Vyberáme pre vás – akcie s vysokým rastom dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Úvod

Dividendoví investori môžu mať tendenciu zamerať sa na akcie s najvyššími dividendovými výnosmi. Rast dividend je však tiež dôležitým faktorom pri vytváraní portfólia zameraného na príjem. Kým akcie s vysokým výnosom sú príťažlivé vďaka príjmu, ktorý dnes poskytujú, akcie s rastúcou dividendou sú rovnako príťažlivé vzhľadom na možnosť ešte vyšších dividend v budúcnosti.

Napríklad Dividendový aristokrati sú exkluzívnou skupinou vysoko kvalitných dividendových akcií s rastúcou dividendou. Dividendový aristokrati predstavujú 57 spoločností z indexu S&P 500, z ktorých každá zvýšila dividendu najmenej 25 rokov po sebe.

Dividendový aristokrati sú všeobecne považovaní za najlepšie akcie s rastúcou dividendou, ktoré môžu investori kúpiť. Ale nezačali ako dividendový aristokrati. Je preto vhodné vziať do úvahy akcie, ktoré práve teraz nemusia mať tak dlhú históriu dividend, ale majú potenciál stať sa ďalším aristokratom. Investori by sa mali zamerať na vysoko kvalitné spoločnosti s trvalými konkurenčnými výhodami, trvalým rastom a schopnosťou dlhodobo zvyšovať svoje dividendy.

Nie všetky akcie v tomto článku sú na zozname dividendových aristokratov. V každom prípade však majú potenciál každoročne zvyšovať svoje dividendy vysokou mierou a pravdepodobne patria medzi budúcich aristokratov.

Caterpillar (CAT:NYSE)

Spoločnosť Caterpillar sa od svojho založenia v roku 1925 rozrástla na masívneho globálneho výrobcu stavebných a ťažobných zariadení a tiež rôznych aplikácií priemyselných strojov. Spoločnosť Caterpillar je vysoko kvalitná akcie s rastúcou dividendou, pretože spoločnosť sa nedávno pripojila na zoznam distribučných aristokratov svojim 25 navýšením dividendy v rade.

Spoločnosť s trhovou kapitalizáciou vo výške 69 miliárd dolárov prevádzkuje segmenty finančných služieb, stavebného priemyslu, priemyslu zdrojov, energetiky a dopravy.

ročný graf CATERPILLAR zdroj: FINANZEN100

Zákazníci spoločnosti Caterpillar zvyčajne pôsobia vo veľmi cyklických sektoroch, vrátane stavebníctva, lesníctva, ťažby a ďalších. To vedie k výkyvom cyklov zárobkov spoločnosti Caterpillar na základe globálneho ekonomického rastu, čo môže viesť k volatilite ceny akcií.

Nedávne výsledky spoločnosti Caterpillar a jej súčasné vyhliadky sú však celkom dobré, a preto dividenda v priebehu času rastie.

Očakávame, že spoločnosť Caterpillar v nasledujúcich rokoch každoročne porastie miernym, jednociferným tempom vďaka skromným nárastom tržieb, klesajúcemu počtu akcií a zlepšením marže. To pomôže podporiť rast dividendy spoločnosti, ako tomu bolo po mnoho rokov, a to aj napriek nestabilným ziskom.

Vzhľadom k tejto úrovni rastu ziskov, ktorá rozširuje základňu, z ktorej môže spoločnosť vyplácať dividendy a vzhľadom k nízkemu výplatnému pomeru, ktorý je v súčasnej dobe na približne 30% zisku, vyzerá, že spoločnosť Caterpillar je pripravená poskytnúť rastúce dividendy v nadchádzajúcich rokoch.

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE)

Johnson & Johnson je globálna diverzifikovaná zdravotnícka spoločnosť a je lídrom v oblasti liečiv, zdravotníckych pomôcok a spotrebných výrobkov súvisiacich so zdravotníctvom. Spoločnosť bola založená v roku 1886 a teraz má trhovú kapitalizáciu vo výške 347 miliárd dolárov.

Tri divízie spoločnosti spolu vyprodukujú ročné tržby vo výške 82 miliárd dolárov, pričom približne polovica z nich pochádza z farmaceutických výrobkov. Johnson & Johnson má tiež veľký podnik v oblasti spotrebiteľských produktov s niekoľkými miliardovými značkami.

ročný graf JOHNSON & JOHNSON, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť Johnson & Johnson predáva produkty v šiestich kategóriách s obrovskými značkami ako Aveeno, Zyrtec a Tylenol čo sú základy v kategóriách. Zo Severnej Ameriky dostáva len asi polovicu svojich celkových tržieb, takže je geograficky veľmi diverzifikovaná. Je však silne závislá na kategóriách OTC (voľnopredajné lieky) a Beauty, pretože tvoria dohromady približne 60% celkových tržieb.

Očakávame, že v najbližších rokoch porastie zisk jednociferným tempom, čo je v súlade s tým, čo dosiahla spoločnosť Johnson & Johnson v posledných rokoch. Tieto zisky plynú predovšetkým z mierneho rastu tržieb a predovšetkým z výkupov akcií.

Táto rastúca základňa zisku na akciu umožní spoločnosti pokračovať vo zvyšovaní dividend, ktorú zvyšuje už 57 rokov po sebe. Johnson & Johnson je Dividendový aristokrat a tiež Dividend kráľ.

S výplatnom pomerom „len“ 43% v roku 2019 má Johnson & Johnson dostatok priestoru pre pokračovanie v raste výplatného pomeru a súčasne rastie aj zisk na akciu. To by spoločnosti mohlo ľahko umožniť v nadchádzajúcich rokoch dosiahnuť dvojciferný rast dividendy. Spoločnosú má stabilný, predvídateľnú ziskovosť, ktorá rastie relatívne hladko, čo je vysoko atraktívne pre investorov zameriavajúcich sa na rast dividend.

Záver

Investori by nemali ignorovať akcie s rastúcou dividendou len preto, že majú v súčasnosti nízky dividendový výnos. Spoločnosti so silnými obchodnými modelmi, konkurenčnými výhodami a rastovým potenciálom sú atraktívne bez ohľadu na svoje počiatočné výnosy. Vo výsledku by akcia s nižšími dividendovými výnosmi mohli prekonať vysoko výnosné akcie, ak budú dlhodobo rásť zisky a dividendy vysokým tempom.

Dividendový rast uvoľní silu zloženého úročenia. Existuje mnoho prípadov, v ktorých by akcia s rastom dividendy mohla časom produkovať vyšší výnos z nákladov ako akcie s vyšším súčasným výnosom, ale len s malým alebo žiadnym rastom dividend. Tieto vyššie spomenuté akcie majú potenciál v dohľadnej budúcnosti zvýšiť svoje dividendy o 10 a viac percent ročne, čo z nich robí atraktívnu kombináciu dividendového výnosu a rastu.

Zdroj: IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár