Vyberáme pre vás – európske ropné akcie

Akcie Dividendy Európske akcie Ropa

BP plc (BP:LON)

British Petroleum je jednou z najväčších ropných a plynárenských spoločností na svete. Funguje v dvoch segmentoch: upstream a downstread (väčšinou rafinácia).

Spoločnosť BP v roku 2010 značne utrpela katastrofálnou nehodou v Mexickom zálive. Spoločnosť doteraz za túto nehodu zaplatila 65 miliárd dolárov. Táto suma sa od tej doby takmer vyrovnala všetkým príjmom spoločnosti. Zatiaľ čo väčšina investorov si myslí, že táto nehoda patrí minulosti, spoločnosť BP za nehodu v minulom roku zaplatila 3,2 miliardy dolárov (25% zo svojho zisku) a očakáva, že tento rok zaplatí ďalších 2,1 miliardy dolárov.

Vzhľadom k bezprecedentnému rozsahu predaja aktív v dôsledku havárie sa spoločnosti BP nepodaril rast produkcie až do roku 2017. Vďaka radu projektov sa však v posledných dvoch rokoch vrátila do režimu silného rastu. Od roku 2016 začala spoločnosť BP 23 veľkých projektov.

Ešte lepšie je, že má do konca roka 2021 ďalších 12 veľkých projektov. Vďaka týmto projektom vedenie spoločnosti očakáva, že k súčasnej produkcii 3,8 milióna barelov denne pridá približne 900 000 barelov denne.

ročný graf BP PLC, zdroj: FINANZEN100

Vedenie spoločnosti znížilo takzvaný „bod zlomu“ pod 50 dolárov za barel a očakáva, že ho v nasledujúcich dvoch rokoch ešte zníži na 35 až 40 dolárov. Očakávame, že spoločnosť BP v najbližších piatich rokoch v priemere zvýši svoj zisk na akciu o 5,0% ročne.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že spoločnosť BP je obzvlášť vhodná pre investorov orientovaných na príjem vďaka svojmu mimoriadne priateľskému prístupu k akcionárom. Aj keď bolo vedenie spoločnosti nútené pozastaviť výplatu dividend po katastrofálnej nehode, dividendu obnovilo len o tri štvrťroky neskôr.

Pri nedávnom poklese energetického sektora si spoločnosť BP udržala dividendu, ktorá predstavovala 7,0 miliárd dolárov ročne, aj keď v rokoch 2015-2017 nedosiahla zisku. Inými slovami, BP opakovane preukázala, že dividenda je blízko vrcholu priorít pre prideľovanie kapitálu. Preto možno dividendu 6,3% považovať za bezpečnú, najmä s ohľadom na sľubné rastové vyhliadky spoločnosti.

Akcie spoločnosti BP sa obchodujú s pomerom cena / zisk 11,1, čo je nižšia ako predpokladaný násobok 12,0. Ak sa akcia v nasledujúcich piatich rokoch vráti na svoju priemernú úroveň ocenenia, bude sa tešiť z 1,6% ročného zvýšeniu výnosov. Preto v dôsledku 6,3 percentnej dividende a 5,0 percentnému očakávanému ročnému rastu zisku na akciu, BP pravdepodobne ponúkne v najbližších piatich rokoch priemerný ročný výnos 12,9%.

Zdroj: investicnigramotnost.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár