Vyberáme pre vás – americké ropné akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa

Occidental Petroleum (OXY:NYSE)

Occidental Petroleum je producentom ropy a zemného plynu s pôsobnosťou v USA, na Strednom východe a v Latinskej Amerike. Aj keď má tiež midstream a chemický segment, malo by sa na neho pozerať ako na v podstate čistú upstream spoločnosť. Je teda oveľa viac ovplyvňovaná cenou ropy než známi výrobcovia ropy.

Occidental má perspektívne rastové vyhliadky. V posledných troch rokoch zdvojnásobila svoju výrobu v Permskej panve a očakáva, že ju v tejto oblasti v najbližších piatich rokoch opäť zdvojnásobí, z 300 000 na 600 000 barelov denne. Vedenie spoločnosti Occidental očakáva, že tento rok zvýši svoju celkovú produkciu o 9-11% a po tomto roku o 5% ročne. Pretože sa očakáva, že ceny ropy v najbližších rokoch porastú zo súčasnej úrovne, očakávame, že spoločnosť Occidental počas nasledujúcich piatich rokov zvýši svoj zisk na akciu o približne 8,4% ročne.

Navyše, Occidental nedávno získal Anadarko po tom, čo zvíťazil v ponukovej vojne proti Chevronu. Occidental pokračoval v tejto akvizícii s cieľom posilniť už tak silnú prítomnosť v Perme a v Mexickom zálive.

Kombinovaná spoločnosť bude najväčším výrobcom v Permskej panve a štvrtým najväčším výrobcom v Mexickom zálive. Spoločnosť Occidental navyše vďaka veľkému majetku oboch spoločností očakáva, že dosiahne ročných synergií pred zdanením vo výške 3,5 miliardy dolárov.

ročný graf OCCIDENTAL PETROLEUM, zdroj: FINANZEN100

Na druhej strane spoločnosť Occidental za túto akvizíciu zaplatila 38 miliárd dolárov. Táto suma sa takmer rovná súčasnej trhovej kapitalizácii vo výške 43 miliárd dolárov. Trh sa preto obáva, že akvizícia je príliš veľká na to, aby sa spoločnosť mohla asimilovať. Navyše, pretože spoločnosť Chevron ponúkla len 32 miliárd dolárov, existujú obavy, že spoločnosť Occidental túto dohodu preplatili. Navyše sa výrazne zvýši jej dlhové zaťaženie a úrokové náklady. Všetky tieto obavy viedli k dramatickému poklesu ceny akcií na nové 12-ročné minimum.

Predpokladá sa, že trh potrestal akcie dostatočne. Spoločnosť Occidental vyplatila dividendu 17 rokov po sebe a teraz ponúka dividendový výnos vo výške 7,0%. Vzhľadom k tomu, že jej peňažné toky sú dostatočné na to, aby pokryli kapitálové výdavky a dividendy, je táto dividenda v dohľadnej budúcnosti bezpečná. Očakáva sa, že spoločnosť v nadchádzajúcich rokoch bude zvyšovať dividendu len mierne, aby mohla znížiť svoje dlhové zaťaženie.

Akcie spoločnosti Occidental sa teraz obchodujú s pomerom ceny a zisku 12,9, čo je menej ako desaťročný priemer 13,8. Ak sa akcie v nasledujúcich piatich rokoch vráti na svoju priemernú úroveň ocenenie, bude mať za následok rast výnosov o 1,4% ročne. Vzhľadom k 7,0% dividende a nášmu očakávanému ročnému rastu zisku na akciu o 8,4% je pravdepodobné, že akcie počas nasledujúcich piatich rokov ponúknu priemerný ročný výnos 16,8%.

Investori by si mali uvedomiť, že spoločnosť Occidental je vysoko ovplyvňovaná cenou ropy vďaka dvom faktorom, a to jej upstream charakteru a vysokým úrokovým nákladom, ktoré vyplynuli z jej veľkej akvizície. Čím vyššia je cena ropy, tým rýchlejšie spoločnosť zníži svoje úrokové náklady a tým vyššia bude ocenenie, ktoré získa z trhu vďaka zníženému zaznamenanému riziku. Tí, ktorí v budúcnosti očakávajú vyššie ceny ropy, budú slušne odmenení, ak to tak naozaj bude.

Zdroj: investicnigramotnost

Ohodnoť článok

Pridaj komentár