Vyberáme pre vás – defenzívne anticyklické akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Technológie

Ahold Delhaize (AD:AEX)

3,1% dividendový výnos

Akcie Ahold Delhaize (ISIN: NL0011794037 – symbol: AD – mena: EUR) majú pomer ceny a zisku 14,5. Akcionári dostávajú ročné dividendu vo výške 3,1% a voľný peňažný tok je mimoriadne vysoký so 128% zisku. Súvaha bola mierne oslabená akvizíciou belgickej spoločnosti Delhaize, ale zostáva stále silná.

Dôkazom toho je skutočnosť, že čistý dlh je iba 1,6-násobok voľného peňažného toku a 14,1% trhovej hodnoty. Nebezpečenstvo v supermarketoch však spočíva v dlhodobom prenájme obchodných priestorov. Vďaka novým účtovným pravidlám sú teraz tieto záväzky z prenájmu oveľa viditeľnejšie.

ročný graf AHOLD DELHAIZE N.V., zdroj: FINANZEN100

Tieto záväzky sú pre Ahold Delhaize 8,27 miliardy EUR. Vzhľadom k pevnej ziskovosti spoločnosti však toto nie je veľkým problémom.

Supermarkety sú prirodzene anticyklické, a preto môžu odolať ekonomickému poklesu. Konkurencia s novými technologickými spoločnosťami je potenciálne nebezpečná. Napríklad Amazon v USA už dodáva jedlo bez siete obchodov. Tento nový vývoj predstavuje značné potenciálne riziko.

Spoločnosť navyše nedávno zažila rad účtovných škandálov. Tieto faktory spôsobili spomalenie nárastu hodnoty akcie. Vzhľadom na tieto neistoty je však ocenenie tiež oveľa rozumnejšie než u ostatných defenzívnych spoločností.

Parker-Hannifin (PH:NYSE)

2,0% dividendový výnos

Akcie Parker-Hannifin (ISIN: US7010941042 – symbol: PH – mena: USD) má pomer ceny a zisku 1,5. Spoločnosť je veľmi cyklická s hodnotou beta 1,28. Táto vyššia volatilita je však kompenzovaná v iných oblastiach. Dividenda činí 1,96%.

Voľný peňažný tok je pôsobivých 99% zisku. Parker-Hannifin má silnú súvahu s čistým dlhom 3,37 miliardy USD. To je 2,43 násobok voľného peňažného toku a 16,2% trhovej hodnoty.

Spoločnosť vyrába všetky druhy produktov, ktoré pomáhajú riadiť stroje. Môžu to byť hydraulické, pneumatické i elektromechanické systémy. Rozsiahle portfólio produktov a priemyselných odvetví odstraňuje najväčšie dopady priemyselných cyklov.

ročný graf PARKER HANNIFIN, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť však zostáva citlivá na hospodárske cykly, ktoré možno okrem iného vidieť na ukazovateli beta. Aj napriek vyššej beta sú základné zárobky pomerne stabilné.

To tiež umožňuje Parker-Hannifin vyplácať dividendu dôsledne. Dividenda nebola po dobu 68 po sebe nasledujúcich rokov znížená a v posledných 61 rokoch dokonca vzrástla. Spoločnosť sa tak radí medzi dividendových aristokratov. Jedná sa o vybranú skupinu spoločností, ktoré boli nepretržite schopné zvyšovať dividendu po dobu 50 rokov a dlhšie.

Dlhoročné výsledky ukazujú, že spoločnosť je schopná dobre fungovať za rôznych okolností.

zdroj: lynxbroker

Ohodnoť článok

Pridaj komentár