Vyberáme pre vás – americké ropné akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa

Chevron Corporation (CVX:NYSE)

Chevron je treťou najväčšou verejne obchodovanou ropnou spoločnosťou na svete, pokiaľ ide o trhovú kapitalizáciu, hneď za spoločnosťou Royal Dutch Shell a Exxon Mobil. Má vyváženejšiu štruktúru ako Eni, ale je menej diverzifikovaná ako ostatné ropné spoločnosti. Presnejšie, produkuje ropu a zemný plyn v pomere 61/39.

Aj napriek tomu je približne 75% celkových príjmov Chevronu závislých na cene ropy. To znamená, že Chevron je síce menej závislý na cene ropy ako Eni, ale viac než všetci ostatní známi integrovaní producenti ropy.

Rovnako ako väčšina konkurencie, ani Chevron nedokázal udržať svoju produkciu celé desaťročie, až do roku 2017. Ropný gigant sa však v posledných dvoch rokoch vrátil do režimu rastu. V roku 2017 zvýšila spoločnosť produkciu o 5% a v roku 2018 o 7% a tento rok je na dobrej ceste zvýšiť svoju produkciu o 4 -7%. Okrem toho vedenie spoločnosti poskytlo odhad ročného rastu produkcie o 3-4% v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

ročný graf CHEVRON CORP. zdroj: FINANZEN100

Hlavným hnacím motorom rastu bude Permian Basin. Je pozoruhodné, že Chevron takmer zdvojnásobil výšku svojich odhadovaných zásob v oblasti za iba dva roky, z 9,3 na 16,2 miliardy barelov ropného ekvivalentu.

Vedenie očakáva, že produkcia v Permskej panve dosiahne do konca budúceho roka 600 000 barelov denne a do konca roka 2023 až 900 000 barelov denne. Aktíva Chevronu v Permskej panvici ťaží z veľmi nízkych až nulových licenčných poplatkov.

Chevron sa navyše poučil zo svojej stratenej dekády a poklesu energetického sektora. Teraz investuje predovšetkým do nízkonákladových a nízkorizikových projektov, ktoré sa vyznačujú vysokou návratnosťou a do dvoch rokov od počiatočnej investície začnú generovať peňažné toky. Približne 70% tohtoročných kapitálových nákladov sa pridelí na rastové projekty, ktoré začnú generovať peňažné toky počas nasledujúcich dvoch rokov.

Vzhľadom k sľubným perspektívam rastu spoločnosti Chevron očakáva sa, že v najbližších piatich rokoch spoločnosť zvýši svoj zisk na akciu približne o 7,5% ročne.

A konečne je dôležité poznamenať, že Chevron a Exxon Mobil sú jedinými dvoma dividendovými aristokratmi v energetickom sektore. Vzhľadom k tomu, že je toto odvetvie vysoko cyklické, je pre spoločnosti mimoriadne ťažké udržať viacročný rast dividend. To je dokladom dlhodobej obchodnej perspektívy spoločnosti.

Chevron v súčasnej dobe ponúka dividendový výnos 3,8% a očakáva sa, že v januári oznámi ďalšie zvýšenie dividend. Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že tí, ktorí si kúpia akcie za súčasnú cenu, budú mať približne 4% dividendový výnos. Navyše vďaka zdravej súvahe a silným voľným peňažným tokom možno dividendu v dohľadnej budúcnosti považovať za bezpečnú.

Ďalej sa akcie obchodujú s pomerom cena / zisk 16,8, čo je vyššia ako priemerná úroveň ocenenia 15,8. Ak sa akcie v priebehu nasledujúcich piatich rokov vrátia na svoju priemernú úroveň ocenenia, bude z celkového výnosu ukrajovať 1,2% ročne.

Vzhľadom k 3,8% dividende a 7,5% ročnému rastu zisku na akciu bude preto spoločnosť Chevron v nasledujúcich piatich rokoch pravdepodobne poskytovať priemerný ročný výnos 10,1%.

Zdroj: investicnigramotnost

Ohodnoť článok

Pridaj komentár