Vyberáme pre vás – technologické akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Technológie

Investori zpravidla nakupovali technologické akcie kvôli ich nadmernému rastovému potenciálu. V posledných rokoch však technologické akcie prijali výplatu dividend ako spôsob odmeňovania akcionárov. A zatiaľ čo technologický sektor je stále hlavne miestom, kde akcionári hľadajú rastové akcie, je teraz tiež silným zdrojom hodnotových a dividendových akcií. Mnohé z týchto spoločností dokonca vyplácajú dividendy s potenciálom pravidelného zvyšovania.

Broadcom Inc. (AVGO:NYSE)

Spoločnosť navrhuje, vyvíja a predáva polovodiče v nasledujúcich obchodných jednotkách: Wired infrastructure, wireless communication, enterprise storage and industrial. Medzi jej ponuku patria čipy dátových centier, aizácia výroby, energetické systémy a výroba energie, širokopásmový prístup a domáce pripojenie.

Broadcom Inc. (AVGO:NYSE) je polovodičová spoločnosť navrhujúca výrobky, ktoré vyrábajú iné spoločnosti. Akcie Broadcomu majú trhovú kapitalizáciu 110 miliárd dolárov.

Vedenie spoločnosti Broadcom oznámilo výsledky za fiškálny tretí štvrťrok roku 12. septembra. Tržby dosiahli v tomto štvrťroku 5,52 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 9,1% v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Zisk na akciu predstavoval 5,16 dolárov, čo je medziročný nárast o 4%.

ročný graf BROADCOM INC, zdroj: FINANZEN100

Vedenie spoločnosti očakáva tržby vo výške 22,5 miliardy dolárov, čo znamená, že miera rastu tržieb v porovnaní s rokom 2018 je 8%. Očakávania zahŕňajú dopad akvizície spoločnosti CA Technologies, ktorá bola uzatvorená na konci roka 2018.

Ziskovosť spoločnosti v poslednom desaťročí bola ohromná. Zisk na akciu medzi rokmi 2010 a 2018 sa viac ako zdesaťnásobil. Tento rast ziskov bol spôsobený značným množstvom fúzií a akvizícií, z ktorých najdôležitejšia bola fúzia spoločností Broadcom a Avago Technologies.

Broadcom Inc. (AVGO:NYSE) odvtedy vykonal niekoľko ďalších významných prevzatí, vrátane akvizície spoločnosti Brocade za 6 miliárd dolárov, ktorá bola uzatvorená na konci roka 2017, a prevzatie spoločnosti CA Ttechnologies, ktorá skončila na konci roka 2018.

Tým, že sa spoločnosť Broadcom presunula smerom k akvizíciám v softvérovom priemysle s prevzatím CA Technologies, našla nový spôsob generovania anorganického rastu. Najväčším trhom spoločnosti Broadcom je bezdrôtová komunikácia, kde spoločnosť vlastní silné portfólio pripojenie, ktoré zahŕňa pokročilé LTE, Bluetooth 5.x, Wi-Fi, GNSS (GPS, Galileo atď.) a ďalšie.

Broadcom Inc. (AVGO:NYSE) má tiež dobré postavenie na trhu podnikových úložísk, kde poskytuje prepínanie a ďalšie riešenia pripojenia a produkty úložiska, ako sú radiče SSD.

Tieto trhy budú aj naďalej rásť a aj bez väčších akvizícií by mali rásť aj tržby spoločnosti. Kombinácia akvizícií a organického rastu by mala vyústiť v solídny rast tržieb, zatiaľ čo spätné odkupy pozitívne ovplyvňujú rast ziskov. Do roku 2024 očakávame ročný rast EPS o 9%.

Akcie Broadcom sa obchodujú za pomer P / E 12,9, blízko odhadu reálnej hodnoty 13. Rast pomeru P / E podporí celkový výnos mierny a to 0,2% ročne do roku 2024. Rast zisku a 3,9% dividendový výnos bude zodpovedný za väčšinu výnosu. Očakáva sa, že celkové výnosy v najbližších piatich rokoch dosiahnu 13,1% ročne.

Micron Technology Inc. (MU:NASDAQ)

Spoločnosť Micron Technology Inc je jedným z troch najväčších výrobcov DRAM na svete a jedným z najlepších šiestich svetových výrobcov NAND na svete. DRAM označuje nestabilnú dynamickú pamäť s náhodným prístupom, ktorú používajú počítače, servery a smartphony na prevádzku. NAND označuje energeticky nezávislú flash pamäť, ktorá slúži ako úložisko dát pre všetky tieto zariadenia. S trhovou kapitalizáciou vo výške 48 miliárd dolárov mala spoločnosť Micron v roku 2018 tržby približne 30 miliárd dolárov.

Prvého septembra vedenie spoločnosti Micron Technologies Inc.(MU:NASADQ) vykázalo fiškálny hospodársky výsledok za štvrtý štvrťrok, vrátane slabých odhadov. Tržby vo výške 4,9 miliardy dolárov klesli o 42%, ale prekonali očakávania o 310 miliónov dolárov. Upravená hodnota EPS 0,56 dolárov tiež prekonala očakávania, a to o 0,08 dolárov na akciu. Spoločnosť Micron zaznamenala v minulom štvrťroku mimoriadne silný rast v segmentoch SSD a Automotive. Vedenie spoločnosti však znížilo odhad predajov DRAM za celý rok.

ročný graf MICRON TECHNOLOGY INC. zdroj: FINANZEN100

Hlavným bodom neistoty je situácia s Huawei. Predaj spoločnosti Huawei v poslednom štvrťroku postupne poklesol a bol dokonca pod úrovňou, ktorú spoločnosť očakávala pred tým, než došlo k zákazu v USA. Spoločnosť rokuje s vládou, ale nikto negarantuje, že to dopadne v prospech spoločnosti, čo by mohlo mať negatívny vplyv na budúce výsledky.

Napriek tomu odhadujeme 15% ročný rast EPS v najbližších piatich rokoch z odhadov EPS za rok 2019. Aj keď skutočná miera rastu bude veľmi variabilná v závislosti na tom, ako dopadne súčasný cenový cyklus polovodičov, ktorý podlieha potenciálnym politickým rizikám spojeným s pokračujúcimi medzinárodnými obchodnými spormi.

Na základe očakávaného EPS vo výške 5,99 dolárov sa akcie Micron obchodujú za pomer P / E 7,2. Odhad reálnej hodnoty je pomer P / E 7, čo znamená, že akcie sú mierne nadhodnotené. Klesajúce ocenenie by mohlo v nasledujúcich piatich rokoch znížiť ročné výnosy o 0,6% ročne. Očakávaný ročný rast EPS o 15% by však mohol do roku 2024 viesť k celkovej ročnej návratnosti 14,4% ročne.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár