Vyberáme pre vás – európske ropné akcie 5/5 (1)

Akcie Dividendy Európske akcie Ropa

Total S.A. (TOT)

Total je na základe trhovej kapitalizácie štvrtá najväčšia ropná a plynárenská spoločnosť na svete. Je to najrozmanitejšia, najintegrovanejšia ropná spoločnosť, čo z nej robí najviac defenzívnu akciu počas poklesu. To bolo zrejmé pri nedávnom prudkom poklese energetického sektora v rokoch 2014-2016, kedy zisk na akciu spoločnosti Total klesol iba o 49%, zatiaľ čo u spoločností Exxon napr. poklesol o 75% a v roku 2016 zaznamenali straty spoločnosti aj Chevron a BP.

Na druhej strane, integrovaná štruktúra Total-u znamená, že z rastu cien ropy ťaží menej ako konkurenti. Vyššie ceny ropy samozrejme zvyšujú výnosy spoločnosti Total, ale investorom, ktorí veria vo vyššie ceny ropy, poslúži lepšie investícia do ďalších veľkých ropných spoločností, ako sú Chevron a BP, ktoré sú viac závislé na cene ropy.

Spoločnosť Total bude stále ťažiť z vyšších cien ropy, pretože sa v posledných rokoch vrátila k rastu. Spoločnosť v minulom roku zvýšila svoju produkciu o 8% a tento rok sa chystá zvýšiť svoju produkciu o 9%. Očakáva tiež, že počas nasledujúcich troch rokov zvýši svoju produkciu o 5% ročne. Očakáva sa, že spoločnosť Total v najbližších piatich rokoch v priemere zvýši svoj zisk na akciu o 7,0% ročne.

Okrem toho spoločnosť Total od roku 2015 výrazne zlepšila svoje portfólio aktív. Počas tohto obdobia pridala spoločnosť Total približne 7,0 miliárd barelov rezervu za cenu nižšiu ako 2,5 dolárov za barel a tento rok očakáva z týchto aktív voľné peňažné toky vyššie ako 4,0 miliardy dolárov.

ročný graf TOTAL, zdroj: FINANZEN100

Vzhľadom k tomu, že v minulom roku vedenie spoločnosti zverejnilo voľné peňažné toky vo výške 12,1 miliárd dolárov, je zrejmé, že vyššie uvedené aktíva zvýšia voľné peňažné toky približne o jednu tretinu.

Spoločnosť Total nemá úžasnú dividendovú históriu, ako majú Exxon a Chevron, ale ponúka vynikajúci 5,5% dividendový výnos. Tento výnos je nižší ako výnos Shell a BP, ale Total je oveľa odolnejší v čase poklesu než konkurencia a má oveľa jasnejšie rastové vyhliadky než Shell. Celkovo ponúka Total lepšiu kombináciu výnosu, vyhliadok na rast a odolnosť pri poklese ako ostatné veľké ropné spoločnosti, hoci to nie je najlepšia ropná akcia počas rally ceny ropy.

Akcie sa obchodujú pri pomere ceny k zisku 10,2, čo je menej ako desaťročný priemerný násobok 11,9. Ak sa akcia v nasledujúcich piatich rokoch vráti na svoju priemernú úroveň ocenenia, bude sa tešiť z 3,1% ročného zvýšenia výnosov. S 5,5% dividendou a 7,0% očakávaným ročným rastom zisku na akciu bude tak Total pravdepodobne v najbližších piatich rokoch ponúkať priemerný ročný výnos 15,6%.

Zdroj: investicnigramotnost.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár