Vyberáme pre vás – anticyklické a defenzívne akcie 3/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Verejné služby všetky články

V časoch, keď ceny akcií prudko kolíšu a akciové indexy majú tendenciu klesať, investori sa zameriavajú na stabilné, antiticyklické akcie stabilných spoločností. Cyklické rastové akcie, ako sú napríklad akcie spoločností v polovodičovom sektore alebo sektore cloudového softvéru naopak investori často opúšťajú v chaotických fázach trhu, čo spravidla prinesie dlhú špirálu smerom nadol u hodnoty týchto akcií.

Waste Management Inc. (WM:NYSE)

Svetová banka nedávno predpovedala, že do roku 2050 by sa globálny odpad mal zvýšiť až o 70% na neuveriteľných 3,4 miliárd ton ročne. Podľa nadácie Ellen MacArthurovej, v oceánoch ročne pribudne okolo 8 miliónov ton plastického odpadu. Problémy samozrejme spôsobujú nielen plastové odpady, ale aj mnoho ďalších materiálov, ktoré je ťažké alebo nemožné rozložiť. Aby sa znížilo množstvo odpadu, musí byť okrem optimalizácie obalov, zvýšená predovšetkým miera a efektivita recyklácie.

Waste Management (WM:NYSE) je jedným z najväčších hráčov v tomto priemysle. Spoločnosť Waste Management bola založená v roku 1968 a je kótovaná na burze v New Yorku a zaradená do akciového indexu S & P 500. Jej hlavnou činnosťou je zber, likvidácia a recyklácia odpadu všetkého druhu.

Medzi jej klientov patria ako súkromné ​​domácnosti, mestá, tak veľkí priemyselní zákazníci. Pre inovatívnu spoločnosť je čoraz dôležitejšia aj ťažba obnoviteľných zdrojov energie zo skládkových plynov.

päťročný graf WASTE MANAGEMENT, zdroj: FINANZEN100

Iba americký trh s domácim odpadom má objem okolo 60 miliárd USD. Veľkej časti tohto trhu dominuje Waste Management (WM:NYSE), pretože spoločnosť je zďaleka najväčšou spoločnosťou na zneškodňovanie odpadov v USA s ročným obratom 13 miliárd USD. Hlavný konkurent Republic Services je asi len polovičný. Pre nových potenciálnych konkurentov navyše existujú vysoké prekážky pri vstupe na trh, pretože podnikanie v tejto oblasti je extrémne kapitálovo náročné.

Likvidačné zariadenia a vozidlá, zberné miesta odpadu a skládky vyžadujú obrovský vstupný kapitál. Tiež legislatívne požiadavky na otvorenie a prevádzku skládok a spaľovní sú veľmi náročné. Oproti tomu, ziskové marže za služby sú vysoké zodpovedajúcim spôsobom. Navyše spoločnosti spracovávajúce odpady nedávno veľmi profitovali z toho, že Čína už odmieta spracovávať plastový odpad z USA.

Waste Management (WM:NYSE) dokázal za posledné tri roky zvýšiť predaj v priemere o 5%. Súčasne s tým sa zisky na akciu vyšplhali v priemere o 18%. V poslednej dobe rast výnosov dokonca zrýchlil. Za celý rok 2018 sa zisk na akciu vzrástol o 31% – zo 3,20 USD na 4,20 USD. Očakáva sa, že tento rok sa zvýši zisk na akciu na 4,31 USD a v roku 2020 na 4,77 USD.

Počas 16 po sebe nasledujúcich rokov dividenda neustále rastie, a preto je Waste Management jedným z najsilnejších platiteľov dividend na trhu. V súčasnej dobe je rozdelená štvrťročná dividenda vo výške 0,512 USD na akciu, ktorá sa premieta ročnou sadzbou približne 2,05 USD. Pri súčasnej cene akcie 118 USD je dividendový výnos 1,7%.

Okrem toho, spoločnosť avizovala program spätného odkupu akcií vo výške 1 miliardy USD, ktorý nahradí už dokončený program spätného odkupu akcií z roku 2018.

Waste Management (WM:NYSE) má všetky vlastnosti, ktoré by mala mať anticyklická spoločnosť. Akcie sú v dlhodobom vzostupnom trende. Na jeseň roku 2018 spoločnosť nebola prakticky ovplyvnená korekciou na akciovom trhu a akcie sa momentálne obchodujú na historickom maxime.

Waste Management má veľmi stabilný obchodný model v podnikaní, ktorý bude vždy potrebný. To je pravdepodobne jeden z hlavných dôvodov, prečo nedávno aj Bill Gates investoval do akcií spoločnosti 50 miliárd USD a so svojou ženou teraz vlastní viac ako 7% celkového počtu akcií.

Spoločnosť je vhodná predovšetkým pre konzervatívnych, dlhodobo orientované investorov alebo pre diverzifikáciu portfólia v turbulentných časoch na akciových trhoch.

Zdroj: Holý, LYNX

Ohodnoť článok

Pridaj komentár