Viac ako polovica svetových bánk nemusí prežiť budúcu recesiu

Banky Ekonomika všetky články

Jedenásť rokov potom, čo naplno udrela finančná kríza, globálna ekonomika opäť spomaľuje. Odborníci varujú, že kvôli rizikám, ako obchodné vojny či neriadený brexit by sa svet mohol opäť prehupnúť cez hranu recesie. Tá by sa však mohla stať osudnou pre viac ako polovicu svetových bánk, vyplýva zo štúdie prestížnej konzultačnej firmy McKinsey.

Väčšina svetových bánk v súčasnosti nedosahuje dostatočné výnosy, varuje vo výročnej správe o stave bankového sektora spoločnosť McKinsey & Company. Ich analýza uvádza, že viac ako dekádu po poslednej ekonomickej kríze sa banky stále nedostali na úroveň ziskovosti, na ktorej boli v roku 2007.

Takmer 60 percent z nich vykazuje rýchlejší rast nákladov ako výnosov, uvádza správa s tým, že dlhodobejšie ekonomické spomalenie by mohlo ich problémy značne zhoršiť. A to najmä v prípade, že by centrálne banky na situáciu reagovali znižovaním úrokových sadzieb, čo komerčným bankám ukrajuje zo zisku.

Napríklad Európska centrálna banka v snahe o oživenie ekonomiky razí túto politiku posledné štyri roky. Otázkou preto zostáva, koľko priestoru pre „nakopnutie“ hospodárstvo znížením sadzby ešte inštitúcii zostáva. Poslednou možnosťou sú v podobnej situácii záporné sadzby, čo zmieňuje aj správa analytikov z McKinsey. Tie by bankám ešte viac osekali zisk, pretože by potom -zjednodušeně povedané – platili klientom za to, že si u nich požičiavajú peniaze.

Príjmy a hodnota bánk padajú

S neistým výhľadom do budúcnosti sa v súčasnosti stretávajú inštitúcie naprieč globálnym bankovým sektorom. Príjmy dvanástich najväčších európskych a amerických investičných bánk sa v prvom tohtoročnom polroku prepadli na 76,8 miliardy dolárov, čo je medziročne o 11 percent menej. Na základe dát analytickej platformy Coalition o tom v septembri informovala agentúra Reuters. Príjmy týchto finančných domov z obchodnej a poradenskej činnosti boli najnižšie od roku 2006.

Najväčšie investičné banky: Barclays, BNP Paribas, Citi, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley, Société Générale, UBS

Kapitálový trh už neradostnú situáciu zaznamenal. Trhové hodnoty bánk od začiatku minulého roka v priemere poklesli o 15 až 20 percent, tvrdí správa spoločnosti McKinsey, ktorá však žiadnu konkrétnu inštitúciu nezmieňuje. Prepad podľa dokumentu naznačuje, že investori očakávajú prudké spomalenie rastu výnosov. Ich tlak je obzvlášť výrazný v Európe. Hodnota akcií európskych bánk od roku 2016 každoročne klesá dvojciferným tempom, napísal denník Financial Times.

Spoločník firmy McKinsey Chira Barum, ktorý je spoluator najnovšej analýzy, označil v rozhovore pre stanicu CNBC súčasnú situáciu bánk za „zlomový bod“. Barum tvrdí, že pre rad z nich bude ekonomické spomalenie katastrofou, ak nevykonajú zásadné štrukturálne zmeny. Podľa správy by mali finančné inštitúcie viac investovať do najmodernejších technológií a udržiavať svoju konkurencieschopnosť napríklad tým, že sa budú postupne spájať.

Nástup technologickej konkurencie

„Veríme, že sa nachádzame v neskorej fáze ekonomického cyklu. Banky teraz musia vykonávať odvážne ťahy, pretože nie sú v dobrej kondícii, „povedal agentúre Bloomberg Kausik Rajgopal, ďalší zo spoločníkov firmy McKinsey. „V tejto situácii si nikto nemôže dovoliť zaspať na vavrínoch,“ dodal.

Podobne ako v iných odvetviach totiž aj v bankovom sektore došlo v poslednom desaťročí k významnému nástupu technologickej konkurencie. Novými hráčmi na trhu sú ako malé fintech startupy (v Českej republike sú to napríklad projekty Twist alebo Zonk), tak giganti Apple či Google, ktorí sa takisto púšťajú do finančných služieb.

Analýza McKinsey uvádza, že kvôli nastupujúcej konkurencii mnohé z tradičných bánk riskujú, že sa stanú „históriou“. Technologické firmy so svojimi užívateľsky prívetivými produktmi totiž výrazne menia správanie spotrebiteľov, s čím banky iba ťažko držia krok. Zo svojich rozpočtov pre informačné technológie totiž do inovácií investujú v priemere 35 percent, zatiaľ čo u hráčov z oblasti tento podiel mnohokrát presahuje 70 percent.

V snahe zostať na výslní tak mnohé finančné domy v súčasnosti uzatvárajú s fintech projektmi najrôznejšie formy spolupráce. Na tieto partnerstvá si banky podľa Kausika Rajgopala budú musieť postupne zvyknúť.

Zdroj: Marek Tomanka, idnes.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár