Vyberáme pre vás – akcie s vysokým rastom dividendy

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Technológie

Úvod

Dividendoví investori môžu mať tendenciu zamerať sa na akcie s najvyššími dividendovými výnosmi. Rast dividend je však tiež dôležitým faktorom pri vytváraní portfólia zameraného na príjem. Kým akcie s vysokým výnosom sú príťažlivé vďaka príjmu, ktorý dnes poskytujú, akcie s rastúcou dividendou sú rovnako príťažlivé vzhľadom na možnosť ešte vyšších dividend v budúcnosti.

Napríklad Dividendový aristokrati sú exkluzívnou skupinou vysoko kvalitných dividendových akcií s rastúcou dividendou. Dividendový aristokrati predstavujú 57 spoločností z indexu S&P 500, z ktorých každá zvýšila dividendu najmenej 25 rokov po sebe.

Dividendový aristokrati sú všeobecne považovaní za najlepšie akcie s rastúcou dividendou, ktoré môžu investori kúpiť. Ale nezačali ako dividendový aristokrati. Je preto vhodné vziať do úvahy akcie, ktoré práve teraz nemusia mať tak dlhú históriu dividend, ale majú potenciál stať sa ďalším aristokratom. Investori by sa mali zamerať na vysoko kvalitné spoločnosti s trvalými konkurenčnými výhodami, trvalým rastom a schopnosťou dlhodobo zvyšovať svoje dividendy.

Nie všetky akcie v tomto článku sú na zozname dividendových aristokratov. V každom prípade však majú potenciál každoročne zvyšovať svoje dividendy vysokou mierou a pravdepodobne patria medzi budúcich aristokratov.

Texas Instruments (TXN:NASDAQ)

Texas Instruments je polovodičová spoločnosť, ktorá okrem iného poskytuje aj produkty, ktoré merajú dáta, ako je zvuk alebo teplota. Texas Instruments je organizovaná do dvoch segmentov: Analog a Embedded Processing. Spoločnosť bola založená v roku 1930 a má takmer 15 miliárd dolárov ročných tržieb. Akcie sa obchodujú s trhovou kapitalizáciou vo výške 119 miliárd dolárov.

Spoločnosť Texas Instruments dosiahla vo svojej histórii cyklických výsledkov, čo nie je prekvapujúce vzhľadom k tomu, že dopyt po polovodičoch je veľmi cyklický. Na druhej strane spoločnosť Texas Instruments zostala zisková aj počas krízy, a v dlhodobom horizonte zisky rástli dvojciferným tempom.

V nasledujúcich rokoch sa očakáva rast zisku na akciu o 10,5%, čo podľa nášho názoru vyplýva z kombinácie zvýšenia tržieb, rastu marží a zníženia počtu akcií prostredníctvom impozantného programu spätného odkúpenia akcií spoločnosti.

ročný graf TEXAS INSTRUMENTS, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť Texas Instruments využila svojho pôsobivého rastu zisku, aby sa zaviazala k vynikajúcim kapitálovým výnosom. Dividenda rástla od roku 2004 zloženou ročnou mierou rastu presahujúcou 26%, čo je ohromujúce tempo, ktorému môže konkurovať len veľmi málo spoločností. Spoločnosť Texas Instruments nedávno zvýšila dividendu o 17%.

Napriek tomu je výplatný pomer spoločnosti Texas Instruments v tomto fiškálnom roku iba 56%. Predpokladá sa, že ohromný výhľad rastu zisku spoločnosti, jej skromný pomer výplaty a jej záväzok vrátiť všetok prebytočný kapitál akcionárom dohromady tvoria veľmi jasný výhľad ďalšieho rastu dividend.

Spoločnosť Texas Instruments preukázala ochotu a schopnosť zvýšiť dividendu veľmi vysokou sadzbou po dlhú dobu, a to napriek prirodzenej cyklickosti vo svojom odbore podnikania, takže ju považujeme za veľmi atraktívnu pre tých, ktorí hľadajú rast dividend.

Microsoft (MSFT:NASDAQ)

Spoločnosť Microsoft Corporation bola založená v roku 1975 a dnes je jednou z najcennejších spoločností na svete. Vyrába a distribuuje softvér a hardvér firmám a spotrebiteľom.

Produktové rady spoločnosti zahŕňajú všadeprítomný operačný systém Windows, sadu podnikových softvérových ponúk, videohry prostredníctvom platformy Xbox a cloudové služby. Spoločnosť generuje ročné tržby vo výške 140 miliárd dolárov a má trhovú kapitalizáciu 1,06 bilióna dolárov.

Spoločnosť Microsoft zaznamenala v posledných niekoľkých rokoch veľmi silný rast. Spoločnosť sa od roku 2011 do roku 2015 trápila, kým jej strategický prechod na cloud computing nepomohol zvýšiť rast zisku prostredníctvom platformy Azure a ďalších.

ročný graf MICROSOFT, zdroj: FINANZEN100

V tomto roku rast cloudu naďalej podporoval rast tržieb a zisku spoločnosti. Mimoriadne populárny kancelársky softvér spoločnosti je teraz dodávaný predovšetkým v modeli SaaS.

Na obzore vidíme každoročne vysoký jednociferný rast zisku na akciu, pretože Microsoft pokračuje v dodávkach prostredníctvom cloudových platforiem, ktoré okrem pokračujúcich výkupov akcií umožňuje rast tržieb a marží.

Spoločnosť Microsoft odviedla veľmi dobrú prácu, keď vrátila kapitál akcionárom, a to aj prostredníctvom dividendy. Spoločnosť v poslednom desaťročí takmer strojnásobila objem hotovosti, ktorý vyčleňuje na dividendy a veríme, že je pripravená v budúcnosti dosiahnuť veľmi vysokého rastu dividend.

Spoločnosť Microsoft nedávno zvýšila svoju štvrťročnú dividendu o 11% a súčasne schválila nový odkup akcií vo výške 40 miliárd dolárov.

Silný rast zisku a viac ako 130 miliárd dolárov v nezaťaženej hotovosti v súvahe spoločnosti v kombinácii s veľmi rozumným výplatným pomerom vo výške iba 39% znamená, že Microsoft má v najbližších rokoch veľa priestoru k rastu dividendy.

Záver

Investori by nemali ignorovať akcie s rastúcou dividendou len preto, že majú v súčasnosti nízky dividendový výnos. Spoločnosti so silnými obchodnými modelmi, konkurenčnými výhodami a rastovým potenciálom sú atraktívne bez ohľadu na svoje počiatočné výnosy. Vo výsledku by akcia s nižšími dividendovými výnosmi mohli prekonať vysoko výnosné akcie, ak budú dlhodobo rásť zisky a dividendy vysokým tempom.

Dividendový rast uvoľní silu zloženého úročenia. Existuje mnoho prípadov, v ktorých by akcia s rastom dividendy mohla časom produkovať vyšší výnos z nákladov ako akcie s vyšším súčasným výnosom, ale len s malým alebo žiadnym rastom dividend. Tieto vyššie spomenuté akcie majú potenciál v dohľadnej budúcnosti zvýšiť svoje dividendy o 10 a viac percent ročne, čo z nich robí atraktívnu kombináciu dividendového výnosu a rastu.

Zdroj: IG

Ohodnoť článok

Pridaj komentár