Vyberáme pre vás – európske ropné akcie

Akcie Dividendy Európske akcie Ropa

Eni S.p.A. (ENI:BIT)

Eni je významným producentom ropy a plynu so sídlom v Taliansku. Vykonáva prieskumnú činnosť vo viac ako 40 krajinách a pôsobí v troch segmentoch: prieskum a výroba, plyn a energie, rafinácia a marketing.

Na rozdiel od ostatných integrovaných ropných spoločností, ako sú Exxon Mobil, Chevron a BP, je Eni oveľa menej diverzifikovaný a oveľa viac závislý na cene ropy. Pre predstavu, upstream segment v predchádzajúcom roku 2018 generoval 92% prevádzkových príjmov.

Citlivosť spoločnosti Eni na cenu ropy bola výrazne poznať pri poklese energetického sektora. Kým všetci ropní giganti zaznamenali pokles svojich príjmov, Eni bola jediná, ktorá zaznamenala obrovské straty v dvoch rokoch (2015 a 2016) a jediná, ktorá znížila dividendu.

Na druhú stranu je Eni vďaka vysokej zainteresovanosti do ropy v lepšej pozícii než konkurencia a môže ťažiť z potenciálneho prudkého rastu cien ropy. Je v pozícii, kedy môže zarábať na vyšších cenách, pretože vedenie spoločnosti očakáva, že do roku 2025 bude produkcia rásť v priemere o približne 3,5% ročne.

ročný graf ENI, zdroj: FINANZEN100

Rast bude poháňaný začatím niekoľkých projektov. Predpokladá sa, že Eni v nasledujúcich piatich rokoch v priemere zvýši svoj zisk na akciu o 5% ročne.

Okrem toho vedenie spoločnosti vďaka pripravovaným projektom očakáva, že jej hlavná divízia dosiahne v období 2019-2022 voľný peňažný tok okolo 22 miliárd dolárov. Ak producent ropy splní svoje vlastné očakávania, dosiahne pomeru pokrytia dividend nad 2,0.

Akcie Eni sa obchodujú s pomerom cena / zisk 13,5, čo je viac ako desaťročný priemer 12,5. Ak sa akcia v priebehu nasledujúcich piatich rokov vráti na svoju priemernú úroveň ocenenia, bude to mať za následok pokles celkového ročného výnosu o 1,5%. Na základe 6,0% dividendy a 5,0% ročného rastu zisku na akciu spoločnosť Eni pravdepodobne v najbližších piatich rokoch ponúkne priemerný ročný výnos 9,5%.

Celkovo je Eni oveľa viac závislá na cene ropy ako ostatné veľké ropné spoločnosti, a preto je pravdepodobné, že v prípade vyšších cien ropy ponúkne lepšiu návratnosť.

Zdroj: investicnigramotnost.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár