Vyberáme pre vás – akcie s vysokým rastom dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Spotrebiteľský sektor

Úvod

Dividendoví investori môžu mať tendenciu zamerať sa na akcie s najvyššími dividendovými výnosmi. Rast dividend je však tiež dôležitým faktorom pri vytváraní portfólia zameraného na príjem. Kým akcie s vysokým výnosom sú príťažlivé vďaka príjmu, ktorý dnes poskytujú, akcie s rastúcou dividendou sú rovnako príťažlivé vzhľadom na možnosť ešte vyšších dividend v budúcnosti.

Napríklad Dividendový aristokrati sú exkluzívnou skupinou vysoko kvalitných dividendových akcií s rastúcou dividendou. Dividendový aristokrati predstavujú 57 spoločností z indexu S&P 500, z ktorých každá zvýšila dividendu najmenej 25 rokov po sebe.

Dividendový aristokrati sú všeobecne považovaní za najlepšie akcie s rastúcou dividendou, ktoré môžu investori kúpiť. Ale nezačali ako dividendový aristokrati. Je preto vhodné vziať do úvahy akcie, ktoré práve teraz nemusia mať tak dlhú históriu dividend, ale majú potenciál stať sa ďalším aristokratom. Investori by sa mali zamerať na vysoko kvalitné spoločnosti s trvalými konkurenčnými výhodami, trvalým rastom a schopnosťou dlhodobo zvyšovať svoje dividendy.

Nie všetky akcie v tomto článku sú na zozname dividendových aristokratov. V každom prípade však majú potenciál každoročne zvyšovať svoje dividendy vysokou mierou a pravdepodobne patria medzi budúcich aristokratov.

Home Depot (HD:NYSE)

Spoločnosť Home Depot sa obchoduje s trhovou kapitalizáciou 247 miliárd dolárov, čo z nej robí jedného z najväčších maloobchodníkov na trhu.

Spoločnosť Home Depot zaznamenala v posledných rokoch vynikajúci rast zisku, pretože spoločnosť ťaží z rozmachu bytovej a komerčnej výstavby, ktorý nasledoval po kríze. Hoci rast cien bytov v poslednej dobe spomalil, remodelačná aktivita naďalej tlačí silný porovnateľný rast tržieb spoločnosti.

ročný graf HOME DEPOT, zdroj: FINANZEN100

S ohľadom na to a tiež na stabilný spätný efekt z programu spätného odkupu akcií, predpokladáme v najbližších rokoch každoročne rast zisku na akciu o 7 až 8%. Tento rast by mal byť poháňaný rastúcimi tržbami z porovnateľných predajov a postupne zlepšujúcich sa marží. Toto je recept spoločnosti Home Depot, ktorý používa už mnoho rokov a stále funguje.

Za posledných 10 rokov zvýšilo vedenie spoločnosti Home Depot v priemere dividendu o 20% ročne. Posledným nárastom dividend bolo zvýšenie o 32%.

Súčasný výplatný pomer je 54% zisku, čo je viac ako majú niektoré ďalšie spoločnosti v tomto článku. Veľmi vysoký plánovaný zisk spoločnosti by tak mal pomôcť dosiahnuť silného rastu dividend, a to aj s vyšším výplatným pomerom. Z tohto dôvodu vidíme rast dividendy predovšetkým z rastu zisku a nie nutne z expanzie výplatného pomeru, ako je tomu u niektorých iných spoločností.

Lowe’s (LOW:NYSE)

Spoločnosť Lowe ‚s Companies je druhým najväčším maloobchodným predajcom domácich potrieb v USA, na trhu, ktorému úplne dominuje rival Home Depot. Duopolistická povaha tohto odvetvia je dôvodom, prečo môžu Home Depot aj Lowe prosperovať súčasne.

Spoločnosť Lowe ‚s bola založená v roku 1946 ako jediný obchod v Severnej Karolíne, ale od tej doby sa rozrástla na 2 000 jednotiek v USA a Kanade. Spoločnosť má 73 miliárd dolárov ročných tržieb a trhovú kapitalizáciu 85 miliárd dolárov.

Spoločnosť Lowe ‚s je jedinečná akcia s rastom dividend. Každoročne zvyšuje dividendu viac ako 50 rokov v rade, čo ju kvalifikuje na exkluzívnom zozname Dividend Kings.

ročný graf LOWE’S, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť Lowe ‚s pracuje na zlepšení svojho rastu zameraním sa na štyri strategické piliere. Spoločnosť sa zameriava na zlepšovanie dojmu zákazníkov prostredníctvom lepších postupov pri styku so zákazníkmi, zlepšovaním pozícií produktov a zameraním na lukratívne segment Pro.

Spoločnosť Lowe ‚s sa navyše pokúša vylepšiť svoj dodávateľský reťazec a odstrániť neefektívnosť, aby zvýšila marže.

Tieto faktory by mali produkovať vyššie tržby prostredníctvom porovnateľného rastu predajov a lepších marží a očakáva sa, že v nasledujúcich rokoch povedú k vysokému jednocifernému rastu zisku na akciu. Odkúpenia akcií tiež vidíme ako stálu podporu rastu zisku na akciu, čo tvorí základ, z ktorého môže spoločnosť v budúcnosti vyplácať dividendu.

Spoločnosť Lowe ‚s za posledných päť rokov každoročne zvýšila svoju dividendu o 21%, takže v najbližších niekoľkých rokoch vidíme dvojciferný rast dividend ako dosiahnuteľný. Súčasný výplatný pomer je 40%, takže do budúcna existuje priestor pre zvyšovanie výplatného pomeru, ale rast zisku na akciu vysokým jednociferným tempom by mal byť sám o sebe dostatočným ťahúňom.

Záver

Investori by nemali ignorovať akcie s rastúcou dividendou len preto, že majú v súčasnosti nízky dividendový výnos. Spoločnosti so silnými obchodnými modelmi, konkurenčnými výhodami a rastovým potenciálom sú atraktívne bez ohľadu na svoje počiatočné výnosy. Vo výsledku by akcia s nižšími dividendovými výnosmi mohli prekonať vysoko výnosné akcie, ak budú dlhodobo rásť zisky a dividendy vysokým tempom.

Dividendový rast uvoľní silu zloženého úročenia. Existuje mnoho prípadov, v ktorých by akcia s rastom dividendy mohla časom produkovať vyšší výnos z nákladov ako akcie s vyšším súčasným výnosom, ale len s malým alebo žiadnym rastom dividend. Tieto vyššie spomenuté akcie majú potenciál v dohľadnej budúcnosti zvýšiť svoje dividendy o 10 a viac percent ročne, čo z nich robí atraktívnu kombináciu dividendového výnosu a rastu.

Zdroj: IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár