Vyberáme pre vás – technologické akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Technológie

Investori zpravidla nakupovali technologické akcie kvôli ich nadmernému rastovému potenciálu. V posledných rokoch však technologické akcie prijali výplatu dividend ako spôsob odmeňovania akcionárov. A zatiaľ čo technologický sektor je stále hlavne miestom, kde akcionári hľadajú rastové akcie, je teraz tiež silným zdrojom hodnotových a dividendových akcií. Mnohé z týchto spoločností dokonca vyplácajú dividendy s potenciálom pravidelného zvyšovania.

International Business Machines Corp. (IBM:NYSE)

IBM je globálny gigant s tržbami 80 miliárd dolárov za rok 2018, zatiaľ čo akcie majú trhovú kapitalizáciu približne 127 miliárd dolárov. Spoločnosť má päť obchodných segmentov: Cloud & Cognitive Software, Global Business Services, Global Technology Services, Systems a Global Financing.

Vedenie spoločnosti IBM (IBM:NYSE) oznámilo zmiešané výsledky za druhý štvrťrok. Tržby klesli o 4,2% na 19,16 miliárd dolárov, zatiaľ čo organické tržby klesli miernejšie o 1,6%. Zpriemerovaný EPS vzrástol za štvrťrok o 8% na 2,81 dolárov a prekonal očakávania o 0,09 dolárov na akciu. V segmente Cognitive & Software vzrástli prevádzkové tržby o 3,2%, v Global Business Services o 3,4%. Rast v týchto oblastiach bol však vymazaný 3,5% poklesom organických tržieb v Global Technology Services; 18% poklese v Systems a 8,5% pokles Global Financing.

ročný graf INTERNATIONAL BUSINESS MACHINES CORP, zdroj: FINANZEN100

Prvého júla oznámilo vedenie spoločnosti IBM dokončenie akvizície spoločnosti Red Hat Inc. vo výške 34 miliárd dolárov, aby posilnila svoju cloudovú platformu.

Spoločnosť Red Hat generuje ročné tržby okolo 3 miliárd dolárov a pôsobí na trhu s open-source softvérom, primárne distribuuje technologické produkty používané v dátových centrách.

Strategické iniciatívy IBM (IBM:NYSE) budú generovať budúci rast spoločnosti. Napríklad celkové tržby z cloudu sa za posledných 12 mesiacov zvýšili o 8% na 19,5 miliardy dolárov, pričom ďalšie tržby prinesie spoločnosť Red Hat. Očakáva sa, že do roku 2024 porastie zisk o 3% ročne.

Na základe očakávaného zisku na akciu vo výške 13,90 dolárov za rok 2019 si akcie IBM (IBM:NYSE) udržujú pomer ceny k zisku 10,3. Predpokladaný odhad reálnej hodnoty pre spoločnosť IBM je pomer ceny k zisku 12,0, čo je o niečo málo menej ako priemerný pomer ceny k zisku za posledných 10 rokov. Ak by sa ocenenie akcií zvýšilo na odhad reálnej hodnoty, bolo by dosiahnuto ročného výnosu 3,1%, ak by k tomu došlo počas 5 rokov.

Okrem toho 3% očakávaný ročný rast ziskov a 4,5% dividendový výnos prinášajú celkové očakávané výnosy 10,6% ročne počas nasledujúcich piatich rokov.

Skyworks Solutions (SWKS:NYSE)

Skyworks Solutions je polovodičová spoločnosť, ktorá navrhuje, vyvíja a predáva proprietárne polovodičové výrobky používané po celom svete. Medzi jej produkty patria anténne tunery, zosilňovače, prevodníky, modulátory, prijímače, prepínače a ďalšie.

Produkty spoločnosti Skyworks Solutions (SWKS:NYSE) sa používajú v rôznych priemyselných odvetviach, vrátane automobilového priemyslu, domácností, priemyslu, zdravotníctva, chytrých telefónoch a obrany. Skyworks má trhovú kapitalizáciu 14 miliárd dolárov.

ročný graf SKYWORKS SOLUTIONS, zdroj: FINANZEN100

Prvého augusta vedenie spoločnosti Skyworks oznámilo výsledky za tretí štvrťrok. Spoločnosť vykázala zriedený GAAP EPS 0,83 dolárov, čo bolo o 1,57 dolárov menej ako v rovnakom období minulého roka. Na základe non-GAAP spoločnosť vykázala za štvrťrok 1,35 dolárov zriedeného EPS.
Tržby klesli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 14%. Pokračujúca globálna neistota a spomalenie tempa rastu jej primárneho zákazníka Apple Inc. (AAPL) prispievajú k neuspokojivým výsledkom spoločnosti Skyworks.

Vedenie spoločnosti aj napriek tomu zvýšilo štvrťročnú dividendu o 16% z 0,38 na 0,44 dolára na akciu a tiež prejavilo veľké presvedčenie v peňažné toky hlavného segmentu podnikania napriek vonkajšej volatilite v tomto odvetví. Vedenie poskytlo odhad zriedeného non-GAAP EPS vo výške 1,50 dolárov.

Skyworks Solutions (SWKS:NYSE) zaznamenala v poslednom desaťročí obrovský rast, a to vďaka šíreniu chytrých telefónov, ktoré používajú jej čipy – najmä iPhone. Spoločnosť zvyšovala zisk na akciu o 27% ročne za posledných 10 rokov a približne o 20% za posledných päť rokov.

Analytici očakávajú pokles zisku v roku 2019 a pomalý rast v najbližších niekoľkých rokoch. Globálny trh s polovodičmi je v prudkom poklese a rast inteligentných telefónov spomalil. Celkovo očakávame ročný rast EPS do roku 2024 o 9%.

Akcie Skyworks sa obchodujú za pomer P / E 13,2. Pomer P / E približne 14 sa považuje za spravodlivý, prinajmenšom do doby, než spoločnosť preukáže širšiu zákaznícku základňu a diverzifikuje svoje zameranie na chytré telefóny. Stále rastúci násobok ocenenia by napriek tomu mohol zvýšiť ročné výnosy o 1,2% ročne.

Okrem toho očakávaný rast EPS o 9% ročne, plus 2,3% dividendový výnos vedie k celkovému očakávanému výnosu 12,5% ročne do roku 2024.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár