Vyberáme pre vás – americké ropné akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ropa

Schlumberger Limited (SLB:NYSE)

Schlumberger je popredným svetovým poskytovateľom služieb a technológií na ropných poliach a pôsobí vo viac než 120 krajinách.

Kým sa energetický sektor pomaly zotavuje z poklesu v rokoch 2014-2016, Schlumbergerove zotavenie bolo zatiaľ sklamaním, predovšetkým kvôli dvom protichodným veciam. Predovšetkým sa producenti bridlicovej ropy vo svojich rozpočtoch stali konzervatívnymi, a tak znížili svoje investičné výdavky, aby sa vyhli rastu ich dlhu.

Navyše v posledných rokoch došlo k veľkému technologickému pokroku vo výrobe ropy. Výsledkom je, že výrobcovia ropy sú teraz schopní extrahovať viac ropy z daného počtu vrtov. Je pôsobivé, že globálne investície do výroby ropy sú stále o 40% nižšia ako v roku 2014, tesne pred poklesom odvetvia, zatiaľ čo produkcia ropy odvtedy vzrástla o 7%.

ročný graf SCHLUMBERGER, zdroj: FINANZEN100

Táto výrazná odchýlka ukazuje, že poskytovatelia služieb na ropných poliach zaznamenali trvalé zhoršenie svojho podnikania, pretože vytvárajú nižšie príjmy na danej úrovni produkcie ropy. Inými slovami, tieto spoločnosti sa stali obeťami vlastného úspechu. Vďaka tejto zmene trh potrestal spoločnosť Schlumberger tým, že poslal akcie na desaťročné minimum.

Schlumberger ponúka takmer vždy vysoký dividendový výnos 5,2%. Vzhľadom k potlačenému očakávanému zisku na akciu v tomto roku 1,50 dolára sa akcie obchodujú s pomerom cena / zisk 25,3, čo je oveľa viac než náš predpokladaný férový násobok 20,0. Ak akcie dosiahnu úrovne spravodlivého ocenení v nasledujúcich piatich rokoch, bude to mať za následok 4,6% pokles ročného výnosu.

Na druhej strane, vďaka tento rok zníženému zisku na akciu očakáva sa, že spoločnosť zvýši svoj zisk z 1,50 dolára na 3,20 dolára na akciu do roku 2024, čo je priemerná ročná miera rastu 15,5%, najmä vďaka trvalému rozmachu americkej ropy . Očakáva sa, že akcie ponúknu v najbližších piatich rokoch priemerný ročný výnos 16,1%.

Zdroj: investicnigramotnost

Ohodnoť článok

Pridaj komentár