Warren Buffett hovorí ako finančne prežiť koronavírus

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

foto zdroj: TWITTER

Keď Warren Buffett hovorí alebo koná, milióny investorov tomu venujú pozornosť.

Ľudový finančný guru, ktorý jedáva v McDonald’s a stále žije vo svojom rodnom meste Omaha v Nebraske, je neskutočným miliardárom, takže Buffettovi nadšenci ho pozorne sledujú, aby získali tipy, ako môžu byť tiež nesmierne bohatí.

Všetci v posledných týždňoch spozorneli, keď Buffett zdieľal nejaké múdrosti o peniazoch a kríze. V poslednej dobe mení Wall Street hodnoty, kvôli správam o nových ohniskách vo viacerých štátoch.

Zistite, čo povedal „Veštec z Omahy“ o pandémii a investovaní do akcií, dlhu na kreditnej karte a ďalších iných finančných veciach.

Využite nízke úrokové sadzby

Buffett sa stal jedným z najbohatších ľudí na planéte, keď využil príležitosti. Práve teraz vidí niekoľko fantastických príležitostí, so zdvorilosťou voči Federálnemu rezervnému systému.

„Je to veľmi dobrý čas požičať si peniaze, čo znamená, že to nemusí byť také skvelé obdobie, keďže si požičiavame peniaze, ale pre krajinu je dobré, že je dobrý čas požičať si peniaze,“ uviedol v máji na online stretnutí akcionárov.

Aby pomohol ekonomike zotaviť sa z koronavírusu, FED „urobil správnu vec“ znížením kľúčovej úrokovej sadzby na takmer nulovú hodnotu, uviedol Buffett.

A teraz, pre majiteľov domov či kupcov domov, je vynikajúci čas si požičať. Čiastočne vďaka FED-u sú sadzby na nové a refinančné hypotéky najnižšie (aké boli kedy zaznamenané) a dokonca je možné nájsť 30-ročné pôžičky so sadzbami pod 3%, ak nakupujete a porovnávate ponuky hypoték od viacerých veriteľov.

Vždy buďte pripravení na to najhoršie

Nepovažujú ho za veštca pre nič za nič. Miliardár počas rozhovoru v marci uviedol: „Vždy som mal pocit, že niekedy príde pandémia.“

Minulý rok varoval, že svet bude bojovať s „megakatastrofou“. Buffett v liste povedal svojim akcionárom, že by to bolo akési „absolútne prekvapenie“, ktoré by zničilo ničivé hurikány Katrina a Michael.

Povedal, že Berkshire, ktorý je v poisťovníctve veľkým menom (vlastní Geico a ďalšie poisťovne), by utrpel obrovské straty – nasledujúci deň by však bol pripravený na podnikanie.

Rovnako ako Buffett tiež môžete byť pripravení na čokoľvek – nákupom životného poistenia, ktoré poskytuje finančnú ochranu vašim blízkym. Za 90 sekúnd online nájdete viac sadzieb životného poistenia prispôsobených potrebám vašej rodiny a náklady na pokrytie 1 miliónu dolárov sú len dolár na deň.

Nerobte si dlhy na kreditných kartách

Počas vypuknutia pandémie a lockdown-u, Američania naďalej využívali svoje kreditné karty a dostávali sa do stále väčších dlhov. 47% teraz má dlhy na kartách (oproti 43% v marci) a takmer štvrtina tvrdí, že v dôsledku koronavírusu sa vzali z kreditných kariet viac peňazí a dlhy si ešte zväčšili.

Obrátiť sa na kreditné karty z dôvodu finančných ťažkostí je jedna vec, ale Buffett hovorí, že niektorí ľudia ich používajú ako „útočiace prasiatko“.

Na svojom nedávnom virtuálnom stretnutí akcionárov hovoril o kamarátke, ktorá prišla do neočakávaného stavu, a požiadala o radu, čo s má robiť. Mala tiež dlh na kreditnej karte – s úrokom 18%.

„Keby som dlžil nejaké peniaze s 18%, prvou vecou, ​​ktorú by som urobil s akýmikoľvek peniazmi, ktoré by som mal by bolo, žeby som to zaplatil,“ povedal Buffett svojej známej. „Nemôžeš žiť život požičiavaním si peňazí pri takýchto sadzbách a čakať, že to bude lepšie.“

Kedykoľvek sa zdá, že dlh z kreditnej karty je ohromujúci, odborníci tvrdia, že prvým dobrým krokom k jeho odstráneniu je jeho vloženie do pôžičky na konsolidáciu dlhu – s oveľa nižšou úrokovou sadzbou ako 18%.

Držte sa svojho dlhodobého plánu

Warren Buffett tvrdí, že je presvedčený, že americká ekonomika sa odrazí.

„V zásade, nič nemôže Ameriku zastaviť,“ povedal na online stretnutí akcionárov. „Skutočne sme sa nestretli s ničím, čo by sa veľmi podobalo tomuto problému, ale čelili sme aj tvrdším problémom. Americký zázrak, americká mágia vždy zvíťazila, a urobí to znova.“

Ale tiež povedal, že nikto nevie, čo sa bude diať, takže investori by sa mali pripravovať na potenciálne dlhé zotavenie.

„Budeš mať dobrý výsledok, ak budeš akcie vlastniť dlho,“ povedal Buffett.

Inými slovami, v časoch, ako sú tieto, sa musíte pevne držať. Služba finančného plánovania vám môže pomôcť sústrediť sa na svoje investície. Dnes sa môžete spojiť s certifikovaným finančným plánovačom online, aby ste mohli sledovať svoje dlhodobé ciele.

Pri akciách buďte opatrní

Kríza koronavírusu pustoší celé priemyselné odvetvia vrátane maloobchodu, reštaurácií a zábavy. Buffett uviedol, že škoda v jednom konkrétnom odvetví je viac, ako môže zniesť ako investor.

„Podnikanie leteckých spoločností – a možno sa mýlim, a dúfam, že sa mýlim – sa zásadným spôsobom zmenilo,“ povedal počas schôdze akcionárom. Takto vysvetlil, prečo spoločnosť predala všetky akcie leteckých spoločností, ktoré vlastnila.

Buffett hovorí, že ľudia boli odrádzaní od lietania, takže „svet sa zmenil pre letecké spoločnosti“.

Jedným z dopravcov, ktorých spoločnosť Berkshire vybrala, bola spoločnosť Delta Air Lines, ktorej cena akcií od začiatku roka stratila polovicu svojej hodnoty.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár