Vyberáme pre vás – utility akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Verejné služby

Dividendoví investori majú tendenciu vyhľadávať utility akcie, pretože v porovnaní so širším trhom ponúkajú všeobecne stabilné ceny akcií. Obvykle tiež vyplácajú zmysluplné dividendy. Utility akcie si v uplynulom roku viedli veľmi dobre, pretože úrokové sadzby klesli a investori hľadali výnosy. Napriek tomu aj cez veľkú rally, mnoho spoločností ponúka dividendové výnosy výrazne nad priemerným výnosom indexu S&P 500.

CenterPoint Energy (CNP:NYSE)

CenterPoint Energy je holdingová spoločnosť. Vlastní a prevádzkuje zariadenia, ktoré prenášajú a distribuujú elektrinu a zemný plyn. Spoločnosť bola založená v roku 2003. Spoločnosť vznikla po rozdelení spoločnosti Houston Lighting and Power na tri samostatné spoločnosti. Dnes sa obchoduje s trhovou kapitalizáciou 15 miliárd dolárov.

Približne tri štvrtiny zisku pochádzajú zo segmentu utilít. Spoločnosť však diverzifikovala tiež do oblastí mimo utility, podobne ako aj iné spoločnosti. Podnikanie v oblasti utilít je stabilné a produkuje spoľahlivé peňažné toky a spoločnosť CenterPoint Energy (CNP:NYSE) využíva svoje ostatné segmenty podnikania k podpore segmentu utilít.

ročný graf CENTERPOINT ENERGY, zdroj: FINANZEN100

V nasledujúcich rokoch sa očakáva rast zisku na akciu približne o 6% ročne, čo je priemerom odhadu vedenia spoločnosti. Predpokladá sa, že nedávna fúzia CNP so spoločnosťou Vectren v blízkej budúcnosti posilní výsledky, zatiaľ čo ďalšie akvizície pomôžu dlhodobému rastu. Okrem toho by stále investície, ktoré spoločnosť vynakladá vo svojom podnikaní v oblasti utilít, mali umožniť oslovenie regulátorov ohľadom rastu sadzieb.

Celkovo sa predpokladá približne 9% celkových ročných výnosov, skladajúcich sa z 6% rastu zisku, takmer 4% dividendového výnosu a nízkeho poklesu z ocenenia, ktoré sa postupom času mierne zníži.

National Fuel Gas Company (NFG:NYSE)

National Fuel Gas Company (NFG:NYSE) je diverzifikovaná energetická spoločnosť, ktorá pôsobí v rôznych oblastiach, vrátane prieskumu a výroby, distribúcie a skladovanie, zhromažďovanie, utilít a marketingu. Prieskum a produkcia je najväčším zdrojom príjmov spoločnosti.

National Fuel Gas Company (NFG:NYSE) bola založená v roku 1902 a teraz má trhovú kapitalizáciu vo výške 4,3 miliardy dolárov. Koncentruje sa na severovýchode USA, zatiaľ čo ťažba ropy je v Kalifornii. Okrem toho, zvýšila dividendu neuveriteľných 49 rokov v rade, takže len jedno navýšenie ju delí od toho, aby sa stala Dividendovými kráľom.

ročný graf NATIONAL FUEL GAS COMPANY, zdroj: FINANZEN100

National Fuel Gas Company (NFG:NYSE) prevádzkuje upstream, midstream a downstream segmenty, z ktorých najväčší je upstream segment. Na rozdiel od iných spoločností sú tradičné utility činnosti najmenšie časti podnikania spoločnosti.

Zisky boli v poslednom desaťročí veľmi volatilné, pričom v rokoch 2015 a 2016 došlo k významným stratám. Očakáva sa však 2% rast zisku na akciu ročne, pretože ceny zemného plynu sa stabilizovali na ziskovej úrovni. To znamená, že potenciál rastu do značnej miery závisí na cenách zemného plynu, takže by sa mala očakávať volatilita.

Predpoklad celkových výnosov je takmer 11% a pochádza zo skromného rastu zisku, 3% dividendového výnosu a vyššieho jednociferného rastu z ocenenia. Na rozdiel od iných spoločniostí z tohto odvetvia, sú dnes akcie National Fuel Gas Company skutočne lacno ocenené.

Záver

Dividendový investori uprednostňujú utility spoločnosti z dôvodu ich stability a atraktívnych dividend. Naozaj, utility akcie môžu považovať za spoľahlivý dividendový príjem. Vždy bude existovať dopyt po utilitách, a to aj v čase krízy, čo znamená, že by tieto energetické akcie mali naďalej platiť spoľahlivé dividendy po mnoho rokov.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár