Trendy, ktoré budú v budúcom desaťročí formovať globálnu ekonomiku

Akcie Ekonomika Zaujímavosti

Posledných 10 rokov bolo veľmi rušných, väčšinou boli formované následkom globálnej finančnej krízy a následným zmiešaným oživením. Keď sa však globálna ekonomika chystá vstúpiť do nového desaťročia, neočakávajte nejaký návrat k normálu, nech by to bolo čokoľvek. S úrokovými sadzbami na historických minimách, planétou, ktorá sa zahrieva, deflačnými tlakmi všade, rýchlo starnúcou populáciou a podobne, bude nasledujúcich 10 rokov „vrcholnou dekádou“, pričom podľa najnovších správ dosiahne inflačný bod niekoľko trendov (podľa nedávnej správy Bank of America Merrill Lynch Global Research).

Globálny výskumný tím banky načrtol 10 mega-trendov, ktoré budú pravdepodobne formovať globálnu ekonomiku v nasledujúcom desaťročí – vrcholná globalizácia, recesia, kvantitatívne zlyhanie, demografia, zmena podnebia, roboti a automatizácia, morálny kapitalizmus, všetko inteligentné a vesmír. Porozumenie týmto trendom a ich dopadom pomôže investorom orientovať sa v nespočetných výzvach a príležitostiach v priebehu nasledujúcich 10 rokov. Nižšie sa pozrieme na päť z nich podrobnejšie.

Čo to znamená pre investorov? 

Jeden mega-trend je pravdepodobnosť globálnej recesie, keďže desaťročná expanzia vykazuje známky spomalenia. Rekordný počet respondentov v prieskume manažéra fondov banky si myslí, že globálna ekonomika je v súčasnosti v neskorých fázach svojho cyklu. Medzitým sa uvoľní bublina dlhopisového trhu, ktorá pomohla posunúť úrokové sadzby na rekordné minimá. Po dosiahnutí hraníc menovej politiky sa očakáva, že fiškálna politika bude v nadchádzajúcom desaťročí poskytovať väčšinu stimulov, čím sa inflácia, skutočné aktíva a infraštruktúra stanú veľkými víťazmi, zatiaľ čo rast, úvery a deflácia budú „tí porazení“.

Druhým hlavným trendom je zmena klímy. Banka očakáva, že do konca desaťročia sa svetová populácia zvýši o takmer 1 miliardu ľudí. Nárast populácie bude zaťažovať obmedzené zdroje planéty, ale môže vyčerpať aj zostávajúci rozpočet na uhlík, urýchliť tempo globálneho otepľovania a posunúť teploty nad bod zvratu, ktorý bude mať ničivé hospodárske, sociálne a politické následky. „Do roku 2030 by zmena klímy mohla tlačiť viac ako 100 miliónov ľudí v rozvojových krajinách pod hranicu chudoby,“ uvádza sa v správe.

Roboty a automatizácia sú ďalším veľkým trendom, ktorý bude mať obrovský vplyv na globálnu zamestnanosť. Citujúc správu Svetového ekonomického fóra z roku 2018, banka tvrdí, že do roku 2022 budú ľudia naďalej vykonávať iba 59% úloh v 12 rôznych odvetviach. Do roku 2035 tento počet klesne na 50%, pričom druhá polovica bude plne automatizovaná. Umelá inteligencia (AI) môže dokonca dosiahnuť úroveň inteligencie ľudí do roku 2029. Banka očakáva, že veľkými víťazmi budú automatizácia, miestna produkcia a AI, zatiaľ čo porazenými budú ľudia a globálne dodávateľské reťazce.

Štvrtým hlavným trendom bude vzostup morálneho kapitalizmu. Hlavným cieľom spoločnosti na maximalizovanie hodnoty pre akcionárov je rýchle vyprchanie módy. Spoločnosti budú pri rozhodovaní o ESG nútené brať do úvahy ďalšie zainteresované strany, ako sú zamestnanci, miestne komunity a životné prostredie, a ovplyvniť investičné stratégie, ktoré získajú na popularite. Očakáva sa, že stratégie ESG dostanú v priebehu nasledujúcich 20 rokov spravovaných aktív približne 20 biliónov dolárov. Očakávajte tiež posun od zvyšovania nerovnosti a tučných prémií generálnych riaditeľov k väčšiemu prerozdeľovaniu a univerzálnemu základnému príjmu.

Všetko inteligentné je piaty mega-trend. V nasledujúcom desaťročí (do roku 2030) získajú online prístup ďalšie 3 miliardy ľudí pri celkovom počte 500 miliárd pripojiteľných zariadení. Ale len za päť rokov budú ľudia v interakcii s pripojenými zariadeniami v priemere každých 18 sekúnd v porovnaní so 6,5 minútami dnes. To znamená priemernú interakciu s pripojiteľným zariadením 4 800 krát za deň. Zabudnite na mobilné siete 5G – do roku 2029 môže byť potrebné 6G, pretože 5G dosiahne plnú kapacitu. Spolu s väčšou konektivitou prichádza viac počítačovej kriminality, ktorej náklady by mali do roku 2021 dosiahnuť 7% svetového HDP.

Budúcnosť

Ďalších päť trendov – vrcholná globalizácia, kvantitatívne zlyhanie, demografia, splinternet a vesmír – nebude mať v najbližšom desaťročí žiadne revolučné následky. Tvorcovia politiky budú čeliť nespočetným výzvam, zatiaľ čo podnikatelia a investori budú čeliť mnohým novým rizikám pri navigácii v neznámom svete, ale s vlastným jedinečným súborom príležitostí.

Zdroj: investopdia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár