Wells Fargo (WFC: NYSE)
Banka Wells Fargo (WFC:NYSE) nebola v posledných rokoch pre hodnotových investorov príliš vhodná k nákupu.

Podvody s účtami, podozrenie z prania špinavých peňazí a dokonca ani vyšetrovanie štátnymi orgánmi banku nezastavili v pokračovaní s falošnými účtami. Táto všetko malo vplyv na ziskovosť Wells Farga, ale predovšetkým to ovplyvnilo ocenenie akcií. Ďalším nemalým problém je, že banke sa nedarí nájsť nového generálneho riaditeľa – bývalý generálny riaditeľ Tim Sloan odišiel v tomto roku do dôchodku.
Avšak pre dlhodobých investorov, toto znamená príležitosť WFC kúpiť za lacno a participovať na potenciálnom budúcom raste – aj keď má banka problémy s dôveryhodnosťou u verejnosti, tak si stále drží vysokú ziskovosť, takže istý potenciál tu je.
Naviac Wells Fargo (WFC:NYSE) ponúka dnešným investorom takmer 4,2% dividendový výnos, takže je to vhodná voľba pre investorov. Vďaka takto vysokému dividendovému výnosu, je WFC jednou z najvýnosnejších akcií v bankovom sektore.
Takto vysoký dividendový výnos, spoločne s najnižším ocenením za posledných 10 rokov, tak robia akcie WFC vhodné ku kúpe. Vedenie WFC činí nevyhnutné kroky na nápravu vzniknutých škôd a preto sa domnievame, že akonáhle sa „usadí prach“, tak ocenenie opäť porastie.
Prehľad
Wells Fargo (WFC:NYSE) bola založená v 1852 a pomenovaná podľa zakladateľoch (Henry Wells a William Fargo) v San Franciscu. Dostavníkové logo banky bolo zvolené ako obraz rýchleho dodania na vtedajšom západe Spojených štátov.
Banka Wells Fargo už nepreváža zlato dostavníkmi, ale premenila sa do jednej z najväčších svetových bánk. Spoločnosť má tisíce pobočiek v USA, čo nameraná, že má zastúpenie na viacerých miestach ako jej konkurenti. Ďalej má viac ako 8 000 pobočiek po celom svete vo viac ako 40 krajinách, ale stále sa zameriava predovšetkým na americký trh. Wells Fargo sa stala komunitnou bankou v Spojených štátoch a naďalej sa zameriava na tradičné pôžičky, kdežto ostatné veľké banky presunuli svoj záujem do iných, rizikovejších oblastí podnikania.
Wells Fargo (WFC:NYSE) má dnes viac ako 70 miliónov zákazníkov, čo znamená, že viac ako jedna tretina amerických domácností má aspoň jeden produkt od spoločnosti Wells Fargo. Môže sa chváliť najväčším objemom retailových vkladov v USA vo výške 1,3 bilióna dolárov, to znamená, že môže požičiavať na, v podstatne, bezkonkurenčnej úrovni.
To banke zabezpečuje zhruba 85 miliárd dolárov ročných príjmov a trhovú kapitalizáciu vyše 210 miliárd dolárov.
Banka sa aj naďalej snaží vyčistiť portfólio od rizikových spotrebiteľských úverov, ktoré má vo svojej finančnej súvahe už od finančnej krízy (2007-2009) kedy prevzala spoločnosť Wachovia.
Banka sa naďalej zameriava predovšetkým na rast spotrebiteľských úverov a na kvalitné prvé hypotéky (first Mortgages), ktoré prinášajú vyššie zisky, než úvery a zároveň sa banka snaží budovať a rozširovať svoj obchodný model s kreditnými kartami. Pokles vykázalo portfólio spotrebiteľských nehnuteľností (consumer real estate portfólio), ktoré sa banka snaží orezať od záložných hypoték (junior lien Mortgages), ktoré sú oveľa rizikovejšie ako tradičné hypotéky (first Mortgages). Celkovo by tak čistá úroková ziskovosť banky mala slušne rásť – vzhľadom k prostrediu s klesajúcimi základnými úrokovými sadzbami.
Wells Fargo (WFC:NYSE) dnes vypláca ročnú dividendu vo výške 2,04 dolárov na akciu, čo je veľmi slušných cca 4,1%. To robí z banky Wells Fargo jednu z dividendovo nevýnosnější bánk, čo bolo spôsobené predovšetkým poklesom ceny akcií v posledných mesiacoch, než navýšením dividendy. Výplatný pomer je stále okolo 40%, takže je tu stále dosť priestoru pre ďalšie navyšovanie v budúcnosti. Dividendy však neboli nikdy hlavným zameraním vedenia WFC. Vedenie sa vždy zameriavalo viac na spätné odkupy akcií, čo je na druhú stranu k súčasnému oceneniu veľmi dobré.

Perspektiva rastu
Primárnym rastovým faktorom Wells Fargo (WFC:NYSE) rastu zisku na akciu, teda predovšetkým v najbližšej dobe sú, resp. budú spätné odkupy akcií. Rast ziskov spoločnosti v poslednej dobe nebol príliš veľký a vzhľadom k invertovanej výnosovej krivke – rozdiel medzi dvojročnými a desaťročnými americkými štátnymi bondami – tak veľmi pravdepodobne aj naďalej zostane portfólio pôžičiek pod tlakom.
Aj keď, schopnosť banky fungovať dobre v prostredí nízkych úrokových sadzieb ukazuje, že až sa opäť sadzby v budúcnosti vrátia do normálu, tak sa banke povedie ešte podstatne lepšie. Kým bude výnosová krivka invertovaná, tak tu nie je veľa katalyzátorov pre rast a tak sa banka zameriava predovšetkým na znižovanie prevádzkových nákladov. Možno tak očakávať jednociferný rast EPS, spoločne s pomalým rastom tržieb a spätným odkúpením akcií.
Aby sme boli spravodliví, pákový efekt Wells Fargo na trhu s bývaním sa môže stať negatívnym, ak recesia udrie a transakcie poklesnú, rovnako ako v čase poslednej recesii. Splácanie od spotrebiteľov na maržiach by navyše mohla udržať rast príjmov, ak by k tomu došlo. Významné snahy banky o spätné odkúpy by však mali aj naďalej podporovať vyšší zisk na akciu.
Ocenenie
Ocenenie akcií banky Wells Fargo (WFC:NYSE) sa v posledných mesiacoch podstatne znížilo – tým dividendový výnos vyskočil, pretože cena akcií klesla. To prinieslo jedinečnú možnosť pre tých, ktorí by chceli túto banku vlastniť vo svojich portfóliách.
Akcie banky sa v týchto časoch obchodujú za 10,5 násobok – pri odhade ziskov vo výške 4,80 dolárov na akciu. To síce už nie je to najnižšie ocenenie, ale je to jedno z najnižších za aké sa akcie WFC za posledných desať rokov obchodujú. Férové ocenenie je okolo jedenácť násobku ziskov, takže stále je tu ešte priestor pre vstup vlastniť Wells Fargo za takéto nízke ocenenie.
Bohužiaľ je treba stále zdôrazniť, že Wells Fargo stále pracuje na náprave problémov svojich zákazníkov a investori tak zatiaľ stále nie sú ochotní kupovať akcie tejto banky a to ani za tak nízke ceny. Časom sa toto, ale zlepší a ocenenie banky Wells Fargo opäť porastie – až čas ukáže kedy sa to stane.
Celková návratnosť investorom by tak mohla dosiahnuť okolo 10% a to vďaka kombinácií rastu EPS, rastu ocenenia a 4% dividendovému výnosu. Navyše nízke ocenenie akcií banky vytvorilo tiež vynikajúcu situácii, keď spätné odkupy akcií sú oveľa efektívnejšie a tým aj rast zisku na akciu bude vyšší.
Záver
Kým Wells Fargo (WFC:NYSE) čelí spravodlivému hnevu investorov, za to čo minulé vedenie spôsobilo, ale všetky tieto problémy z minulosti sú už v ocenení akcií WFC zahrnuté. Stále je tu ale potenciálny problém marží, kým sa invertovaná výnosová krivka nezlepší. Tento problém vedenie banky kompenzuje spätným odkupom akcií a kontrolou nákladov. Wells Fargo tak dnes ponúka jedinečný mix rastu, hodnoty a dividendového výnosu, čo znamená, že akciám Wells Fargo analytici uďeľujú odporúčanie kúpiť (buy).
Zdroj: suredividend