Top 10 aktivistických investorov v USA

Akcie Zaujímavosti

Prvá časť

Aktivistickí investori sú akcionári, ktorí kupujú veľké množstvo akcií verejnej spoločnosti v snahe uskutočniť významnú zmenu v spoločnosti a často sa snažia získať miesta v predstavenstve spoločnosti. Spoločnosť sa môže stať terčom aktivistu, ak je zle riadená, má nadmerné náklady a môže byť prevádzkovaná výnosnejšie ako súkromná spoločnosť. Alebo ak má iný problém, ktorý podľa aktivistu môže on samotný vyriešiť, aby bola spoločnosť hodnotnejšia.

Tu sú hlavní aktivistickí investori v USA na základe aktív pod správou (AUM) a počtu spoločností, na ktoré sa každý aktivista zacielil v období od 1. januára 2017 do 13. októbra 2020.

Elliott Management

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 64
AUM: 73,5 miliárd dolárov k 31. decembru 2019

Paul Singer založil Elliott Management v roku 1977, aby sa zameral na konvertibilnú arbitráž. Odvtedy hedžový fond diverzifikoval svoje stratégie a stal sa jedným z najplodnejších aktivistických investorov na svete so zameraním na veľké globálne korporácie ako AT&T, Hyundai a Softbank. Elliott sa tiež pustil do sveta súkromného kapitálu so svojou pobočkou Evergreen Coast Capital, kde získal spoločnosti athenahealth, Barnes & Noble a Travelport Worldwide.

V septembri zverejnil Elliott 15-percentný podiel v spoločnosti Cubic a uviedol, že uzavrel partnerstvo s „vedúcou spoločnosťou v oblasti súkromného kapitálu“ – údajne  Veritas Capital – ohľadom potenciálnej akvizície spoločnosti na obranu a prepravu.

Carl Icahn

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 18
AUM: 29,2 miliárd dolárov k 31. decembru 2018

Už od čias, keď v 80. rokoch pôsobil ako „korporátny lupič“, je Carl Icahn známy ako priekopník akcionárskeho aktivizmu a väčšina jeho majetkových účastí je stále jeho aktivitou. Icahn sa často zameriava na ciele s obmedzenými možnosťami organického rastu, prebytočnými hotovosťami v súvahe a slabým riadením spoločností.

V roku 2020 vyhlásil v spoločnosti Occidental Petroleum súťaže zástupcov, v ktorej obvinil generálneho riaditeľa zo zlého riadenia v súvislosti s akvizíciou spoločnosti Anadarko Petroleum. Aktivista tiež údajne prijal nepriateľskú ponuku spoločnosti Xerox na prevzatie spoločnosti HP a vyzval jednotku ťažkých nákladných vozidiel Volkswagen Traton, aby zvýšila svoju ponuku na prevzatie spoločnosti Navistar International.

Third Point Partners

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 12
AUM: 21,1 miliárd dolárov k 18. júnu 2020

Third Point Partners pod správou Dana Loeba „využíva investičný štýl založený na udalostiach a hodnotách.“ Spoločnosť založená v roku 1995 sa snaží identifikovať situácie, v ktorých môže aktivista očakávať katalyzátor, ktorý odomkne hodnotu. Third Point je globálny investor s aktivitami v spoločnostiach Campbell Soup, Sony a Essilor Luxottica. Spoločnosť Third Point nedávno vyzvala spoločnosť Walt Disney Co., aby zastavila vyplácanie dividend a presmerovala tieto prostriedky na svoje streamovacie služby, pričom uviedla, že zábavná spoločnosť musí prijať priemyselný posun. Menej ako týždeň po zverejnení stanoviska spoločnosti Third Point, spoločnosť Disney uviedla, že je reorganizácuje divízie médií a zábavy tak, aby mala prioritu služba streamovania videa.

Starboard Value

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 30
AUM: 5,9 miliárd dolárov k 31. decembru 2019

Od roku 2002 spolupracuje Jeffrey Smith (zástupca danej spoločnosti) s výkonnými riaditeľmi a ostatnými riaditeľmi s cieľom odhaliť hodnotu pre akcionárov v podhodnotených spoločnostiach. Aktivista prelomil bariéry v roku 2014, keď úspešne ukončil zmeny v materskej spoločnosti Olive Garden Darden Restaurants. Od tej doby spoločnosť Starboard vyskúšala rovnakú taktiku v niekoľkých ďalších spoločnostiach, vrátane spoločností Newell Brands, Magellan Health a GCP Applied Technologies, aj keď bola často vyrovnaná pred hlasovaním.

Najnovšie spoločnosť Starboard uviedla, že verí spoločnosti ON Semiconductor a spoločnosti pre poľnohospodárske vedy Corteva, že majú značné príležitosti na zlepšenie svojho výkonu, a dodala, že prvá z nich by sa mohla stať potenciálnym cieľom prevzatia. Aktivista tiež nedávno sponzoroval spoločnosť na akvizíciu vo výške 360 ​​miliónov dolárov, ktorá sa zameriava na spoločnosti v technologickom, zdravotnom, spotrebiteľskom, priemyselnom, pohostinskom alebo zábavnom priemysle.

ValueAct Capital

Spoločnosti, na ktoré bolo zamerané od roku 2017: 13
AUM: 12,3 miliárd dolárov k 29. februáru 2020

Odkedy Jeff Ubben založil spoločnosť ValueAct Capital v roku 2000, v aktivistickej fime so sídlom v San Franciscu pôsobili zástupcovia v predstavenstve 41 spoločností, vrátane spoločností Microsoft, Rolls-Royce a Alliance Data Systems. Aktivista sa tiež zaviazal investovať do spoločnosti ESG prostredníctvom svojho fondu, ktorý zastával pozície v spoločnostiach Hawaiian Electric a AES Corp.

Začiatkom tohto roka Ubben odstúpil z postu výkonného riaditeľa a odovzdal opraty Masonovi Morfitovi, ktorý je investičným riaditeľom od roku 2017. Ubben uviedol, že rezignuje na pozíciu vedúceho spoločnosti ValueAct pri zakladaní svojho fondu zameraného na ESG, Inclusive Capital Partners, ktorý investuje do Lindblad Expeditions, Enviva Partners, Nikola a Unifi.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár