Vyberáme pre vás – anticyklické a defenzívne akcie 4/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Spotrebiteľský sektor

V časoch, keď ceny akcií prudko kolíšu a akciové indexy majú tendenciu klesať, investori sa zameriavajú na stabilné, antiticyklické akcie stabilných spoločností. Cyklické rastové akcie, ako sú napríklad akcie spoločností v polovodičovom sektore alebo sektore cloudového softvéru naopak investori často opúšťajú v chaotických fázach trhu, čo spravidla prinesie dlhú špirálu smerom nadol u hodnoty týchto akcií.

Church & Dwight Co., Inc. (CHD:NYSE)

Spoločnosť Church & Dwight, založená v roku 1846 vyrába všetko od čistiacich prostriedkov pre domácnosť až po výrobky pre osobnú starostlivosť. Medzi sortimentom spoločnosti nájdeme zubné pasty, jedlú sódu, kondómy, kvapky proti kašľu, šampóny a dámske hygienické výrobky a mnoho ďalších produktov.

Expanzia zahraničného obchodu je v plnom prúde – s osobitným zameraním na Áziu. Nedávno bola uzavretá spolupráca s čínskou spoločnosťou Shanghai Jahwa, ktorá bude na čínsky trh dodávať výhradne produkty Church & Dwight. Cieľom tohto kroku je tiež zabezpečiť v budúcnosti priemernú mieru rastu 6% ročne.

Za posledné tri roky sa tržby Church & Dwight (CHD:NYSE) v priemere zvýšili o solídnych 8%. Zisky sa neúmerne zvýšili o 13%. Priemerný rast výnosov za posledné tri štvrťroky predstavoval 12%. V súčasnom fiškálnom roku mierne vzrástol zisk na akciu o 10% na 2,49 USD. Pre nadchádzajúci rok 2020 sa očakáva rast zisku na akciu na 2,71 USD.

päťročný graf CHURCH & DWIGHT, zdroj: FINANZEN100

Akcionári tiež zarábajú veľa peňazí. Od roku 1902 Spoločnosť, ktorá je tiež súčasťou indexu S & P 500, vypláca dividendy nepretržite. Posledných 23 rokov sa navyše dividenda každý rok zvýšila. Aj pre rok 2019 sa očakáva nárast. Spoločnosť tak skoro vstúpi mezi dividendových šľachticov.

Exkluzívny titul dividendového aristokrata je označenie, ktoré dostane spoločnosť, ktorá je schopná nepretržite zvyšovať dividendu po dobu 25 rokov a dlhšie. Výplatný pomer je okolo 40%, čo je pomerne nízke číslo, takže možno očakávať v budúcnosti navýšenie. Pri súčasnej cenovej hladine 80 USD je dividendový výnos v súčasnosti okolo 1,1%.

Spoločnosť pravdepodobne porastie aj v nasledujúcich rokoch, pretože akcie Church & Dwight (CHD:NYSE) sú vysoko odolné voči ekonomickým cyklom. Aj posledná väčšia korekcia na akciovom trhu ovplyvnili akciu, ktorá je v dlhodobom vzostupnom trende, len minimálne.

V súčasnej dobe je akcia dokonca na úplne novej úrovni. S najväčšou pravdepodobnosťou bude pokračovať pozvoľný dlhodobý rastový trend. Akcia je vhodná pre konzervatívnejších investorov ako jeden z pilierov portfólia.

Zdroj: Holý, Lynx

Ohodnoť článok

Pridaj komentár