Top 5 dividendových aristokratov

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Financie Priemysel Služby Spotrebiteľský sektor

Dividendový aristokrat je spoločnosť, ktorá nepretržite zvyšuje dividendu po dobu 25 rokov. Spravidla sa nejedná o cyklické akcie. Dividendoví aristokrati nebývajú príliš zasiahnutí recesiou a niekedy aj dokonca svoju dividendu v období recesie naďalej zvyšujú. Dividendových aristokratov je pomerne málo a jedná sa o silné a stabilné spoločnosti.

ročný graf Hormel, zdroj: GOOGLE

Hormel (HRL)

1,9% dividenda a ročný nárast 16% za posledných 5 rokov

Hormel (HRL:NYSE) má históriu zvyšovania dividend po dobu 53 rokov. Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na mäsové výrobky a vlastný rad veľkých značiek. Hormel dodáva 65% svojich produktov do supermarketov a zvyšok priamo spoločnostiam. Napriek prémiovým cenám, ktoré Hormel môže účtovať za svoje výrobky, zostáva spoločnosť trochu citlivá na kolísanie cien hydiny a bravčového.

Prechod čoraz viac ľudí na vegetariánsku stravu spoločnosti nehrá do kariet. Avšak tento trend zatiaľ spoločnosť znateľne nezasiahol. Spoločnosť stále viac rozširuje svoje portfólio bezmäsitých produktov. Hormel sa zameriava predovšetkým na USA, ale rastie aj v medzinárodnom meradle.

S čistou peňažnou pozíciou je rozvaha Hormelu sólidná a ponúka priestor pre rast. Skutočnosť, že Hormel za posledných 5 rokov zvýšila svoju dividendu o 16% ročne, ukazuje, že spoločnosť má stále potenciál rastu. Dlhodobo stabilné výsledky, defenzívny profil, silná súvaha a rast sú dôvody, prečo Hormel obsadil prvú priečku v našom zozname.

ročný graf Parker-Hannifin, zdroj: GOOGLE

Parker-Hannifin (PH)

dividenda 1,78% a ročný nárast 10,4% za posledných 5 rokov

Spoločnosti Parker-Hannifin (PH:NYSE) sa podarilo zvýšiť dividendu po dobu 62 rokov v rade, čo z nej urobilo jednu zo spoločností s najlepšími výsledkami. Spoločnosť sa zameriava na pohybové a ovládacie systémy, čo zahŕňa čerpadlá, filtre a motory, ktoré sa používajú na ovládanie uchopovacích ramien. Parquet-Hannifin ďalej dodáva elektromechanické, hydraulické a pneumatické riešenia.

Tento priemysel je zo svojej podstaty cyklický a teda nepriaznivý pre dividendových aristokratov. Spoločnosť má však na trhu silné dominantné postavenie, čo prispieva k jej vynikajúcim výsledkom.

Analytická spoločnosť Standard & Poor ‚ocenila rozvahu Parker-Hannifin najlepšou známkou A. S pomerom cena / zisk 16,8 a konverzií voľného cash flow takmer 100%, môže Parker-Hannifin investovať do rozvoja prostredníctvom akvizícií. Dividendový rast v budúcnosti je preto veľmi pravdepodobný.

ročný graf Wolters Kluwer, zdroj: GOOGLE

Wolters Kluwer (WKL)

dividenda 1,42% a ročný nárast 8,0% za posledných 5 rokov)

Holandské vydavateľstvo Wolters Kluwer (WKL:AMS) dokázalo zvyšovať alebo udržať dividendu dlhšie ako 30 rokov. Od roku 2006 spoločnosť vykazuje silný nárast dividend. Wolters Kluwer stále viac prechádza z papierovej na digitálnu formu svojich produktov. Organizácia sa teraz zameriava predovšetkým na poskytovanie informačných služieb.

Správne systémy môžu zvýšiť produktivitu a v mnohých prípadoch je Wolters Kluwer lídrom na trhu. Rad odborníkov je zvyknutý na systémy Wolter Kluwer a je teda spoločnosti veľmi lojálni. Prostredníctvom partnerstva s ďalšími stranami chce Wolters Kluwer ďalej rásť na susedných trhoch.

Akcie Wolters Kluwer sa zdajú drahé, ak sa pozrieme len na pomer ceny a zisku vo výške 29. Voľný cash flow Wolters Kluwer bol však historicky vždy veľmi vysoký. Preto je dôveryhodnejšie použiť multiplikátor voľného cash flow, čo je 21,2. Vzhľadom k defenzívnej povahe a potenciálu rastu skončil Wolters Kluwer na treťom mieste.

ročný graf Linde Plc, zdroj: GOOGLE

Linde Plc (LIN)

dividenda 1,67% a ročný nárast 6,1% za posledných 5 rokov

Linde (LIN:NYSE) je lídrom na trhu s priemyselným plynom. Nemecká spoločnosť zvýšila svoj podiel na trhu, keď došlo k spojeniu so spoločnosťou Praxair. Linde dokázala zvyšovať svoju dividendu posledných 25 rokov.

Trh s priemyselným plynom má dobré vyhliadky, pretože v priemyselných procesoch a v zdravotníctve sa stále viac používajú špeciálne plyny. Akcia momentálne nie je lacná s pomerom cena / zisk 28,8. Avšak dominantné postavenie na rastúcom trhu je atraktívne.
Vysoký voľný cash flow môže navyše spoločnosť využiť na expanziu alebo napríklad k spätnému odkupu vlastných akcií.

ročný graf Chubb, zdroj: GOOGLE

Chubb (CB)

dividenda 1,98% a ročný nárast 2,95% za posledných 5 rokov)

Novým menom na zozname dividendových aristokratov je poisťovacia spoločnosť Chubb (CB:NYSE), ktorá zvyšovala svoju dividendu 26 rokov. Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na neživotné a úrazové poistenie. Vďaka zameraniu na veľmi špecifické segmenty trhu je spoločnosť veľmi výnosná. To je okrem iného zrejmé zo zloženého pomeru 90%.

Toto skóre je veľmi dobré, pretože väčšina poisťovní sa pohybuje okolo 100%. To znamená, že Chubb nezávisí len na výsledkoch svojich investícií. Jedným z dôvodov dobrých výsledkov spoločnosti Chubb je hlboká znalosť rizík spojená so silnými pozíciami na trhu. Vysoké marže zaisťujú, že spoločnosť Chubb môže aj v nepriaznivých dobách zvyšovať dividendu.

Pomer ceny / zisku je momentálne 15,6, čo je pomerne drahé v porovnaní s minulosťou. Poisťovne zvyčajne nemajú veľké problémy prameniace z ekonomickej recesie. Program spätného odkupu akcií tiež pomáha zlepšiť výkon.

Zdroj: lynxbroker.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár