Top 10 aktivistických investorov v USA

Akcie Zaujímavosti

Druhá časť

Aktivistickí investori sú akcionári, ktorí kupujú veľké množstvo akcií verejnej spoločnosti v snahe uskutočniť významnú zmenu v spoločnosti a často sa snažia získať miesta v predstavenstve spoločnosti. Spoločnosť sa môže stať terčom aktivistu, ak je zle riadená, má nadmerné náklady a môže byť prevádzkovaná výnosnejšie ako súkromná spoločnosť. Alebo ak má iný problém, ktorý podľa aktivistu môže on samotný vyriešiť, aby bola spoločnosť hodnotnejšia.

Tu sú hlavní aktivistickí investori v USA na základe aktív pod správou (AUM) a počtu spoločností, na ktoré sa každý aktivista zacielil v období od 1. januára 2017 do 13. októbra 2020.

Trian Partners

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 9
AUM: 11 miliárd dolárov k 31. decembru 2019

Nelson Peltz založil spoločnosť Trian Partners v roku 2005 ako plavidlo na investovanie do „vysoko kvalitných, ale podhodnotených a nedostatočne výkonných verejných spoločností.“ Aktivista sa snaží spolupracovať s manažérskymi tímami a správnymi radami, ale nebojí sa v prípade potreby zahájiť bitku prostredníctvom zástupcov. Najvýznamnejšie bolo, že Trian v roku 2017 bojoval proti spoločnosti Procter & Gamble, čo spoločnosť stálo údajne 100 miliónov dolárov. Peltz získal kreslo na šachovnici s tesným rozdielom 0,0016%.

Najnovšie Trian vybudoval 9,9% pozícií v správcoch aktív Invesco a Janus Henderson a prinútil spoločnosti, aby zvážili fúziu. Trian tiež začal rozhovory s vedením Comcastu po vybudovaní 0,4%-ného podielu v zábavnom gigante v hodnote 900 miliónov dolárov.

Sachem Head Capital Management

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 11
AUM: 2,9 miliárd dolárov k 31. decembru 2019

Spoločnosť Sachem Head založil v roku 2012 Scott Ferguson, chránenec známeho aktivistického investora Billa Ackmana. Za posledných pár rokov spoločnosť Sachem Head vyzvala inštruktážne softvérové spoločnosti na preskúmanie strategických alternatív, presadila predaj vzdelávacej spoločnosti 2U a nominovala štyroch riaditeľov do predstavenstva chemického výrobcu Olin Corp. Naposledy aktivista získal podiel vo výške 1,2 miliardy dolárov v spoločnosti Elanco Animal Health s tým, že veterinárna farmaceutická spoločnosť má príležitosti na urýchlenie predaja a zlepšenie svojich marží a vývoja a výskumu. Edge Consulting Group v apríli nazvala Sachem Heada „kráľom aktivistov“.

Pershing Square Capital Management

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 3
AUM: 9,2 miliárd dolárov k 1. marcu 2020

Po reforme Pershing Square v roku 2003 strávil Bill Ackman posledných 17 rokov oslavovaním niekoľkých vrcholov a odrazom od hlbokých miním. Aktivista si svoju povesť najskôr zabezpečil po úspešnom tlaku na Wendy’s, aby vyčlenila svoju značku Tim Hortons v roku 2004. Odvtedy Ackman zahájil víťaznú kampaň proti Canadian Pacific Railway, rozumne investoval do spoločnosti Starbucks a videl, že zaistenie vo výške 27 miliónov dolárov sa zmenilo na 2,6 miliardy dolárov po krachu akciového trhu v dôsledku COVID-19.

Naposledy Ackman sponzoroval doteraz najväčšieho SPAC, čím získal 4 miliardy dolárov. Pershing Square Tontine hľadá „zrelé“ jednorožce, ktoré sú ako potenciálne ciele pre fúziu sponzorované súkromným kapitálom, vlastnené zamestnancami alebo kontrolované rodinou, uviedol aktivista.

Jana Partners

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 11
AUM: 2,2 miliardy dolárov k 31. decembru 2019

Barry Rosenstein je hodnotovo orientovaný investor zameraný na zapojenie akcionárov. Od roku 2001 sa jeho spoločnosť zameriavala na niekoľko spoločností vrátane spoločností Tiffany & Co., Whole Foods a Conagra Brands. V roku 2018 sa spoločnosť JANA zaviazala zamerať niektoré investície na problémy ESG a spojila sa s dôchodkovým systémom California State Teachers ’Retirement System (CalSTRS), aby podporila technologický gigant Apple, aby urobil viac v súvislosti s účinkami iPhone na deti.

Začiatkom tohto roka sa spoločnosť JANA dohodla s reštauračnou skupinou Bloomin ‘Brands. Tiež uviedla, že by mohla diskutovať o konsolidácii odvetvia a zložení rady s vedúcim tímom vládnej spoločnosti Perspecta.

Corvex Management

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 7
AUM: 2,5 miliardy dolárov k 31. decembru 2019

Spoločnosť Corvex Management, ktorú uviedol na trh Keith Meister v roku 2011, využíva pri výbere akcií oportunistickú metodiku – špeciálne situácie, stratégie založené na udalostiach a hodnotové investovanie. Meister, predtým pravá ruka Carla Icahna, má kontroverzný investičný štýl, ktorý je otvorený a odvážny, podobne ako jeho bývalý šéf.

Jedným z najúspešnejších aktivistických snáh spoločnosti Corvex bolo Yum! Značka v roku 2015, kedy Meister získal miesto na palube spoločnosti a presvedčil spoločnosť, aby vyčlenila svoju čínsku divíziu. Corvex tiež úspešne tlačil na Energen, aby sa v roku 2018 predal spoločnosti Diamondback Energy.

Najnovšie Meister uviedol, že sektor verejnoprospešných služieb je rozumným miestom na investovanie, čo spoločnosť Exelon Corp považuje za obľúbenú obrannú hru, pretože je lacná, dobre umiestnená a pravdepodobne v blízkej budúcnosti dôjde k vnútorným zmenám.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár