Vyberáme pre vás – európske ropné akcie

Akcie Dividendy Európske akcie Ropa

Royal Dutch Shell (RDSA.AMS)

Royal Dutch Shell je druhou najväčšou ropnou a plynárenskou spoločnosťou na svete, v ročnom objeme produkcie stojí tesne za Exxon Mobil.

Počas poklesu energetického sektora, ktorý trval od roku 2014 do roku 2017, Shell získala spoločnosť BG Group, spoločnosť zaoberajúca sa ťažbou ropy a zemného plynu v hodnote 53 miliárd dolárov. Vďaka tejto akvizícii spoločnosť Shell zvýšila výrobu na 3,8 milióna barelov denne.

Avšak vzhľadom k rozsiahlemu predaju aktív, ktorý pomohol financovať akvizíciu, zostala produkcia v posledných dvoch rokoch v podstate rovnaká. To je v ostrom kontraste s trendom pozorovaným u ostatných ropných spoločností, ktoré svoju produkciu zvyšujú slušným tempom.

Na druhej strane, počas nedávneho poklesu, Shell drasticky znížil svoje prevádzkové náklady a doladil svoje portfólio investovaním do vysoko kvalitných, nízkorozpočtových projektov. Výsledkom je, že ropný gigant sa stal pri danej cene ropy oveľa výnosnejším než v minulosti.

ročný graf ROYAL DUTCH SHELL, zdroj: FINANZEN100

V roku 2018 vedenie spoločnosti zverejnilo rekordnú výšku voľných peňažných tokov 31 miliárd dolárov, aj keď priemerná cena ropy Brent bola o 40% nižšia ako pred poklesom.

Hoci vedenie spoločnosti zmrazilo dividendu, stále má pôsobivý dividendový rekord, pretože dividendu od druhej svetovej vojny neznížilo. Akcie navyše ponúkajú mimoriadny dividendový výnos 6,4%.

Je tiež pozoruhodné, že Shell prekonal Exxon v ročných prevádzkových peňažných tokoch v roku 2017 prvýkrát za zhruba 20 rokov a vlani si udržal svoju najvyššiu pozíciu. Vedenie spoločnosti očakáva, že ročný voľný peňažný tok zostane počas najbližších troch rokov okolo 30 miliárd dolárov. Vzhľadom k tomu, že táto suma je dvakrát vyššia ako dividenda, možno ju v dohľadnej budúcnosti považovať za bezpečnú.

Spoločnosť Shell sa obchoduje s pomerom cena / zisk 12,0, čo sa rovná odhadu férového ocenenia. S ohľadom na 6,4% dividendu a 8,2% očakávaného ročného rastu zisku na akciu tak Shell pravdepodobne ponúkne v najbližších piatich rokoch priemerný ročný výnos 14,6%.

Zdroj: investicnigramotnost.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár