Vyberáme pre vás – akcie s vysokým rastom dividend

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Technológie

Úvod

Dividendoví investori môžu mať tendenciu zamerať sa na akcie s najvyššími dividendovými výnosmi. Rast dividend je však tiež dôležitým faktorom pri vytváraní portfólia zameraného na príjem. Kým akcie s vysokým výnosom sú príťažlivé vďaka príjmu, ktorý dnes poskytujú, akcie s rastúcou dividendou sú rovnako príťažlivé vzhľadom na možnosť ešte vyšších dividend v budúcnosti.

Napríklad Dividendový aristokrati sú exkluzívnou skupinou vysoko kvalitných dividendových akcií s rastúcou dividendou. Dividendový aristokrati predstavujú 57 spoločností z indexu S&P 500, z ktorých každá zvýšila dividendu najmenej 25 rokov po sebe.

Dividendový aristokrati sú všeobecne považovaní za najlepšie akcie s rastúcou dividendou, ktoré môžu investori kúpiť. Ale nezačali ako dividendový aristokrati. Je preto vhodné vziať do úvahy akcie, ktoré práve teraz nemusia mať tak dlhú históriu dividend, ale majú potenciál stať sa ďalším aristokratom. Investori by sa mali zamerať na vysoko kvalitné spoločnosti s trvalými konkurenčnými výhodami, trvalým rastom a schopnosťou dlhodobo zvyšovať svoje dividendy.

Nie všetky akcie v tomto článku sú na zozname dividendových aristokratov. V každom prípade však majú potenciál každoročne zvyšovať svoje dividendy vysokou mierou a pravdepodobne patria medzi budúcich aristokratov.

Apple (AAPL:NASDAQ)

Apple Inc. je globálna technologická spoločnosť, ktorá navrhuje, vyrába a predáva spotrebné výrobky, ako sú smartphony, smartwatches a osobné počítače. Spoločnosť Apple tiež v posledných rokoch nesmierne rástla v servisnom priestore a rozšírila svoj obchod App Store prostredníctvom predaja hudby, aplikácií a predplatného obsahu.

Spoločnosť Apple bola založená v roku 1976 a má ročné tržby vo výške 260 miliárd dolárov a je ocenená 984 miliardami dolárov, čo z nej robí jednu z najcennejších spoločností na svete.

ročný graf APPLE, zdroj: FINANZEN100

Apple Inc. v posledných rokoch odviedol pozoruhodnú prácu a zvýšil svoj zisk na akciu, čo mu umožnilo vrátiť kapitál akcionárom v rozsahu, ktorý je nemysliteľný u akejkoľvek inej spoločnosti. V najbližších piatich rokoch očakávame medziročný rast zisku na akciu o 6 až 7%, čo predstavuje mierne spomalenie oproti historickému tempu.

Rast zisku by sa mal spomaliť jednoducho kvôli obrovskému rozsahu spoločnosti Apple a skutočnosti, že väčšina vyspelých trhov je už nasýtená. Segment služieb však naďalej vykazuje silný rast a myslíme si, že Apple má stále veľmi svetlú budúcnosť.

A aj pri mierne nižšom tempe rastu EPS by Apple mohol dosiahnuť dvojciferné zvýšenie dividend vďaka nízkemu výplatnému pomeru a obrovskému množstvo hotovosti v súvahe.

Súčasný pomer výplaty je iba 26% zisku, čo znamená, že Apple má v najbližších rokoch obrovský priestor pre rast dividend. Podporené jednociferným rastom zisku a tiež priestorom pre podstatné zvýšenie výplatného pomeru bez zbytočného stresu, spoločnosť Apple by mohla v nasledujúcich rokoch dosiahnuť veľmi vysokého rastu dividend.

Nakoniec má Apple vo svojej súvahe obrovské množstvo peňazí, čo by mohlo byť v nasledujúcich rokoch tiež využité k rastu dividend. V poslednom štvrťroku, Apple držal 95 miliárd dolárov v hotovosti a cenných papieroch a 116 miliárd dolárov obchodovateľných cenných papierov vo svojej súvahe.

Nike Inc. (NKE:NYSE)

Spoločnosť Nike bola založená v roku 1964 a za posledných 55 rokov sa rozšírila na najväčšieho výrobcu atletickej obuvi, odevov a športového vybavenia na svete. Nike pôsobí v šiestich segmentoch: beh, futbal, tréning, basketbal, športové oblečenie a Jordan. Nike tiež vlastné značky Converse a Hurley. Spoločnosť Nike sa obchoduje s trhovou kapitalizáciou 145 miliárd dolárov a ročne dosahuje tržby vo výške 42 miliárd dolárov.

ročný graf NIKE, zdroj: FINANZEN100

V poslednom desaťročí spoločnosť Nike zvýšila svoj zisk na akciu priemerným ročným tempom viac ako 10%. Rast tržieb bol hlavným hnacím faktorom, spoločnosť Nike tiež postupne zlepšovala marže a prostredníctvom programu výkupu znížila počet akcií. Očakávame, že Nike v najbližších rokoch dosiahne takmer dvojciferný rast zisku na akciu hlavne vďaka pokračujúcemu rastu tržieb a výkupu akcií.

Tlak na zrýchlenie priameho predaja spotrebiteľom, namiesto pôvodného veľkoobchodného modelu, by mohol podporiť budúci rast.

Spoločnosť Nike zvyšuje dividendu 17 rokov. Aj keď to ešte nie je aristokrat, pripojila sa k zoznamu Dividend Achievers. Spoločnosť Nike v poslednom desaťročí zvýšila dividendu v priemere o 15%. Vysoký rast zisku na akciu, ktorý očakávame, v najbližších rokoch silne podporí dividendu.

Výplatný pomer spoločnosti Nike je tento rok len 33%, takže má dostatok priestoru pre to, aby zvyšovala dividendu viac ako porastie zisk. Veľmi nízky výplatný pomer v kombinácii s vynikajúcimi vyhliadkami na rast zisku znamenajú, že výhľad rastu dividend je ukážkový.

Záver

Investori by nemali ignorovať akcie s rastúcou dividendou len preto, že majú v súčasnosti nízky dividendový výnos. Spoločnosti so silnými obchodnými modelmi, konkurenčnými výhodami a rastovým potenciálom sú atraktívne bez ohľadu na svoje počiatočné výnosy. Vo výsledku by akcia s nižšími dividendovými výnosmi mohli prekonať vysoko výnosné akcie, ak budú dlhodobo rásť zisky a dividendy vysokým tempom.

Dividendový rast uvoľní silu zloženého úročenia. Existuje mnoho prípadov, v ktorých by akcia s rastom dividendy mohla časom produkovať vyšší výnos z nákladov ako akcie s vyšším súčasným výnosom, ale len s malým alebo žiadnym rastom dividend. Tieto vyššie spomenuté akcie majú potenciál v dohľadnej budúcnosti zvýšiť svoje dividendy o 10 a viac percent ročne, čo z nich robí atraktívnu kombináciu dividendového výnosu a rastu.

Zdroj: IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár