Vyberáme pre vás – defenzívne anticyklické akcie

Akcie Americké akcie Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Church & Dwight (CHD:NYSE)

0,91% dividendový výnos

Spoločnosť Church & Dwight (ISIN: US1713401024 – symbol: CHD – mena: USD) založená v roku 1846 vyrába všetko od čistiacich prostriedkov pre domácnosť až po výrobky pre osobnú starostlivosť. Medzi sortimentom spoločnosti nájdeme zubné pasty, jedlú sódu, kondómy, kvapky proti kašľu, šampóny a dámske hygienické výrobky a mnoho ďalších produktov.

Expanzia zahraničného obchodu je v plnom prúde – s osobitným zameraním na Áziu. Nedávno bola uzavretá spolupráca s čínskou spoločnosťou Shanghai Jahwa, ktorá bude na čínsky trh dodávať výhradne produkty Church & Dwight. Cieľom tohto kroku je tiež zabezpečiť v budúcnosti priemernú mieru rastu 6% ročne.

Za posledné tri roky sa tržby spoločnosti v priemere zvýšili o solídnych 8%. Zisky sa neúmerne zvýšili o 13%. Priemerný rast výnosov za posledné tri štvrťroky predstavoval 12%. V súčasnom fiškálnom roku mierne vzrástol zisk na akciu o 10% na 2,49 USD. Pre nadchádzajúci rok 2020 sa očakáva rast zisku na akciu na 2,71 USD.

ročný graf CHURCH AND DWIGHT, zdroj: FINANZEN100

Akcionári tiež zarábajú veľa peňazí. Od roku 1902 spoločnosť, ktorá je tiež súčasťou indexu S&P 500, vypláca dividendy nepretržite. Posledných 23 rokov sa navyše dividenda každý rok zvýšila. Aj pre rok 2019 sa očakáva nárast. Spoločnosť tak čoskoro vstúpi medzi dividendovú šľachtu.

Exkluzívny titul dividendového aristokrata je označenie, ktoré dostane spoločnosť, ktorá je schopná nepretržite zvyšovať dividendu po dobu 25 rokov a dlhšie. Výplatný pomer je okolo 40%, je pomerne nízky, takže možno očakávať v budúcnosti dividendové navýšenie. Pri súčasnej cenovej hladine 80 USD je dividendový výnos v súčasnosti okolo 1,1%.

Spoločnosť pravdepodobne porastie aj v nasledujúcich rokoch, pretože akcie Church & Dwight sú vysoko odolné voči ekonomickým cyklom. Aj posledná väčšia korekcia na akciovom trhu ovplyvnili akciu, ktorá je v dlhodobom vzostupnom trende, len minimálne.

V súčasnej dobe je akcia dokonca na úplne novej úrovni. S najväčšou pravdepodobnosťou bude pokračovať pozvoľný dlhodobý rastový trend. Akcia je vhodná pre konzervatívnejších investorov ako jeden z držiakov vášho portfólia.

Regeneron Pharmaceutical (REGN:NASDAQ)

Táto vysoko výnosná biotechnologická spoločnosť spoločnosť, ktorú by sme vám radi predstavili, pôsobí v zdravotníctve.

Regeneron Pharmaceutical (ISIN: US75886F1075 – symbol: Regnat – mena: USD) je popredná biotechnologická spoločnosť vyvíjajúca základné lieky pre ľudí so závažnými ochoreniami. Spoločnosť so sídlom v New Yorku bola založená pred 30 rokmi.

Lieky spoločnosti pomáhajú pacientom s očnými, alergickými a zápalovými chorobami, rakovinou, kardiovaskulárnymi chorobami, metabolickými chorobami, neuromuskulárnymi chorobami, infekčnými chorobami a niektorými zriedkavými chorobami. Cez ekonomickú odolnosť sú biofarmaceutické spoločnosti trochu teoretickejšieho charakteru.

Regeneron Pharmaceutical je svetovým lídrom najmä vo výrobe antibiotík, ktoré Regeneron čiastočne predáva sám, ale čiastočne aj na základe licencie a spolupráce s inými spoločnosťami, ako je napríklad. Bayer alebo Sanofi. Regenton neustále optimalizuje svoje procesy vývoja a produkcie liečiv. Okrem toho má spoločnosť významný zoznam nových liekov napr. na liečbu rakoviny, reumatoidnej artritídy a hypercholesterolémii.

ročný grag REGENERON PHARMACEUTICAL, zdroj: FINANZEN100

Jedným z hlavných produktov je liek Dupixent, ktorý pomáha pri liečbe ekzému a astmy. Predovšetkým strategická spolupráca so Sanofi umožňuje spoločnosti financovať rad výskumných a vývojových projektov, ako je napríklad Genetické centrum Regeneron, ktoré vykonáva jednu z najväčších svetových genetických sekvenčných aktivít.

Výnosy Regeneron Pharmaceutical vzrástli z 1,4 miliardy USD v roku 2012 na 6,7 ​​miliardy USD v roku 2018. V priemere za posledné tri roky rast tržieb predstavoval 17%. Ešte viac než tržby sa zisky za rovnaké obdobie zvýšili v priemere o 37%. V súčasnom fiškálnom roku sa však očakáva len mierny nárast o 8%.

Naposledy spoločnosť prekvapila pozitívne. Najmä tržby z predaja lieku Eylea na liečenie poškodenia zraku súvisiace so starnutím sa vďaka spolupráci so spoločnosťou Sanofi zvýšili o 17% na 1,16 miliardy USD. Štvrťročné príjmy sa zvýšili o 10% na 6,02 USD na akciu, čo prekonalo očakávania analytikov 5,42 USD za akciu.

V súčasnej dobe má Regeneron Pharmaceutical trhovú kapitalizáciu 33 miliárd USD. Aj keď akcie s momentálnou cenou 298 USD zďaleka nedosahujú svojho historického maxima 606 USD z roku 2015, od tej doby sú z fundamentálneho hľadiska veľmi lukratívne.

S pomerom P/E 13 ponúka rastová spoločnosť mierne zhodnotenie, hoci sa od tohto roku očakáva dočasné spomalenie rastu výnosov. Akcia Regeneron je tiež zahrnutá v indexe S&P 500. Avšak má relatívne malú koreláciu s celkovou situáciou na trhu.

Vďaka svojmu priaznivému ohodnoteniu, inovatívnym produktom, širokému produktovému portfóliu a vedúcej pozície na trhu, možno Regeneron považovať za anticyklickú investíciu do zdravotnej starostlivosti. Podnikanie spoločnosti je nezávislé od hospodárskeho cyklu. Zdravotnícky priemysel má však rad špecifických príležitostí a rizík, ktoré sú ruka v ruke najmä s úspechmi alebo neúspechmi vo vývoji a následnej distribúcii nových liekov.

Akcia Regenron má bezpochyby v dlhodobom horizonte má oveľa väčší rastový potenciál. Predstaviteľné je tiež prevzatie jedným z biotechnologických alebo farmaceutických gigantov so zodpovedajúcim cenovým ohodnotením.

Celkovo je akcia vhodnejšia pre špekulatívnejších investorov, ktorí chcú napríklad diverzifikovať svoje investičné portfólio akciami s vyšším rastovým potenciálom, ktorý však menej korelujú s trhom ako napríklad akcie Apple alebo Microsoft.

zdroj: lynxbroker

Ohodnoť článok

Pridaj komentár