Na stretnutí akcionárov Berkshire Hathway (BRK.A) (BRK.B) v roku 2012 sa Warrena Buffeta opýtali, prečo sa rozhodol investovať do IBM a či by zvážil investovanie do iných technologických spoločností ako Alphabet alebo Apple. Vyjadril sa jasne:
„Samozrejme, že sú to mimoriadne spoločnosti. Zarobia veľa peňazí. Prinášajú fantastické zisky z kapitálu. Vyzerajú byť silné na vypudenie, majú svoje silné stránky. Vôbec by ma neprekvapilo, keby som zažil to, že o 10 rokov budú stáť viac peňazí, ale nechcel by som kúpiť ani jednu z nich. Nedostanem sa na úroveň presvedčenia, ktoré by ma prinútilo kúpiť ich. To, čo sa stalo s Apple, by sme pred 10 rokmi nečakali. A je pre mňa ťažké predpovedať, čo sa stane v nasledujúcich 10 rokoch. Prišli s vynikajúcimi výrobkami. Ale sú tu ďalší ľudia, ktorí sa snažia prísť s vynikajúcimi výrobkami. Ale neviem ako hodnotiť ľudí, ktorí na tomto pracujú, či už vo veľkých spoločnostiach alebo v garážach, ktorí sa snažia vymyslieť niečo, čo zmení svet tak, ako sa zmenil v posledných rokoch.“
O päť rokov neskôr, počas rozhovoru s CNBC, Buffett uviedol, že kúpil 123 miliónov akcií spoločnosti Apple na účet Berkshire (v tom čase mal tento podiel hodnotu približne 17 miliárd dolárov). Rýchly posun k dnešným dňom: Berkshire bol pri poslednom podaní 13-F vlastníkom takmer 250 miliónov akcií spoločnosti Apple Inc. (AAPL:NASDAQ). Na pozícii 223 dolárov na akciu má táto pozícia v súčasnosti hodnotu 56 miliárd dolárov. Akcie, o ktorých Buffett v roku 2012 povedal, že nebude ochotný ich vlastniť, teraz predstavujú zhruba 25% portfólia akcií Berkshire.
Čo sa zmenilo v mysliach Buffetta a Mungera, čo ich viedlo k tomu, že tak veľmi stavili na Apple?
Zmysel môžeme nájsť jedine v tom, že sa pozrieme na to, čo verejne povedali od zverejnenia investície. Začneme s niekoľkými pripomienkami spoločnosti Buffett na schôdzi akcionárov v roku 2017:
„Myslím si, že Apple je oveľa viac obchodníkom so spotrebnými výrobkami, v zmysle analýzy hraníc, správania sa spotrebiteľov a všetkých podobných vecí. Je to očividne produkt so vstavanými technickými prostriedkami. Ale z hľadiska stanovenia toho, čo ich potenciálni zákazníci urobia v budúcnosti, na rozdiel od povedzme zákazníkov spoločnosti IBM, ide o iný druh analýzy.“
Buffett a Munger rozšírili tieto myšlienky na stretnutí akcionárov Berkshire Hathaway v roku 2018, najmä v súvislosti s politikou spoločnosti Apple Inc. (AAPL:NASDAQ) na prerozdeľovania kapitálu:
„Myslím si, že je mimoriadne ťažké nájsť akvizície, ktoré by boli pre spoločnosť Apple prínosom a boli v rozmedzí 50 miliárd dolárov, 100 miliárd dolárov alebo 200 miliárd dolárov. Robia veľa malých akvizícií. A som veľmi rád, že ich môžem odkúpiť. Vlastníme približne 250 miliónov akcií. Myslím si, že majú 4,9 miliardy akcií. Vlastníme teda 5%. Ale myslím, že s odstupom času môžeme vlastniť 6% alebo 7% jednoducho preto, že odkúpia akcie. A zistil som, že ak máte mimoriadny produkt a ekosystém, páči sa mi myšlienka mať našich 5% alebo aj viac – 6% alebo 7% – bez toho, aby sme si stanovili hranicu. Myslím, že to fungovalo pre nás v mnohých ďalších situáciách. Musíte však mať nejaký veľmi, veľmi, veľmi špeciálny produkt, ktorý má nesmierne rozšírený ekosystém a produkt je mimoriadne chcený a tak podobne. Ak nenájdu akvizície vo výške 50 miliárd dolárov alebo 100 miliárd dolárov, ktoré môžu urobiť za rozumnú cenu, ktorá sa k tomu skutočne stane aditívnou … Viete, keď sa pozriem za horizont, nevidím nič, čo by malo veľký zmysel pre nich z hľadiska toho, čo by museli platiť a čo by za to dostali. Zatiaľ čo vidím firmu, o ktorej vedia všetko a kde ju môžu alebo nemusia kúpiť za atraktívnu cenu pri spätnom odkúpení svojich akcií. To ešte treba vidieť … Z nášho pohľadu by sme radi videli, ako Apple klesá na cene … Preto im veľmi schvaľujeme na spätné odkúpenie akcií. “
Charlie Munger (Portfólio manažér) dodal nasledovné:
„Myslím si, že veľakrát nie je nič lepšie ako nakúpiť na vlastnej burze, nič nie je tak výhodné. Takže si myslím, že dobre vieme, čo sa stane s Apple. Mali by veľké šťastie, keby bolo k dispozícii niečo za nízku cenu, za ktorú by si to mohli kúpiť. Aj keď, nemyslím si, že svet je taký jednoduchý. Myslím si, že dôvodom, prečo tieto spoločnosti kupujú svoje akcie, je to, že sú dosť inteligentní, aby vedeli, že je to pre nich lepšie ako čokoľvek iné. “
Komentár z týchto dvoch stretnutí nám ukazuje ten správny smer.
Investícia sa zakladala na dvoch veciach: udržateľnosť ekosystému spoločnosti Apple a jeho schopnosť efektívne vlastniť viac tohto ekosystému (pre akcionárov) prostredníctvom spätného nákupu veľkých podielov za rozumné ceny. A aj keď je ešte trochu skoro, stávka zrejme doteraz fungovala na oboch frontoch.

Začnime s ekosystémom. Ako sa uvádza vo fiškálnom štvrťročnom vyjadrení spoločnosti Apple Inc. (AAPL:NASDAQ) z tretieho štvrťroka, ktorý sa konal 30. júla, základňa naďalej rastie v každom z piatich geografických segmentov spoločnosti a vo všetkých hlavných kategóriách produktov. Na konci kalendárneho roka 2018 bola základňa pre iPhone veľmi aktívna – mali viac ako 900 miliónov zariadení – čo je približne 9%-ný nárast za posledných 12 mesiacov (celková aktívna základňa spoločnosti sa zvýšila na všetkých zariadeniach porovnateľnou rýchlosťou). Ako je uvedené nižšie, aktívna základňa iPhone v posledných rokoch neustále rástla (údaje od JPMorgan):
Nárast základne je hlavným prispievateľom k rastu služieb. Spoločnosť má v súčasnosti v rámci svojho ekosystému zaplatených viac ako 420 miliónov predplatiteľov, čo je počet, ktorý sa za posledné dva roky viac ako zdvojnásobil. To sa prejavuje vo výkaze ziskov a strát: tržby za služby sa v treťom štvrťroku zvýšili o 13% a teda na bežnú mieru 46 miliárd dolárov. Jednoducho povedané, spoločnosť Apple odviedla dobrú prácu tým, že pridala ďalších používateľov ku základni a udržala ich v kontakte s ich ponukou produktov.
Pokiaľ ide o alokáciu kapitálu, spoločnosť Apple splnila aj všetky primerané očakávania.
V roku, keď sa spoločnosť Apple Inc. (AAPL:NASDAQ) objavila vo výročnej správe spoločnosti Berkshire (2016), vygenerovala vo voľnom peňažnom toku viac ako 50 miliárd dolárov a čistú hotovosť mala zhruba 160 miliárd dolárov. Trhový strop mal vtedy zhruba 650 miliárd dolárov. Nie je ťažké pochopiť, prečo je veľká akvizícia nepravdepodobná (ako hovoril Munger) a že spätné odkúpenia spoločnosti Apple by mali významný vplyv na podiel Berkshire v spoločnosti počas piatich rokov. (Platí to najmä vtedy, keď počiatočné ocenenie pri nákupe akcie predstavovalo nejaký nízky dvojciferný násobok voľného cash flow.)
Rýchly posun vpred k dnešným dňom: Na konci tretieho štvrťroka bolo zriedených 4,6 miliardy akcií. To je dobré pre kumulatívny pokles vo výške 16% od konca roku 2016. Vedenie sa okrem toho zaviazalo v súvahe k „čistej hotovosti v neutrálnej pozícii“ v primeranom čase ( na konci tretieho štvrťroka, čistá hotovosť bola stále viac ako 100 miliárd dolárov, respektíve približne 22 dolárov na akciu). Ak tieto očakávania splnia v primeranom časovom období, významne to prispeje k významnému zníženiu počtu zriedených akcií spoločnosti Apple v najbližších rokoch.
Záver
Po niekoľkých rokoch sa zdá, že investície spoločnosti Berkshire do spoločnosti Apple do značnej miery fungujú podľa očakávaní. (je zrejmé, že z hľadiska výsledkov podnikania.) Spoločnosť pokračuje v rozširovaní svojej aktívnej používateľskej základne a stáva sa agresívnejšou k navráteniu kapitálu akcionárom.
A hoci cena akcií v tomto období kolísala, zdá sa, že „pán Burza“ za tieto úspechy do značnej miery odmenil dlhodobých investorov. Ako poznamenal Buffett počas rozhovoru s CNBC vo februári 2019, jeho priemerné náklady na akciu sa pohybujú okolo 140 dolárov za akciu. Pri 223 dolárov za akciu je to dobré pre nerealizovaný zisk približne 60% pre Berkshire (pred dividendami). To nie je zlý začiatok.
Zdroj: gurufocus.com