Vyberáme pre vás – americké ropné akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa

Exxon Mobil Corp. (XOM:NYSE)

Exxon Mobil je najväčšou verejne obchodovanou ropnou spoločnosťou na svete. Jedná sa o mega-cap akciu so súčasnou trhovou kapitalizáciou 312 miliárd dolárov. Je integrovanejšie a rozmanitejšia ako väčšina ropných spoločností. Výsledkom je, že počas poklesu je defenzívnejšia ako väčšina jeho konkurentov, ale z rastúcej ceny ropy ťaží menej ako oni.

Spoločnosť Exxon za posledné desaťročie sklamala svojich akcionárov, pretože ako jediná ropná spoločnosť nedokázala zvýšiť svoju produkciu. V súčasnej dobe produkuje 4,0 milióna barelov denne, rovnaké množstvo ako v roku 2008.

V tomto roku sa navyše očakáva, že jej zisk na akciu klesne o 30%, a to predovšetkým kvôli nízkym cenám ropy, ale tiež kvôli zníženým maržiam v segmente chemických látok. Zisk v tomto segmente v poslednom štvrťroku klesol o 80%.

Zdá sa však, že Exxon nakoniec zmenil smer, pretože začiatkom minulého roka oznámil zásadný posun vo svojej stratégii. V nadchádzajúcich rokoch spoločnosť takmer zdvojnásobí svoje ročné kapitálové výdavky, aby mohla agresívnejšie pokračovať v raste. Vďaka tomuto strategickému posunu očakáva vedenie spoločnosti rast produkcie z 3,8 milióna barelov denne v roku 2018 na 5,0 milióna barelov denne v roku 2025.

Hlavnými faktormi rastu budú Permian Basin a Guyana. V Permu vedenie očakáva, že do roku 2024 vyprodukuje približne 1,0 milión barelov denne. Táto úroveň produkcie je určite impozantná, pretože predstavuje 25% súčasnej produkcie spoločnosti.

ročný graf EXXON MOBIL, zdroj: FINANZEN100

Exxon má obzvlášť vzrušujúce rastové vyhliadky v Guyane. Zatiaľ čo ostatné spoločnosti v tejto oblasti vyvŕtali asi 40 suchých dier, spoločnosť Exxon vďaka svojej odbornosti zaznamenala pôsobivú 87% úspešnosť prieskumu v tejto oblasti. Vďaka týmto novým objavom sa odhadované zásoby ropy od začiatku minulého roka takmer zdvojnásobili, a to z 3,2 na 6,0 miliardy barelov. Vedenie spoločnosti očakáva, že do roku 2025 vyprodukuje v Guyane asi 750 000 barelov denne.

Management očakáva nárast zisku na akciu o 135%, z 3,59 dolárov v roku 2017 na 8,44 dolárov v roku 2025, za predpokladu, že cena ropy v roku 2025 bude 60 dolárov.

Spoločnosť Exxon sa bude mať ešte lepšie, ak cena ropy v roku 2025 dosiahne priemerné ceny 80 dolárov, pretože vedenie očakáva v takom prípade rast zisku na akciu o 225%. Prijali sme konzervatívnu cenu ropy 60 dolárov za barel, a podľa toho predikujeme, že Exxon do roku 2024 zarobí približne 7,80 dolárov na akciu pri priemernej ročnej miere rastu 17,4%.

Ako už bolo spomenuté predtým, Exxon je jedným z dvoch aristokratov v energetickom sektore, pretože dividendu zvýšil 37 rokov v rade. Táto závideniahodná línia rastu dividendy svedčí o obrannej povahe spoločnosti, ktorá svoju dividendu stále zvyšuje aj za najnepriaznivejších obchodných podmienok, a to vďaka svojej solídne súvahe.

Súčasný dividendový výnos 4,7% je určite atraktívny a možno ho považovať za bezpečný. Akcie sa však obchodujú s pomerom cena / zisk 20,9, čo je vyššií ako predpokladaný férový násobok 13,0. Ak sa akcia v priebehu nasledujúcich piatich rokov vráti na svoju priemernú úroveň ocenenia, spôsobí pokles ročného výnosu o 9,1%.

Napriek tomu, s dividendou 4,7% a očakávaným ročným rastom zisku na akciu 17,4%, bude Exxon pravdepodobne v najbližších piatich rokoch ponúkať priemerný ročný výnos 13,0%.

Zdroj: investicnigramotnost.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár