Warren Buffett hľadá veľkú akvizíciu

Akcie Ekonomika Financie všetky články

Agentúra Reuters uviedla správu, že Walgreens Boots Alliance (WBA:NASDAQ) – veľký reťazec drogérií, uvažuje o tom, či skúpi vlastné akcie, čo by bolo najväčším skúpením akcií na dlh v histórii. Jeho akcie v reakcii na túto správu vzrástli o 1,56 dolárov na akciu (respektíve o 2,6%)

Existujú zjavné prekážky pre takúto transakciu, najmä výška dlhu, ktorý by bol potrebný na financovanie obchodu pre Walgreens, ktorý má trhovú hodnotu 55 miliárd dolárov a približne 16 miliárd dolárov čistého dlhu. Teraz je ocenená približne 10 násobkom ročného zisku ešte pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (Ebitda).

Generálny riaditeľ Berkshire Heathaway (BRK.A:NYSE) Warren Buffett márne hľadal veľkú akvizíciu, ktorá by mohla absorbovať kus zvyšujúceho sa hotovostného zostatku BRKA, ktorý na konci tretieho štvrťroka dosiahol rekordných 128 miliárd dolárov.

Walgreens Boots Alliance (WBA:NASDAQ) je typ spoločnosti, ktoré má Buffet rád. Jedná sa o ľahko zrozumiteľné podnikanie, ktoré má lacné ocenenie. Obchoduje sa s 10-násobným predpokladaným ziskom 5,94 dolárov na akciu vo fiškálnom roku končiacom sa v auguste 2020. Zrážka z celkovej ceny na trhu/ziskov je okolo 18. Berkshire by mohla ponúknuť 75 až 80 dolárov za akciu pre Walgreens (asi 70 miliárd dolárov) v hotovosti alebo nejakého mixu peňazí a akcií Berkshire.

ročný graf WBA, zdroj: FINANZEN100

Za takúto cenu by bola dohoda pre Berkshire prírastkom, vzhľadom na nízky výnos, ktorý spoločnosť teraz zarába zo svojich peňazí a ekvivalentov, ktoré sa väčšinou držia v pokladničných poukážkach. Berkshire, ktorý dosiahol 70 miliárd dolárov, by mohol zarobiť 7% -ný výnos zo svojej investície do Walgreensu. Buffett (89) je citlivý na ceny a sťažoval sa, že prílev peňazí od súkromných firiem mu zvýšil náklady na akvizície spoločností.

„V najbližších rokoch dúfame, že veľkú časť našej nadmernej likvidity presunieme do podnikov, ktoré bude Berkshire trvale vlastniť. Súčasné vyhliadky na to však nie sú dobré: ceny sú vysoké pre podniky, ktoré majú slušné dlhodobé vyhliadky, “napísal Buffett v liste akcionárov z Berkshiru začiatkom tohto roka. Bez väčších problémov v posledných rokoch Berkshire rozdelil desiatky miliárd dolárov do akcií ako Apple (AAPL) a JPMorgan Chase (JPM).

Zdroj: barrons

Ohodnoť článok

Pridaj komentár