiež majiteľom bezdymových tabakových značiek, ako sú Skoal a Copenhagen, rovnako ako vinárstvo a tiež 10%-ný podiel v pivnom gigante Anheuser-Busch InBev.

Zníženie miery fajčenia v Spojených štátoch je pre Altriu neustálou výzvou. Percento Američanov, ktorí fajčia cigarety, po desaťročia skutočne klesá. Spoločnosť sa na to pripravila investovaním do nových kategórií, ako sú vaping, konope a produkty na odvykanie od fajčenia, ktoré by mohli predstavovať budúcnosť.

Napríklad Altria investovala značné prostriedky do produktov, o ktorých sa domnieva, že predstavujú menšie zdravotné riziká, ako je napríklad investícia vo výške 13 miliárd dolárov do juuli a investícia vo výške 1,8 miliárd dolárov do spoločnosti Cronos. Altria tiež nedávno investovala 372 miliónov dolárov na získanie 80% vlastníckeho podielu vo švajčiarskej Burger Söhne Group, ktorá vyrába orálne nikotínové sáčky.

Rast v týchto nových kategóriách pomôže Altrii pokračovať v pôsobivom raste dividend. Spoločnosť zvýšila dividendu 50 rokov v rade a má tiež veľmi vysoký dividendový výnos 8%.

Ďalším dôvodom, prečo investori uprednostňujú akcie Altria, je to, že spoločnosť prevádzkuje obchodný model odolný voči recesii. Spotrebné výrobky, ako je tabak a alkohol, sa nakupujú aj pri hospodárskych poklesoch. To umožnilo spoločnosti Altria v posledných piatich desaťročiach naďalej zvyšovať svoju dividendu aj v priebehu niekoľkých kríz.

päťročný graf National Fuel Gas, zdroj: GOOGLE

National Fuel Gas (NFG:NYSE)

National Fuel Gas je diverzifikovaná energetická spoločnosť s trhovou kapitalizáciou približne 3,8 miliardy dolárov, s aktivitami naprieč všetkými segmentmi (upstream, midstream a downstream). Hlavným predmetom podnikania spoločnosti je prieskum a ťažba zemného plynu z bridlice. Celkovo je výrobná kapacita zemného plynu v oblasti Appalachian približne 610 miliónov metrov kubických za deň. Upstream operácie predstavujú približne 44% celkového zisku spoločnosti pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA).

Midstream segment sa skladá z potrubí a skladovacích aktív. Ide o potrubia, ktoré premiestňujú produkciu zemného plynu z Appalachian. Midstream predstavuje 36% ročného EBITDA spoločnosti. A nakoniec, National Fuel Gas má veľkú nadväzujúcu jednotku vo forme podniku poskytujúceho služby, ktorý obsluhuje viac ako 740 000 zákazníkov v New Yorku a Pensylvánii. Downstream predstavuje 20% z EBITDA.

Diverzifikovaná obchodná štruktúra poskytuje spoločnosti niekoľko výhod, napríklad odolnosť proti recesii. Mnoho energetických spoločností, ktoré intenzívnejšie operujú v prieskume a výrobe (upstream), sa oveľa viac spolieha na vysoké ceny komodít. Pri hospodárskom poklese ceny komodít zvyčajne klesajú. Napríklad ceny ropy a zemného plynu sa v posledných niekoľkých rokoch prudko prepadli, čo stiahlo energetický sektor ako celok. Diverzifikácia spoločnosti National Fuel Gas znamená, že je lepšie chránená pred nízkymi cenami komodít, čo vysvetľuje, prečo je jediným dividendovým kráľom z energetického odvetvia.

Spoločnosť National Fuel Gas nedávno zvýšila svoju dividendu o 2,3%, čo bol päťdesiaty rok zvýšenia dividendy v rade. Akcie majú vysoký dividendový výnos 4,3%, čo je viac ako dvojnásobok priemerného výnosu indexu S&P 500.

päťročný graf Lowe’s Company, zdroj: GOOGLE

Lowe’s Companies (LOW:NYSE)

Spoločnosť Lowe ‚s je de facto gigant s domácimi potrebami, ktorý od uvedenia na trh v roku 1961, každý štvrťrok vyplatil dividendu. Svoju dividendu zvýšil viac ako 50 rokov v rade a kvalifikoval sa do zoznamu dividendových kráľov. Posledné navýšenie dividendy bolo vlani o úžasných 15%. Vedenie spoločnosti musí do roku 2020 ešte zvýšiť dividendu, čo pravdepodobne urobí, aby si spoločnosť zachovala status dividendového kráľa.

Dlhodobý rast dividend je pre spoločnosť Lowe vysoko pravdepodobný, pretože ťaží z veľmi priaznivých fundamentov priemyslu. Lowe pracuje v podstate v duopole. Jeho jediným ďalším konkurentom porovnateľnej veľkosti a rozsahu je Home Depot. Pôsobenie v duopolistickom odvetví poskytuje spoločnosti Lowe vernosť značke a cenotvorbu na udržanie ziskových marží.

Spoločnosť Lowe ‚s prevádzkuje takmer 2 000 obchodov s domácimi potrebami a železiarstva v USA a Kanade a má trhovú kapitalizáciu 110 miliárd dolárov. V roku 2020 sa spoločnosti darí dobre a to aj počas pandémie. Aj napriek celoštátnej uzávierke obchodov sa spoločnosti darí držať podnikanie v chode a to predovšetkým vďaka svojej prosperujúce online činnosti.

V poslednom štvrťroku spoločnosť zvýšila svoj porovnateľný predaj v USA (ktorý meria predaj v obchodoch otvorených najmenej jeden rok) o 12,3%. Rast spočíval v náraste priemernej útraty o 9,6% a zvýšenie počtu transakcií o 1,6%. Vedenie spoločnosti Lowe ‚s zaznamenalo pozitívny porovnateľný rast tržieb v 14 zo svojich 15 obchodných oddelení. Elektronický obchod bol hlavným hnacím motorom rastu spoločnosti Lowe, pretože spoločnosť Lowes.com za štvrťrok dosiahla 80% rastu tržieb.

Lowe ‚s má podpriemerný dividendový výnos 1,5%, ale vyrovnáva sa to vysokým rastom dividend. S výplatným pomerom vo väčšine rokov medzi 30 až 40% si Lowe ‚s môže ľahko dovoliť pravidelne zvyšovať dividendu, bez toho, aby sa dostala do nebezpečnej finančnej situácie.

Záver

Mnoho akcií vypláca dividendy, ale iba niektoré zvýšili svoje dividendy počas 50 rokov v rade alebo dlhšie. Existuje iba 30 dividendových kráľov, čo ukazuje, ako vzácne je dosiahnuť tento statusu. Dividendoví králi majú konkurenčné výhody, potenciál rastu a priateľské manažérske tímy, ktoré sa zaviazali každoročne zvyšovať dividendy. Altria, National Fuel Gas a Lowe ‚s naďalej zvyšujú svoje dividendy a to aj počas pandémie. Aj keď ceny akcií môžu kolísať, investori si môžu byť istí, že tieto spoločnosti budú aj naďalej zvyšovať svoje dividendy po mnoho rokov, čo ich robí atraktívnymi pre investorov, ktorí sa zameriavajú na dividendové spoločnosti s rastúcou dividendou.

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár