Top 5 najviac ocenených amerických akcií

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Financie Priemysel Spotrebiteľský sektor Technológie

Keďže nie všetci makléri ponúkajú zlomkové akcie, je dôležité, aby retailoví investori vedeli, ktoré akcie môžu byť ťažko obchodovateľné kvôli vysokej cene. Tieto obchodné dôsledky môžu mať význam, aj keď cena akcií nemusí nevyhnutne zodpovedať hodnote spoločnosti. Pretože celková trhová kapitalizácia spoločnosti je produktom jej ceny akcií a počtu vydaných akcií, samotná cena akcií vám len málo povie o tom, ako je nadhodnotená alebo podhodnotená cena akcií. Od 18. mája 2020 sa v USA obchoduje týchto 5 najlepších akcií s najvyššou cenou.

1. Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A.NYSE)

päťročný graf Berkshire Hathaway Inc., zdroj: GOOGLE

Cena akcie: 253 500,80 dolárov
Trhový strop: 410,7 miliárd dolárov
Typ spoločnosti: holdingová spoločnosť – konglomerát

Berkshire Hathaway má najvyššiu cenu z ktorejkoľvek spoločnosti v USA a je tiež jednou z najväčších spoločností na svete, ktorá sa podľa trhovej hodnoty neustále umiestňuje v top 10. Berkshire bola pôvodne textilná spoločnosť, kúpil ju však Warren Buffett a teraz je holdingovou spoločnosťou pre jeho investície. Medzi jej početné holdingy patrí poisťovacia spoločnosť GEICO, železnica BNSF a chemická spoločnosť Lubrizol. Ako jej generálny riaditeľ Buffett vynikajúco odolal rozdeľovaniu akcií Berkshire, čo spoločnosti zvyčajne robia preto, aby uľahčili obchodovanie s ich akciami. Buffett namiesto toho udržiaval vysokú cenu, aby sa obchodovalo ťažšie, a tak to odradilo od krátkodobého obchodovania, ktoré by zvýšilo volatilitu akcií. V roku 1996 však Berkshire predstavila novú triedu akcií (BRK.B), ktorá má nižšiu cenu. To ľuďom umožňuje nakupovať oveľa menšie kúsky spoločnosti. V súčasnosti sa obchodujú za oveľa dostupnejšiu cenu – 176,22 dolárov.

2. Seaboard Corp. (SEB:NYSE)

päťročný graf Seaboard Corp., zdroj: GOOGLE

Cena akcie: 3 050,17 dolárov
Trhový strop: 3,5 miliardy dolárov
Typ spoločnosti: konglomerát so zameraním na potraviny a dopravu

Seaboard začala ako spoločnosť zaoberajúca sa mletím obilia na začiatku 20-tych rokov a bola verejne obchodovateľná od roku 1959. Prostredníctvom série fúzií a akvizícií získala významné podniky na výrobu a spracovanie mäsa, medzinárodné námorné podniky, pričom si stále udržala podniky na spracovanie a obchodovanie s obilím. Seaboard nikdy nerozdelila svoje akcie.

3. NVR Inc. (NVR:NYSE)

päťročný graf NVR Inc., zdroj: GOOGLE

Cena akcie: 2 795,06 dolárov
Trhový strop: 10,3 miliárd dolárov
Typ spoločnosti: homebuilding a hypotéka

NVR je homebuilder a hypotekárna banka so sídlom vo Virgínii. Medzi dcérske spoločnosti spoločnosti patria Ryan Homes, Fox Ridge Homes a NVR Mortgage. NVR Inc. tiež nikdy nerozdelila svoje akcie.

4. Amazon.com Inc. (AMZN:NASDAQ)

päťročný graf Amazon.com Inc., zdroj: GOOGLE

Cena akcie: 2 409,78 dolárov
Trhový limit: 1,2 bilióna dolárov
Typ spoločnosti: online maloobchod a cloudové služby

Amazon začala ako online maloobchod s knihami a rozšírila sa až do dnes, keď je on-line predajcom prakticky všetkého. Amazon má okrem svojho obrovského elektronického obchodu dominantné postavenie aj v oblasti služieb – cloudových počítačových služieb s Amazon Web Services. Amazon je jednou z mála spoločností, ktoré v oblasti ocenenia presahujú 1 bilión dolárov, a patrí medzi päť najvýznamnejších spoločností na svete. Táto obrovská veľkosť je to, čo jej umožňuje byť na tomto zozname, napriek tomu, že sa koncom 90. rokov minulého storočia podrobila 3 samostatným rozdeleniam akcií, čím sa počet akcií zvýšil desaťnásobne.

5. Cable One Inc. (CABO:NYSE)

päťročný graf Cable One Inc., zdroj: GOOGLE

Cena akcie: 1 835,24 dolárov
Trhový strop: 10,5 miliárd dolárov
Typ spoločnosti: poskytovateľ telekomunikačných služieb

Cable One je poskytovateľom káblových, internetových a telefónnych služieb prostredníctvom značiek Sparklight a Clearwave. Od rozdelenia akcií od spoločnosti Graham Holdings Company v júli 2015 tiež nikdy nerozdelila (spin-off) svoje akcie.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár