Tieto 3 akcie môžu v roku 2020 vyskočiť – tvrdia analytici

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Priemysel Ropa

Často opakovaná mantra „buy low, sell high“ má zmysel, ale držať sa toho je ťažšie ako to povedať. My – ľudia – sme prirodzene naklonení k tomu, aby sme sa chytili víťaza a nie toho, kto upadá. Ako vám však povie niekto, kto je vzdelaný v oblasti o investičnej hre, často je maximalizáciou výnosov ísť proti prúdu. Na neustále sa meniacom trhu klesli niektoré akcie v ťažkých časoch z rôznych dôvodov, ako napríklad sklamanie zo zisku spoločnosti, odchod či zmena generálneho riaditeľa a makro trendy, ktoré môžu mať vplyv na dôveru investorov v schopnosť spoločnosti dosahovať výsledky. Cyklus sa však často otočí a dôjde k zotaveniu, pokiaľ budú základy dostatočne silné. Prinášame tri spoločnosti, ktoré by mohli v roku 2020 urobiť skvelý obrat po tom, čo mali minulý rok ťažšie obdobie. 

ročný graf Schlumberger Limited, zdroj:: GOOGLE

Schlumberger Limited (SLB:NYSE)

Schlumberger, veľký hráč v oblasti služieb na ropných poliach, bol 12 mesiacov ako na horskej dráhe – ceny akcií rástli a klesali. Nakoniec však akcie SLB za posledný rok stratili 24%.

Spoločnosti v ropnom priemysle sú silne vystavené vplyvu makro-regiónov. Energetické odvetvie bolo nedávno postihnuté vypuknutím koronavírusu v Číne. Vírus obmedzil pohyb ľudí, čo následne spôsobuje zníženie množstva nakúpeného paliva. To, prirodzene, vytvára tlak na akcie energií.

Nedávna správa spoločnosti Schulmberger o hospodárskom výsledku bola tiež záležitosťou plnou zmiešaných pocitov. Napriek tomu, že príjmy spoločnosti za štvrtý kvartál prekročili očakávania, vykázali v roku 2019 stratu 10,1 miliárd dolárov. V dôsledku nedostatkov na trhu s pôdou klesli tržby v Severnej Amerike medziročne o 10% na 10,8 miliárd dolárov. Príjmy SLB v 4. štvrťroku poklesli tiež medzikvartálne o 4%.

Po nedávnom stretnutí s generálnym riaditeľom spoločnosti bol Kurt Hallead ohromený. Analytik verí, že spoločnosť má „presvedčivý dôvod na zlepšenie marže a generovanie voľných peňažných tokov.“ Zrýchlenie globálnych výdavkov na energiu, oživenie v ťažobných činnostiach s vysokou maržou na otvorenom mori a väčšie ako očakávané zvýšenie medzinárodného prieskumu, dokončovania a výrobnej činnosti sú – podľa Halleada -potenciálnymi katalyzátormi.

Okrem toho Hallead zdôrazňuje záväzok SLB k dividende (spoločnosť vypláca ročnú dividendu 2 doláre s výnosom 5,97% – viac ako dvojnásobok priemeru spoločností S&P 500).

Analytik dospel k záveru, že „SLB naďalej vidíme ako jadrovú holdingovú investíciu pre investorov s veľkým kapitálom. Vzhľadom na naše vyhliadky na zlepšenie dynamiky medzinárodného trhu sa domnievame, že spoločnosť SLB má v zásade dobrú pozíciu na to, aby v priebehu roku 2020 dosiahla lepšiu výkonnosť.“

Hallead určil cenový cieľ 40 dolárov, čo by mohlo zvýšiť zisk o 19% za dvanásť mesiacov. 

A čo zvyšok? 9 ratingov „buy“ a 2 „hold“ označili akciu za „strong buy“. Priemerná cena dosahuje výšku 43,55 dolárov, čo znamená, že v nadchádzajúcich mesiacoch môže stúpnuť o 31%.

ročný graf Halliburton Company, zdroj: GOOGLE

Halliburton Company (HAL:NYSE)

Ostávame v ropnom poli a pozrieme sa hlbšie do jednej z najväčších svetových spoločností poskytujúcich služby v oblasti ropného poľa – Halliburton. Cena akcie HAL za posledných 12 mesiacov presne odzrkadľuje výkon spoločnosti Schlumberger a stratila 30%. Zostupný trend tiahne tri roky dozadu, čo je obdobie, v ktorom sa akcie HAL znížili o viac ako 60%. Podľa spoločnosti RBC (ktorá pokrýva aj oblasť HAL) sa do roku 2020 tento trend zmení.

Podobne ako SLB bol aj Halliburton ovplyvnený nedávnymi udalosťami. Podobne aj najnovšia správa o zárobkoch spoločnosti zaznamenala pokles v severoamerických príjmoch. Správa potvrdzuje, že podnikanie sa v roku 2020 v rámci regiónov nezosilní, ale ťažba na medzinárodných trhoch bude naďalej rásť a mala by mať pozitívny vplyv na príjmy spoločnosti Halliburton.

Hallead si to myslí tiež. Analytik tvrdí, že zvýšená aktivita, cenová sila a schopnosť HAL súťažiť o služby s vysokou maržou „by mali viesť k expanzii medzinárodnej marže v roku 2020.“ Najvyšší rast sa očakáva v regióne Ázie a Tichomoria, po ktorom nasleduje Európa a Commonwealth of Independent States, Blízky východ a Latinská Amerika. To všetko povedie k „podobnému postupu pri zvyšovaní marže ako v roku 2019.“

Uviedol, že: „Zvyšujeme náš fond 2020E / 21E EPS na 1,29 dolárov / 1,63 dolárov ( z 1,17 dolárov / 1,47 dolárov). Hlavnou hybnou silou sú úpravy výnosov z C&P (dokončenie a výroba) a postupnosť marží. HAL naďalej vnímame ako jadro v rámci celého cyklu pre veľkých investorov v oblasti energetiky vzhľadom na zlepšenie medzinárodných trhov a lepší profil priemernej návratnosti ako v skupine. “

Hallead sa naďalej drží svojho ratingu. Narástol však cenový cieľ z 23 dolárov na 25 dolárov, čo v budúcom roku predstavuje potenciálne zisky vo výške 16%.

Konsenzuálne hodnotenie spoločnosti HAL sa člení na 8 „buy“ a 2 „hold“. Ak by sa priemerný cenový cieľ v nasledujúcich 12 mesiacoch splnil, investori by mali získať 26%.

ročný graf Occidental Petroleum, zdroj: GOOGLE

Occidental Petroleum (OXY:NYSE)

Nakoniec sa stretávame s ďalším veľkým hráčom v energetickom sektore. Occidental Petroleum má hodnotu 36 miliárd dolárov a jej prieskumné a vŕtacie operácie siahajú od USA cez Blízky východ až po Kolumbiu. Spoločnosť sa tiež zaoberá petrochemickou výrobou v USA, Kanade a Čile.

Posledných 12 mesiacov nebolo pre spoločnosť OXY veľmi priaznivých. Akciová cena OXY za posledný rok v skutočnosti vykazuje najhoršiu výkonnosť zo všetkých troch – pokles v hodnote 40%. Najvyššia hodnota bola dosiahnutá v decembri, keď cena akcie dosiahla 37,25 dolárov (ale bola najnižšia od roku 2005). Trh je voči OXY neodpustiteľný kvôli vysokému zadlženiu spoločnosti – investori boli v roku 2019 nešťastní po obrovských výdavkoch vo výške 57 miliárd dolárov.

Devin McDermott tvrdí, že sa netreba znepokojovať, pretože táto situácia predstavuje príležitosť. Okrem toho by investori mali byť pokojný z dôvodu príjemnej dividendy spoločnosti.

McDermott povedal: „Sme presvedčení, že dividenda, ktorá ponúka najlepší výnos  vo svojej triede (vo výške 7%), je vo väčšine scenárov bezpečná pre dlhodobý rast. Aj keď úsilie o zníženie pákového efektu dosiahlo významný pokrok pri znižovaní rizika podnikania, spoločnosť Occidental stále obchoduje s dvojnásobným výnosom z voľného cash flow amerických integrovaných a veľkých spoločností E&P s vysokou kapitalizáciou … vykonávanie synergických cieľov nedávno poskytlo usmernenie do roku 2022 a plánované zníženie dlhu prostredníctvom predaja aktív bude kľúčom k stlačeniu dividendy späť na úroveň pred obchodom vo výške 5%.“

Za týmto účelom McDermott aktualizoval Occidental Petroleum z „equal weight“ na „overweight“. Aktualizácia prichádza s novým cenovým cieľom 59 dolárov. Aktualizovaný údaj naznačuje pozitívny potenciál – a to statných 49%. 

4 „buy“ a 7 „hold“ predstavujú priemerné hodnotenie konsenzu s miernym „buy“. Pri priemernej cenovej cieľovej hodnote 49,78 dolárov však býci majú zvrchovanú pozíciu, pretože z toho vyplýva potenciálna rastová hodnota 24%.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár