Vyberáme pre vás – akcie s vysokým rastom dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Financie

Úvod

Dividendoví investori môžu mať tendenciu zamerať sa na akcie s najvyššími dividendovými výnosmi. Rast dividend je však tiež dôležitým faktorom pri vytváraní portfólia zameraného na príjem. Kým akcie s vysokým výnosom sú príťažlivé vďaka príjmu, ktorý dnes poskytujú, akcie s rastúcou dividendou sú rovnako príťažlivé vzhľadom na možnosť ešte vyšších dividend v budúcnosti.

Napríklad Dividendový aristokrati sú exkluzívnou skupinou vysoko kvalitných dividendových akcií s rastúcou dividendou. Dividendový aristokrati predstavujú 57 spoločností z indexu S&P 500, z ktorých každá zvýšila dividendu najmenej 25 rokov po sebe.

Dividendový aristokrati sú všeobecne považovaní za najlepšie akcie s rastúcou dividendou, ktoré môžu investori kúpiť. Ale nezačali ako dividendový aristokrati. Je preto vhodné vziať do úvahy akcie, ktoré práve teraz nemusia mať tak dlhú históriu dividend, ale majú potenciál stať sa ďalším aristokratom. Investori by sa mali zamerať na vysoko kvalitné spoločnosti s trvalými konkurenčnými výhodami, trvalým rastom a schopnosťou dlhodobo zvyšovať svoje dividendy.

Nie všetky akcie v tomto článku sú na zozname dividendových aristokratov. V každom prípade však majú potenciál každoročne zvyšovať svoje dividendy vysokou mierou a pravdepodobne patria medzi budúcich aristokratov.

Visa Inc. (V:NYSE)

Visa je svetovým lídrom v oblasti digitálnych platieb, pretože je aktívna takmer vo všetkých krajinách sveta. História spoločnosti Visa siaha až do roku 1958 k prvej kreditnej karte pre spotrebiteľov strednej triedy. Od tej doby spoločnosť Visa exponenciálne rástla a teraz má hodnotu 393 miliárd dolárov a ročné tržby dosahujú 23 miliárd dolárov.

Spoločnosť Visa dlhodobo vykazuje vynikajúci rast zisku, pretože jej zisk na akciu v poslednom desaťročí rástol ročne o 22%. Duopol spoločnosti s MasterCard (MA) v odvetví spracovania platieb sa v priebehu času ukázal ako veľmi ziskový pre obe spoločnosti.

ročný graf VISA, zdroj: FINANZEN100

Visa má dobrý začiatok tiež do roku 2019. Za posledný štvrťrok spoločnosť Visa vykázala tržby vo výške 5,84 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 11,5% v porovnaní s Q3 2018. Tomuto výsledku napomohol pokračujúci rast objemu platieb (o 5%) , cezhraničného objemu (o 2%) a spracovaných transakcií (až 12%). Zisk na akciu predstavoval 1,37 dolárov, čo je medziročné zlepšenie o 14% vďaka vyšším tržbám a nižšiemu počtu akcií.

V najbližších piatich rokoch sa očakáva rast zisku na akciu o 13%. Výhľad spoločnosti je veľmi jasný vzhľadom k tomu, že väčšina platieb je bezhotovostných. Spoločnosť Visa tak bude profitovať z tohto pokračujúceho trendu. Napríklad India a Čína, dve z najľudnatejších krajín na svete, stále do značnej miery nemajú prístup k bezhotovostným platbám, takže možnosť rastu spoločnosti Visa je stále obrovská.

Rast zisku na akciu o 13% a drobný 19% výplatný pomer dávajú veľa priestoru pre rapídne zvýšenie dividendy. Myslíme si, že spoločnosť Visa v nasledujúcich rokoch bude zvyšovať dividendu dvojciferným tempom a veríme, že investori, ktorí hľadajú akcie s rastúcou dividendou, neurobia s touto akciou chybu.

Bank of the Ozarks (OZK:NYSE)

Bank OZK je regionálnym poskytovateľom finančných služieb ponúkajúcim pôžičky a hypotéky fyzickým osobám a podnikateľom. Banka bola založená v roku 1903 a od tej doby sa rozrástla na trhovú kapitalizáciu vo výške 3,5 miliardy dolárov.

Bank OZK pôsobí prevažne v juhovýchodných Spojených štátoch a má pobočky v Arkansase, na Floride, v Severnej Karolíne, Alabame, Južnej Karolíne, Texase, New Yorku a Kalifornii.

ročný graf BANK OF THE OZARKS, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť od finančnej krízy každoročne zvyšuje zisk na akciu. Spoločnosť od roku 2011 zvýšila zisk na akciu tempom 12% ročne. Sme konzervatívnejší a v nasledujúcich rokoch očakávame každoročný rast strednýmm jednociferným tempom.

Organický rast je hlavnou hnacou silou, pretože Bank OZK naďalej zhromažďuje vklady a požičiava ich, čím sa súvaha časom zvyšuje. Okrem organického rastu však Bank OZK ďalej rastie prostredníctvom akvizícií, vrátane získavania aktív bánk v úpadku. Banka OZK má špičkové ukazovatele účinnosti, čo znamená, že pracuje s modelom veľmi nízkych nákladov.

Tento robustný rast zisku spolu s veľmi nízkym súčasným výplatným pomerom iba 27% znamená, že Bank OZK je pripravená na rast dividend. Vedenie banky OZK sa tiež zaviazalo zvyšovať dividendu. Spoločnosť zvýšila dividendu za 36 po sebe nasledujúcich štvrťrokov. Dividenda za posledných 10 rokov každoročne vzrástla o 22%.

Záver

Investori by nemali ignorovať akcie s rastúcou dividendou len preto, že majú v súčasnosti nízky dividendový výnos. Spoločnosti so silnými obchodnými modelmi, konkurenčnými výhodami a rastovým potenciálom sú atraktívne bez ohľadu na svoje počiatočné výnosy. Vo výsledku by akcia s nižšími dividendovými výnosmi mohli prekonať vysoko výnosné akcie, ak budú dlhodobo rásť zisky a dividendy vysokým tempom.

Dividendový rast uvoľní silu zloženého úročenia. Existuje mnoho prípadov, v ktorých by akcia s rastom dividendy mohla časom produkovať vyšší výnos z nákladov ako akcie s vyšším súčasným výnosom, ale len s malým alebo žiadnym rastom dividend. Tieto vyššie spomenuté akcie majú potenciál v dohľadnej budúcnosti zvýšiť svoje dividendy o 10 a viac percent ročne, čo z nich robí atraktívnu kombináciu dividendového výnosu a rastu.

Zdroj: IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár