Vyberáme pre vás – utility akcie

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Verejné služby

Dividendoví investori majú tendenciu vyhľadávať utility akcie, pretože v porovnaní so širším trhom ponúkajú všeobecne stabilné ceny akcií. Obvykle tiež vyplácajú zmysluplné dividendy. Utility akcie si v uplynulom roku viedli veľmi dobre, pretože úrokové sadzby klesli a investori hľadali výnosy. Napriek tomu aj cez veľkú rally, mnoho spoločností ponúka dividendové výnosy výrazne nad priemerným výnosom indexu S&P 500.

MDU Resources (MDU:NYSE) je regulovaná utility spoločnosť dodávajúca energiu, ktorá tiež súťaží v rôznych priemyselných odvetviach. Na rozdiel od väčšiny spoločností, ktoré sa zaoberajú čisto elektrinou alebo zemným plynom, má MDU taktiež dopravný a stavebný priemysel. Spoločnosť bola založená v Severnej Dakote v roku 1924 a vypláca už 80 rokov v rade dividendu.

Rast hlavného segmentu spoločnosti za posledných päť rokov je na úrovni 12% a výhľad jeho budúceho rastu je taktiež plusový. Rovnako ako každá kontrolovaná utility spoločnosť, musí aj MDU požadovať zvýšenie sadzieb, a to v posledných rokoch s veľkým úspechom. Časť rastu, ako je vidieť vyššie, pochádza z rastúcej zákazníckej základne. Spoločnosť tiež dosiahla lepších cenových výsledkov. Pokračujúci úspech tejto kombinácie by mal viesť k tomu, že do roku 2023 bude rast približne o 5% ročne.

ročný graf MDU RESOURCES, zdroj: FINANZEN100

MDU Resources (MDU:NYSE) taktiež zaznamenala rekordné objemy v doprave a stavebníctve, má nedokončené práce vo výške viac ako 2 miliardy dolárov. Každý segment funguje dobre a vidíme, že táto kombinácia produkuje konzervatívny 5% ročný rast. Stavebné firmy majú tendenciu počas slabých ekonomických časov klesať, čo zvyšuje cyklickosť MDU.

Priemerný jednociferný rast ziskov, prakticky bez vplyvu z ocenenia, a približne 3% dividendový výnos by mal priniesť investorom zhruba 7% celkový ročný výnos.

UGI Corporation (UGI:NYSE) je plynová a elektrická spoločnosť, ktorá pôsobí v Pensylvánii. Spoločnosť UGI má tiež veľký podnik zaoberajúci sa distribúciou energie, ktorý pôsobí po celej krajine a v ďalších častiach sveta. Spoločnosť UGI bola založená v roku 1882 a od roku 1885 vypláca dividendy. Spoločnosť zvýšila dividendu 32 rokov v rade.

Spoločnosť UGI je konglomerát, ktorý pôsobí v štyroch segmentoch: AmeriGas, International, Midstream & Marketing a Utilities. Spoločnosť sa obchoduje s trhovou kapitalizáciou 10 miliárd dolárov.

UGI Corporation (UGI:NYSE) uskutočnila niekoľko akvizícií. Spoločnosť UGI nedávno ukončila nákup skupiny Columbia Midstream Group, zatiaľ čo jej zlúčenie so spoločnosťou AmeriGas by malo byť dokončené v blízkej budúcnosti. UGI už vlastní asi štvrtinu AmeriGasu a nakupuje zvyšok. Spoločnosť očakáva, že transakcia výrazne zvýši voľný peňažný tok, pretože partnerstvo v posledných rokoch fungovalo dobre.

ročný graf UGI CORPORATION, zdroj: FINANZEN100

Tieto akvizície sú príkladom, prečo vedenie verí, že UGI môže produkovať 6 až 10% ročný rast zisku na akciu. Zisk spoločnosti historicky rástol tempom 7% ročne a v nasledujúcich rokoch sa predpokladá rast na úrovni 8%. Akvizície sú najväčším katalyzátorom, ale investori by mali mať na pamäti, že počasie zohráva tiež svoju úlohu rovnako ako u ostatných utility spoločnosti.

Tento robustný rast ziskov bude čiastočne vykompenzovaný priemerným jednociferným poklesom z ocenenia, ale dividendový výnos v polovici 2% pomôže generovať medzi 6 až 7% celkových ročných výnosov v nasledujúcich rokoch.

Záver

Dividendový investori uprednostňujú utility spoločnosti z dôvodu ich stability a atraktívnych dividend. Naozaj, utility akcie môžu považovať za spoľahlivý dividendový príjem. Vždy bude existovať dopyt po utilitách, a to aj v čase krízy, čo znamená, že by tieto energetické akcie mali naďalej platiť spoľahlivé dividendy po mnoho rokov.

Zdroj: suredividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár