Vyberáme pre vás – technologické akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Ekonomika Technológie

Investori zpravidla nakupovali technologické akcie kvôli ich nadmernému rastovému potenciálu. V posledných rokoch však technologické akcie prijali výplatu dividend ako spôsob odmeňovania akcionárov. A zatiaľ čo technologický sektor je stále hlavne miestom, kde akcionári hľadajú rastové akcie, je teraz tiež silným zdrojom hodnotových a dividendových akcií. Mnohé z týchto spoločností dokonca vyplácajú dividendy s potenciálom pravidelného zvyšovania.

NetApp Inc. (NTAP:NASDAQ)

Spoločnosť NetApp Inc. sa nazýva „dátová autorita pre hybridný cloud“ a poskytuje služby, ktoré zjednodušujú a posilňujú využívanie dát spoločností. V minulom roku tvorili výrobky 59% tržieb spoločnosti, údržba softvéru predstavovala 16% tržieb a údržba hardvéru a ďalšie služby zvyšných 25%.

Očakáva sa, že spoločnosť s trhovou kapitalizáciou v hodnote 13 miliárd dolárov tento rok vygeneruje obrat cez 6 miliárd dolárov a čistý zisk cez 1 miliardu dolárov. 14. augusta vedenie spoločnosti NetApp zverejnilo výsledky hospodárenia za 1. štvrťrok roku 2020 za obdobie končiace 26. júla 2019.

Za štvrťrok spoločnosť NetAPP Inc. (NTAP:NASADQ) vykázala čisté tržby 1,24 miliárd dolárov, v porovnaní s 1,47 miliardami dolárov v prvom štvrťroku fiškálneho roku 2019 a po predchádzajúcej zmene odhadu z 1,315 miliardy dolárov na 1,465 miliárd dolárov. Tržby boli obzvlášť slabé, pretože licenčné zmluvy na podnikový softvér v hodnote 90 miliónov dolárov z minulého obdobia sa v tomto štvrťroku nepredlžovali.

ročný graf NETAPP INC. zdroj: FINANZEN100

Upravený čistý zisk dosiahol 157 miliónov dolárov alebo 0,65 dolárov na akciu, čo je menej ako 1,04 dolárov v Q1 2019 a tiež menej než samotný odhad vedenia spoločnosti vo výške 0,78 až 0,86 dolárov.

NetAPP Inc. (NTAP:NASADQ) má niekoľko príležitostí k rastu, pretože podniky migrujú do verejného a súkromného cloudu. Navyše by zvýšené výdavky v tomto sektore spojené s upgradom na rýchlejší, vyššiu kapacitu a efektívnejšie riešenie pre ukladanie dát mali byť pre podnikanie dobré, najmä v krátkodobom horizonte.

NetApp však pôsobí v obore s veľkými konkurentmi v oblasti úložísk. Ďalej, podnikanie spoločnosti v oblasti sieťového úložiska klesá.

Zdá sa, že akcie NetApp sú podhodnotené. Akcie sa obchodujú za pomer P / E 13,5 v porovnaní s odhadom reálnej hodnoty 15. Vyšší násobok ocenenia by mohol do roku 2024 zvýšiť ročné výnosy o 2,1% ročne. Okrem toho sa očakáva ročný rast EPS o 6% a akcie majú dividendový výnos 3,6%. Celkový očakávaný výnos teda činí 11,7% ročne.

SALESFORCE.COM (CRM:NYSE)

Salesforce je spoločnosť zaoberajúca sa technológiou pre správu vzťahov so zákazníkmi, ktorá spoločnostiam poskytuje nástroje k zlepšeniu ich vzťahov s klientmi. Spoločnosť poskytuje spoločnostiam cloudovú platformu pre správu zmlúv, interakcií so zákazníkmi, požiadaviek a kontaktov.

Salesforce.com (CRM:NYSE) patrí v posledných niekoľkých rokoch medzi najsilnejšie rastové spoločnosti indexu S & P 500.

Spoločnosť má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu 115 miliárd dolárov a spoločnosť generuje viac ako 16 miliárd dolárov ročných tržieb. Vedenie spoločnosti Salesforce vykázalo výsledky za druhý štvrťrok 22. augusta a výsledky boli opäť vynikajúce, vrátane navýšenia odhadu. Tržby vzrástli o 23% v konštantnej mene na 4 miliardy dolárov. Tržby z predplatného a podpory sa medziročne zvýšili o 22%. Okrem toho vzrástli tržby za profesionálne služby o 14%.

ročný graf SALESFORCE:COM, zdroj: FINANZEN100

Salesforce nevypláca dividendu, pretože silne utráca za rast predajov a vývoj nových technológií v oblasti umelej inteligencie, automatizácie a internetu vecí. Jej investície do rastu však jednoznačne fungovali v prospech akcionárov, pretože spoločnosť v posledných piatich rokoch viac ako zdvojnásobila svoj zisk na akciu.

Očakáva sa 20% medziročný rast do roku 2024. Na základe ocenenia sa akcie obchodujú za pomer P / S 7 na základe očakávaných tržieb za rok 2019. Rastové akcie, ako je Salesforce, sa hodnotia podľa pomeru P / S namiesto P / E, pretože EPS spoločnosti je z roka na rok veľmi volatilné. Pomer reálnej hodnoty P / S je 5, čo znamená, že akcie sú nadhodnotené.

Ak by sa pomer P / S znížil na odhad reálnej hodnoty, návratnosť akcionárom by sa do roku 2024 znížila o 6,5% ročne. Avšak takáto vysoká miera očakávaného rastu (20% ročne) znamená, že sa očakáva, že celkové výnosy dosiahnu 13,5% ročne do roku 2024.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár