Tip na knihy, ktoré vám pomôžu zvýšiť vašu finančnú gramotnosť 5/5 (1)

všetky články

Učiť sa o financiách je pre mnohých z nás otrava. Avšak zaujímavé životné cesty vám môžu ukázať, ako spravovať svoje peniaze, ako investovať a ako sa z nedostatku peňazí nezblázniť. Pozrite sa na top 6 kníh, ktoré mnohokrát otriasli svetom financií.

Peniaze nás neurobia šťastnými, ale lepšie sa s nimi žije. Avšak, ako ich získať, udržať, rozmnožovať, to už chce určité znalosti a trochu toho rozumu. Ako sa ľahko naučiť základným finančným zručnostiam a ekonomickému mysleniu?

Najlepšie je situáciu prežiť, to je však bolestné (hlavne pre vašu peňaženku) a mnohokrát je lepšie sa poučiť z životných príbehov a ciest ľudí, ktorí si už vzletov i pádov užili do sýtosti.

Pozrite sa teda na 6 kníh, ktoré vám rozšíria vaše finančné a ekonomické znalosti:

Peniaze milostný príbeh
Ako byť chudobným
Investovanie pre začiatočníkov
Rakúska škola
Cesta korytnačky
Bohatý otec, chudobný otec

Peniaze milostný príbeh – ako veľmi sú si vzťahy a peniaze podobné?

Peniaze sú ako milenka na ktorú chcete, ale nemôžete zabudnúť.

Práve kniha Peniaze milostný príbeh vám ukáže vzorce správania, ktoré najčastejšie bránia zarábať, či ušetriť viac peňazí.

Rovnako ako vo vašich milostných vzťahoch, tak aj vo vzťahu k peniazom je potrebné plánovať, aby vzťahy aj peniaze zostali svieže a neťahali vás ku dnu.

Každý plán má svoj cieľ, u milostných vzťahov tento cieľ pre niekoho končí stiahnutím spodného prádla, pre niekoho svadbou a pre iného spoločným stárnutím.

Rovnako tak je nutné sa pozerať na svoje finančné aktíva – niektoré môžete rýchlo odbiť, iné sú pre vás životne dôležité a autorka knihy sama ukazuje, ako sa dokázala dostať z dlhov a ako sa naučila byť finančne nezávislá.

Ako byť chudobným – a nezblázniť sa z toho?

Chcel by som žiť s hromadou peňazí ako chudobný človek.“ Pablo Picasso

Byť chudobným je naozaj umenie, ktoré vás naučí celoživotný chudák, Geogre Mikes. S knihou Ako byť chudobným sa vydáte na ironickú, vtipnú cestu, ktorá kritizuje svet veľkých peňazí, vlastníctvo rozsiahleho majetku. Kniha nám v kapitolách Stráž peniaze, Lakomosť a Dobré kšefty ukazuje, čoho sa vyvarovať, aby sme sa nejakým náhodným nedopatrením nestali zámožnými.

Investovanie pre začiatočníkov

Ak sa nechcete naučiť byť vtipným chudobným chudákom, ale chystáte sa investovať, tak kniha Investovanie pre začiatočníkov je práve pre vás. Nezáleží na tom, či ste včelár, stavbár, účtovník alebo učiteľ. Táto kniha je napísaná pre neekonómov a naučí vás odhaliť triky finančných a burzových poradcov a ako spoznať kvalitné investičné príležitosti.

V tejto knihe tiež objavíte základné informácie o dostupných finančných produktoch a na čo sa u nich zamerať, v ktorej životnej etape a pre koho sa čo hodí.

Rakúska škola

A od osobných financií sa pozrieme na to, ako jedinec ovplyvňuje celú makroekonomiku.

Komu sú známe mená Friedrich August Hayek (nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu), Carl Menger, Fridrich von Wieser či František Čuhel, tak by určite mal spozornieť.

Rakúska škola obohatila svetovú ekonomiku a kniha Rakúska škola môže obohatiť aj vás. Rakúska škola hrala okrem iného dôležitú úlohu pri Veľkej hospodárskej kríze 30. rokov. Marginalistická revolúcia vychádzajúce z rakúskej školy znamenala pre ekonómiu veľký skok.

Tiež vám myšlienky F. A. Hayeka nedajú spať? Kam sa hrabe nejaký Christian Grey!

Cesta korytnačky

Svetový bestseller Cesta korytnačky zhŕňa skutočný príbeh skupiny vybraných jednotlivcov, takzvaných Turtles (slovensky Korytnačky), ktorým americkí investori v rámci testu požičali po milióna dolárov a naučili ich svoj obchodný systém.

V knihe sú uvedené rozdielne cesty „korytnačiek“. Na jednej strane sa z niektorých „korytnačiek“ stali burzové tigre, ktoré dokázali uspieť a značne zbohatnúť. Na druhej strane životnosť bohatstva niektorých „korytnačiek“ malo krátky život.

Kniha Cesta korytnačky vám poodkryje tajomný závoj špekulantov a burzových obchodov.

Kniha odhaľuje metódy úspešných špekulantov a demonštruje kroky, s ktorými legendárny Turtles na čele s autorom tejto knihy Curtisom Faithom zarobili svoje nemalé peniaze.

Bohatý otec, chudobný otec

Kniha Bohatý otec, chudobný otec vám čitateľnou formou ukáže rozdielnosti v myslení medzi bohatými a chudobnými.

Tento celosvetový bestseller je autobiografickou sondou, ktorá rieši rôzne aspekty bohatstva. Do knihy sú vložené zážitky z detstva autora Roberta Kiyosakiho a tiež pohľady dvoch otcov.

Bohatý otec je otec autorovho kamaráta, ktorý hoci nedokončil strednú školu, tak dokázal vybudovať obchodné impérium. Naopak autorov otec je sčítaný a vzdelaný muž, ktorý napriek tomu zostáva chudobným.

Bohatí nepracujú pre peniaze, nechávajú peniaze, aby pracovali pre nich.“ Robert Kiyosaki

Kniha Bohatý otec, chudobný otec má mnoho podporovateľov vo svete celebrít, napríklad amerického prezidenta Donalda Trumpa či amerického herca Willa Smitha.

Naopak mnoho ekonómov aj ďalších spisovateľov knihu kritizuje.

Každý si z knihy však odnesie to svoje, pretože vás kniha donúti premýšľať o vašich rozhodnutiach a v mnohých aspektoch v sebe uvidíte, ako bohatého, tak i chudobného otca.

A aké sú vaše obľúbené knihy či filmy o financiách? Máte nejaké tipy? Kapitál od Karla Marxa však do finančnej literatúry radšej nepočítajme 🙂

Zdroj: finance.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár