Top 5 najlepšie platených správcov hedžových fondov

Akcie Ekonomika všetky články

Hedžový fond je investičný nástroj a obchodná štruktúra, ktorá agreguje kapitál od viacerých investorov a investuje do cenných papierov a iných investičných nástrojov. Profesionálne správcovské spoločnosti štruktúrované ako komanditné spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným spravujú spravidla hedžové fondy. Od podielových fondov sa líšia v tom, že regulačné orgány nemajú obmedzený kapitál a väčšina investícií je vysoko likvidná.

Správcovia hedžových fondov dohliadajú na investície svojich príslušných hedžových fondov. Na to, aby boli manažéri hedžových fondov úspešní, musia vytvoriť konkurenčnú výhodu, mať dobre definovanú investičnú stratégiu, vysoký kapitál, silný marketingový plán a silnú stratégiu riadenia rizík. Tí, ktorí sa stanú úspešnými, zarábajú každoročne veľa peňazí. 

Bloomberg nedávno zaradil popredných manažérov hedžových fondov ako súčasť svojho indexu Billionaires Index. Zistilo sa, že 10 najlepších jednotlivcov zarobilo minulý rok približne 7,7 miliárd dolárov. Podľa odhadov spoločnosti Bloomberg sú nasledujúci páni najlepšie platení správcovia hedžových fondov. 

James Simons

James Simons je zakladateľom vysoko uznávanej firmy hedžových fondov Renaissance Technologies. V minulom roku dosiahol celkový výnos hedžového fondu 1,6 miliardy dolárov, čím dosiahol čistú hodnotu 16,6 miliardy dolárov. Na poplatkoch to bolo štyridsaťtri percent tohto príjmu (680 miliónov dolárov).

Simons odišiel v roku 2010 do dôchodku, ale stále má čo povedať o spôsobe fungovania Renaissance a zarába peniaze z výkonnosti fondu. Minulý rok získal fond Renaissance Institutional Equities 8,5%, Renaissance Institutional Diversified Alpha 3,23% a Renaissance Institutional Diversified Global Equity 10,3%. Výkonnosť najstaršieho Renaissance fondu -Medallion nie je známa, pretože je sprístupnená iba majiteľom a zamestnancom spoločnosti.

Ray Dalio 

Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete, je pravidelne označovaný ako jeden z najbohatších v tomto odvetví. V roku 2018 jeho majetok vzrástol o 1,3 miliardy dolárov, posilnený aktívami spoločnosti Bridgewater vo výške približne 160 miliárd dolárov. Z poplatkov vyťažil 610 miliónov dolárov.

Rovnako ako Renaissance, Bridgewater vynikal minulý rok počas turbulencií na finančných trhoch. Hlavná stratégia Pure Alpha vrátila investorom 14,6% bez poplatkov, čo je najlepší výkon za päť rokov. Podľa Forbes má Dalio čistých 18,4 miliárd dolárov, čo z neho robí 25. najbohatšieho človeka na svete.

Ken Griffin 

Ken Griffin, zakladateľ Chicago-based Citadel, zaplňuje titulky časopisov v oblasti nákupu ateliérov a domov na celom svete, nakupuje umenie a rozdáva milióny dolárov na charitu. Jeho výdavky boli financované silnými výkonmi z viacstranných hedžových fondov Citadel.

Vlajková loď Citadely – Wellington získala viac ako 9%, zatiaľ čo jej globálne akcie a taktické obchodné fondy vrátili takmer 6%-9%. Tieto pôsobivé výkony spôsobili, že Griffinovo osobné bohatstvo sa v roku 2018 zvýšilo o 870 miliónov dolárov, čo z neho robí podľa Forbes 45. najbohatšieho človeka na svete. Odhaduje sa, že z celkového príjmu jeho hedžového fondu je 360 ​​miliónov dolárov z poplatkov.

John Overdeck 

John Overdeck v roku 2018 získal 770 miliónov dolárov, z toho 370 miliónov dolárov z poplatkov. Overdeck je spoluzakladateľom hedžového fondu Two Sigma Investments, ktorý sleduje veľké množstvo údajov a predpovedá ceny cenných papierov. V roku 2018 dosiahol fond Absolute Return spoločnosti Two Sigma 11%, zatiaľ čo jeho globálny fond pre maklérov dosiahol 14%-ný zisk. Forbes zhodnotil Overdecka ako 118. najbohatšieho človeka na svete s celkovým čistým majetkom vo výške 6,1 miliárd dolárov.

David Siegel

Úspešný rok spoločnosti Sigma priniesol prospech aj ďalšiemu zakladateľovi Davidovi Siegelovi. Rovnako ako Overdeck, Siegel zarobil 770 miliónov dolárov, keď jeho hedžový fond minulý rok zarobil 3,2 miliardy dolárov investorom. Absolvent počítačovej vedy bol Forbesom vyhlásený za 118. najbohatšieho človeka na svete.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár