Top 5 ETF roku 2019

Akcie Americké akcie Dividendy

Vybrali sme päť najlepších fondov obchodovaných na burze cenných papierov (ETF) na základe ich zamerania na hodnotové akcie. Zoznam neprináša žiadne large-cap ETF, dominujú mid-cap a small-cap ETF.

Investovanie do hodnoty

Investovanie do hodnoty sa zameriava na nájdenie podhodnotených akcií, ktoré majú potenciál rastu. Tento potenciál je determinovaný skúmaním základov spoločnosti a porovnaním firmy s inými podnikmi, ktoré majú podobné základy. Hodnota ETF umožňuje investorovi kupovať naraz väčšie množstvo cenných papierov.

Všetky tieto ETF sa zameriavajú veľmi špecificky – toto zameranie nemá nič spoločné s akýmkoľvek konkrétnym priemyslom a so všetkým, čo súvisí s akciami, ktoré trh prehliadol alebo nespravodlivo devalvoval. Fondy ďalej obmedzujú svoj výber zvažovaním veľkosti spoločností, ktorých sa to týka, či už ide o strednú alebo malú kapitalizáciu. Napriek zameraniu môžu všetky tieto ETF z času na čas investovať do cenných papierov mimo indexov, ktoré sledujú. Peňažní manažéri to robia preto, aby udržali profil rizika a návratnosti svojich portfólií tak, aby sa lepšie zhodovali s výsledkami indexov.

Je potrebné poznamenať, že ETF môžu byť podhodnotené, rovnako ako akcie. Niektoré ETF na zozname poklesli a môžu byť atraktívne pre investorov, ktorí chcú kúpiť fond, zatiaľ čo jeho cena je nízka. Všetky údaje sú aktuálne k 2. októbru 2019.

Invesco S&P SmallCap 600 Pure Value ETF (RZV)

Toto je najbližšie, ako sa investor môže dostať k čisto hodnotnej hre v ETF. Akcie sa vyberajú z indexu čistej hodnoty S&P SmallCap 600. Z tohto indexu vyberie fond akcie, ktoré majú hodnotové charakteristiky. ETF bol v roku 2017 volatilný a rok uzavrel tesne nad miestom, kde pred tým skončil. Ale v roku 2019 vzrástol medziročne o 12%.

ročný graf Rydex S&P SmallCap 600 Pure Value ETF, zdroj: ETF.com

Priemerný objem: 17 300
Čistý majetok: 182,8 milióna dolárov
Dividenda: 1,22%
Medziročná návratnosť : 11,91%
Pomer výdavkov (netto): 0,35%

Invesco Russell 2000 Pure Value ETF (PXSV)

Toto je ďalší ETF s malou kapitalizáciou, ktorý sa zameriava na Russell 2000. Ide o najmenšie spoločnosti podľa indexu Russell. Cieľom je zachytiť rast od začínajúcich spoločností, ktoré často zažívajú najexplozívnejší rast v prvých rokoch.

ročný graf Invesco Russell 2000 Pure Value ETF, zdroj: ETF.com

Priemerný objem: 1 400
Čistý majetok: 74,8 milióna dolárov
Dividenda: 1,69
Medziročná návratnosť : 16,6%
Pomer výdavkov (netto): 0,39%

ProShares Russell 2000 Dividend Growers (SMDV)

SMDV kladie dôraz na malé spoločnosti, ktorým rastú dividendy. Môže obsahovať až 40 akcií. Fond sa snaží šíriť akcie, ktoré vlastní, do všetkých trhových sektorov.

ročný graf ProShares Russell 2000 Dividend Growers, zdroj ETF.com

Priemerný objem: 49 500
Čistý majetok: 733,4 milióna dolárov
Dividenda: 2,06%
Medziročná návratnosť: 11,9%
Pomer výdavkov (netto): 0,40%

Invesco S&P MidCap 400 Pure Value ETF (RFV)

RFV sa ešte viac zameriava na akcie so strednou kapitalizáciou ako RZV, pričom vyberá akcie z indexu čistej hodnoty S&P MidCap 400.

ročný graf Invesco S&P MidCap 400 Pure Value ETF, zdroj: ETF.com

Priemerný objem: 17 500
Čistý majetok: 153,2 milióna dolárov
Dividenda: 1,51%
Medziročná návratnosť : 15,0%
Pomer výdavkov (netto): 0,35%

SPDR S&P 600 Small Cap Value ETF (SLYV)

Toto ETF poskytuje investorom expozíciu voči S&P a zameriava sa na investovanie do hodnoty. SLYV spravidla udržuje všetky svoje aktíva v cenných papieroch S&P 600, hoci do týchto cenných papierov môže investovať až 80% aktív. ETF v roku 2017 vzrástlo o 5,64% a zatiaľ je vyššie o 13,27% (medziročne).

ročný graf SPDR S&P 600 Small Cap Value ETF, zdroj: ETF.com

Priemerný objem: 189 300
Čistý majetok: 2,19 miliárd dolárov
Dividenda: 1,80%
Medziročná návratnosť : 15,2%
Pomer výdavkov (netto): 0,15%

Záver 

Akcie spoločností s veľkým kapitálom môžu byť hodnotnými akciami, ale trh má tendenciu zaobchádzať s veľkými firmami spravodlivejšie a je menej pravdepodobné, že ich prehliadne. Menšie spoločnosti často lietajú pod radarom a ich akcie môžu trpieť, pretože mnohí investori im jednoducho nevenujú pozornosť. To z nich robí zaujímavú hodnotnú hru.

ETF v tomto zozname hľadajú práve tieto spoločnosti. Jednotliví investori dostanú ochranu vlastnením viacerých cenných papierov. Ak jeden zlyhá, druhý môže prekonať výkonnosť a udržať tak priemernú návratnosť portfólia ETF. Majte tiež na pamäti, že existuje niekoľko ďalších ETF a vzájomných fondov, ktoré sa zameriavajú na investovanie do hodnoty. Týchto päť je iba ukážkou tých, ktoré by ste mohli zvážiť. Pred uskutočnením akejkoľvek investície urobte svoj vlastný výskum.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár