Vyberáme pre vás – americké ropné akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa

Halliburton Company (HAL:NYSE)

Halliburton je jedným z najväčších svetových poskytovateľov produktov a služieb pre energetický priemysel. Pôsobí vo viac ako 80 krajinách a generuje 60% svojich tržieb v Severnej Amerike.

Halliburton čelí rovnakým prekážkam ako Schlumberger. Severoamerickí producenti ropy sprísnili svoje rozpočty a pokúsili sa pôsobiť v medziach stanovených ich peňažnými tokmi. Ešte horšie je, že vďaka veľkým technologickým pokrokom, ku ktorým došlo v posledných rokoch, ťažia výrobcovia ropy viac ropy z určitého počtu vrtov za nižšiu cenu.

Vzhľadom na tieto skutočnosti sa akcie spoločnosti Halliburton obchodujú na 10 ročnom minime, rovnako ako Schlumberger. Na konci júla vykázalo vedenie finančné výsledky za druhý štvrťrok fiškálneho roku 2019. Tržby v Severnej Amerike zostali slabé kvôli opatrným výdavkom od producentov bridlicové ropy. V dôsledku toho tržby v regióne klesli o 13%.

Medzinárodná aktivita však zostala silná a tržby vzrástli o 12,5%. Veľké rozdiely medzi trhmi Severnej Ameriky a medzinárodnými trhmi možno vysvetliť veľkým rozdielom medzi WTI a Brent.

ročný graf HALLIBURTON, zdroj: FINANZEN100

Vzhľadom k tomu, že medzinárodná sila kompenzovala slabosť v Severnej Amerike, upravený čistý príjem stúpol o 50%, zatiaľ čo upravený EPS vzrástol za štvrťrok o 52%.

Management zopakoval svoje očakávanie ohľadom vysokého jednociferného rastu príjmov na medzinárodných trhoch po celý rok. Okrem toho uviedol, že nevyužité zariadenia odpredá v snahe znížiť prevádzkové náklady a zredukuje počet zamestnancov v Severnej Amerike o 8%.

Aj napriek problémom sa očakáva, že Halliburton zlepší svoj výkon vďaka očakávaniam, že rozmach americkej výroby ropy bude trvať ešte niekoľko rokov. Očakávame teda, že spoločnosti porastie zisk na akciu z tohtoročných 1,40 dolárov na zhruba 3,00 USD do roku 2024, čo predstavuje 16,5% anualizovanú mieru rastu.

Akcie sa navyše obchodujú s pomerom cena / zisk 15,0, čo je nepatrne vyššia ako desaťročný priemer 14,8. Ak sa akcie budú obchodovať na svojej priemernej úrovni za päť rokov, bude to mať za následok mierny 0,3% ročný pokles výnosu. Vzhľadom k dividende 3,4% je teda pravdepodobné, že akcie počas nasledujúcich piatich rokov ponúknu priemerný ročný výnos 19,6%.

Na rozdiel od príjmov výrobcov ropy nie sú príjmy Halliburton a Schlumberger priamo odvodené z produkcie ropy. Halliburton a Schlumberger sú však veľmi citliví na úroveň cien ropy, pretože ich zisky sú určené úrovňou vrtných činností, ktoré úzko súvisia s cenou ropy. Celkovo je Halliburton vysoko závislí na cene ropy.

Zdroj: investicnigramotnost

Ohodnoť článok

Pridaj komentár