Top 10 S&P 500 akcií podľa „index weight“

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Služby Technológie

Prvá časť

Standard & Poor’s 500 Index (alebo jednoducho S&P 500) je trhovo vážený index 505 amerických akcií s vysokou kapitalizáciou. Index predstavuje 80% trhovej hodnoty trhu s akciami v USA. Pretože odráža takmer všetky najväčšie akcie v USA, často sa považuje za synonymum „trhu“ ako celku. Je to tak blízko, že existuje ako „predvolený“ index akcií USA.

Keďže je vážený trhovou kapitalizáciou, najväčšie akcie majú veľký vplyv na dlhodobú výkonnosť a denný pohyb indexu ako celku. 10 najväčších akcií S&P 500 tvorí zhruba štvrtinu indexu. To znamená, že investori by sa mali zoznámiť s týmito 10 obrovskými komponentmi, aby pochopili, čo poháňa širší trh.

Nižšie je uvedený zoznam 10 najväčších komponentov S&P 500. 

* Čísla pre váženie a trhovú kapitalizáciu sú k 20. aprílu 2020. Všetky ostatné údaje sú k 27. aprílu 2020. *

1. Microsoft Corp. (MSFT)

päťročný graf Microsoft Corp., zdroj: GOOGLE

Váha indexu: 5,4%
Trhový limit: 1 324 miliárd dolárov
Výnosy (koncové údaje za 4 štvrťroky): 134,3 miliárd dolárov
Čistý výnos (koncové údaje za 4 štvrťroky): 44,3 miliárd dolárov

Microsoft je spoločnosť zaoberajúca sa počítačovým hardvérom a softvérom, ktorá vyrába produkty pre osobné aj podnikové použitie. Spoločnosť Microsoft, ktorá je po desaťročia hlavným hráčom v oblasti technológií, je známa operačným systémom Windows, balíkom programov Microsoft Office a herným systémom Xbox. Spoločnosť je tiež významným hráčom v oblasti cloud computing služieb so svojou cloudovou platformou Azure.

2. Apple Inc. (AAPL)

päťročný graf Microsoft Corp., zdroj: GOOGLE

Váha indexu: 5,0%
Trhový limit: 1 237 miliárd dolárov
Výnosy (koncové údaje za 4 štvrťroky): 267,7 miliárd dolárov
Čistý príjem (koncové údaje za 4 štvrťroky): 57,5 miliárd dolárov

Apple je hlavným výrobcom hardvérových a softvérových produktov, predovšetkým pre spotrebiteľský trh. Jej najvýznamnejším produktom je značka Apple iPhone, ale spoločnosť Apple vyrába aj ďalšie značky vrátane počítačov Mac a tabletOV iPad. Prevádzkuje tiež platformy distribúcie médií Apple Music a Apple TV.

3. Amazon.com Inc. (AMZN)

päťročný graf Amazon.com Inc., zdroj: GOOGLE

Váha indexu: 4,8%
Trhový limit: 1 183 miliárd dolárov
Výnosy (koncové údaje za 4 štvrťroky): 280,5 miliárd dolárov
Čistý výnos (koncové údaje za 4 štvrťroky): 11.6 miliárd dolárov

Amazon je internetový maloobchodný predajca všetkého druhu tovaru, ale čoraz viac diverzifikuje svoje podnikanie. Má tiež hlavnú obchodnú činnosť v oblasti cloud computingu, ktorá je známa ako Amazon Web Services (AWS) a prevádzkuje reťazec kamenných obchodov s potravinami v celom Foods.

4. Berkshire Hathaway Inc. (BRK.B)

päťročný graf Berkshire Hathaway Inc., zdroj: GOOGLE

Váha indexu: 1,9%
Trhový limit: 461,5 miliárd dolárov
Výnosy (koncové údaje za 4 štvrťroky): 327,2 miliárd dolárov
Čistý príjem (koncové údaje za 4 štvrťroky): 81.4 miliárd dolárov

Berkshire Hathaway je holdingovou spoločnosťou pre rôzne investície, ktoré Warren Buffett v priebehu rokov uskutočnil. Medzi jej početné holdingy patria poisťovacie spoločnosti (napríklad GEICO), veľké energetické spoločnosti, spotrebiteľské značky (napríklad zmrzlinový obchod Dairy Queen) a výrobcovia (letecký výrobca dielov Precision Castparts Corp.). Má tiež obrovské portfólio iných akcií. 

5. Alphabet Inc. Class C Shares (GOOG) 

päťročný graf Alphabet Inc., zdroj: GOOGLE

Váha indexu: 1,8%
Trhový limit: 435,1 miliárd dolárov
Výnosy (koncové údaje za 4 štvrťroky): 161,86 miliárd dolárov
Čistý príjem (koncové údaje za 4 štvrťroky): 34.3 miliárd dolárov

Alphabet je materskou spoločnosťou gigantu – vyhľadávacieho nástroja Google. Medzi ostatnými produktmi okrem vyhľadávača Google, Alphabet prevádzkuje web na zdieľanie videí YouTube. Je pozoruhodné, že spoločnosť rozdeľuje svoje akcie do dvoch hlavných tried akcií. Akcie spoločnosti Google v kategórii C sú akcie bez hlasovacieho práva. Akcie typu A zvyčajne obchodujú o niečo viac ako akcie typu C a majú hlasovacie práva. Každá z týchto akcií obchoduje na burze S&P 500 a každá z nich je sama osebe dosť veľká na to, aby sa dostala do top 10. Ak by sa tieto dve triedy zdieľania spočítali spolu, umiestnila by sa na tomto zozname Alphabet ako 4-tá. Existujú aj akcie typu B, ktoré majú neprimerané hlasovacie práva a sú držané iba zasvätenými spoločníkmi Google. Akcie B neobchodujú na otvorenom trhu.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár