Vyberáme pre vás – tabakové akcie

Akcie Dividendy Ekonomika Európske akcie Spotrebiteľský sektor

Tabakové akcie sú obzvlášť atraktívne pre investorov orientovaných na príjem, vďaka ich štedrým dividendám a defenzívnym vlastnostiam počas krízy, a to aj napriek poklesu počtu zákazníkov, ktorí používajú tabakové produkty.

Imperial Brands (IMB:LON)

Tento britský konglomerát tabakových výrobkov Imperial Brands (IMB:LON) bol založený v roku 1901. Dnes je spoločnosť lídrom na trhu v rôznych lokalitách po celom svete a má trhovú kapitalizáciu vo výške 24 miliárd dolárov. Imperial Brands (IMB:LON) vykázal v posledných rokoch veľmi pôsobivý rast ziskov. V poslednom desaťročí zisky rástli takmer o 14% ročne. Od roku 2012 dosahuje ročná miera rastu takmer 20%. Takejto vysokej úrovne rastu je ťažké dosiahnuť v akomkoľvek odvetví, nieto ešte v tom, kde sa akcie správajú skôr ako utility, než ako rastové spoločnosti. Imperial je však dlhodobo skôr tou rastovou spoločnosťou.

Pokiaľ ide o budúcnosť, manažment očakáva rast tržieb o 1 až 4 percentá ročne, zatiaľ čo zisk na akciu by mal rásť o 4 až 8 percent ročne. Vzhľadom k tomu, že je spoločnosť Imperial Brands (IMB:LON) celosvetovo vystavená klesajúcemu trendu na trhu s cigaretami, výhľady sú opatrnejšie a odhady pre nasledujúce roky sú na úrovni ročného rastu o 3 percentá.

Rovnako ako mnoho iných spoločností v tomto segmente je Imperial veľmi zadĺžený. Vo svojej súvahe má okolo 15 miliárd dolárov čistého dlhu, čo rozhodne nie je neudržateľné, ale úrokové náklady a dlhové služby sú neustálym problémom. Pre tabakové spoločnosti je to úplne normálne, ale investori by si mali uvedomiť, že zisk môže stagnovať , alebo dokonca klesať.

ročný graf IMPERIAL BRANDS, zdroj: BLOOMBERG

Dividendový výnos je pomerne atraktívny, pretože posledné štyri štvrťročné dividendové výplaty vo výške 2,45 dolárov nám dávajú ročný dividendový výnos 9,6%. Taký vysoký dividendový výnos je takmer neuveriteľný, pretože je skoro päťkrát vyšší ako priemerný dividendový výnos trhu. Napriek tomu je výplatný pomer len dve tretiny zisku, takže dividenda je na súčasnej úrovni udržateľná. Akcie sa obchodujú za relatívne nízky PE násobok a Imperial, rovnako ako mnoho iných tabakových spoločností, mení obrovské množstvo tržieb na voľný peňažný tok.

Odhadom na tento rok je zisk na akciu vo výške 3,66 dolára a akcie sa obchodujú len za sedem násobok tohto zisku. To je najnižšie ocenenie, ktoré sme mohli u akcií spoločnosti Imperial Brands (IMB:LON) v uplynulom desaťročí vidieť, a tiež výrazne pod ocenenou hodnotou jedenásť násobku zisku. Ak by akcie opäť vzrástli na jedenásť násobok zisku, očakáva sa vysoký jednociferný výnos, ktorý podporí celkový výnos akcií spoločnosti Imperial Brands (IMB:LON). Spolu s miernym rastom a obrovským dividendovým výnosom by akcie spoločnosti mali v nadchádzajúcich rokoch ponúknuť celkový výnos viac ako 20% ročne.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár