Vyberáme pre vás – utility akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Verejné služby

Dividendoví investori majú tendenciu vyhľadávať utility akcie, pretože v porovnaní so širším trhom ponúkajú všeobecne stabilné ceny akcií. Obvykle tiež vyplácajú zmysluplné dividendy. Utility akcie si v uplynulom roku viedli veľmi dobre, pretože úrokové sadzby klesli a investori hľadali výnosy. Napriek tomu aj cez veľkú rally, mnoho spoločností ponúka dividendové výnosy výrazne nad priemerným výnosom indexu S&P 500.

Black Hills Corporation (BKH:NYSE) je regionálna spoločnosť poskytujúca zemný plyn a elektrinu zákazníkom na stredozápade USA, vrátane Colorado, Iowa, Kansas, Montana, Nebraska, Wyoming a Južná Dakota. Spoločnosť bola založená v roku 1941 a má súčasnú trhovú kapitalizáciu vo výške 4,7 miliardy dolárov.

Black Hills Corp. je mimoriadny z hľadiska dividendovej histórie, pretože svoju výplatu zvýšil 49 rokov po sebe. Za predpokladu, že spoločnosť Black Hills v roku 2020 zvýši výplatu, dosiahne prestížneho stavu Dividend King svojim 50 – tim ročným zvyšovaním dividend.

ročný graf BLACK HILLS CORP., zdroj: FINANZEN100

Ziskovosť spoločnosti Black Hills Corp. zaznamenala v poslednom desaťročí v oboch smeroch značne veľké výkyvy, ale zárobky smerovali nahor. V skutočnosti EPS od roku 2009 rastie ročne tempom takmer 5%. Keďže ide o utility akciu, jedná sa o slušnú mieru rastu vzhľadom k tomu, že utility sú všeobecne obmedzené regulačnými orgánmi a miernym rastom užívateľskej základne.

Black Hills Corporation (BKH:NYSE), rovnako ako akákoľvek iná utility akcia, je vo svojich oblastiach služieb vystavená podobným podmienkam, ktoré riadia dopyt po elektrine a plyne. Spoločnosť Black Hills tiež rozširuje svoje portfólio investovaním do nových projektov a ďalšej infraštruktúry. Jeho súčasná kapitálová rezerva je do roku 2023 2,8 miliardy dolárov, čo je viac ako polovica trhovej kapitalizácie.

Očakávame, že to v najbližších rokoch prispeje k rastu zisku na akciu o 4,5% ročne v kombinácii so súčasným dividendovým výnosom 2,6% a poklesom o 4% v dôsledku zníženému oceneniu, považujú sa akcie za nadhodnotené. Predpoklad je, že Black Hills bude v nadchádzajúcich rokoch produkovať niečo cez 3% celkového ročného výnosu.

DTE Energy (DTE:NYSE) je poskytovateľom energie, ktorý bol založený v Detroite v roku 1849. Avšak to, čo začalo ako malý poskytovateľ plynu v severnom americkom meste, sa rozrástlo na celonárodného poskytovateľa utilít.

DTE Energy (DTE:NYSE) je stále v Michigane, pretože poskytuje elektrinu a zemný plyn, plynovody a skladovanie, obchodovanie s energiou a energetické a priemyselné projekty. DTE je primárne utility spoločnosť, približne 80% príjmov získava z elektriny a zemného plynu. Spoločnosť má trhovú kapitalizáciu takmer 24 miliárd dolárov.

ročný graf DTE ENERGY, zdroj: FINANZEN100

Spoločnosť vykázala veľmi silný rast, v poslednom desaťročí zvýšila zisk na akciu priemerne o takmer 7%. Spoločnosť pokračuje v raste v segmente skladovania plynu a potrubia.

Spoločnosť DTE vyššie načrtla, ako pokračuje v investovaní v oblastiach, kde môžu rásť tržby a zisky, bez toho aby sa musela snažiť o zmenu sadzieb. Tieto projekty navyše podporujú iniciatívu DTE znížiť jej závislosť na uhlí a nahradiť ju čistejšími energetickými projektmi. Predpokladá sa, že spoločnosť v nadchádzajúcich rokoch vykáže približne 6% rast zisku na akciu v dôsledku revízií sadzieb, rastu zákazníckej základne a v dôsledku nových projektov.

Vzhľadom k predpokladanému rastu zisku na akciu o 6%, dividendovému výnosu približne 3% a poklese ocenenia o 4% v priebehu času, očakávame, že DTE Energy (DTE:NYSE) v nadchádzajúcich rokoch ponúkne celkový ročný výnos medzi 4 až 5%.

Záver

Dividendový investori uprednostňujú utility spoločnosti z dôvodu ich stability a atraktívnych dividend. Naozaj, utility akcie môžu považovať za spoľahlivý dividendový príjem. Vždy bude existovať dopyt po utilitách, a to aj v čase krízy, čo znamená, že by tieto energetické akcie mali naďalej platiť spoľahlivé dividendy po mnoho rokov.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár