Warren Buffett: neprepadajte panike o koronavíruse

Akcie Americké akcie Ekonomika Európske akcie všetky články Zaujímavosti

Nedávna volatilita na akciovom trhu súvisiaca s koronavírusom stačila na to, aby sa roztriasol aj najnebezpečnejší býk na trhu. Milovaný investujúci guru a generálny riaditeľ Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B), – Warren Buffett je však vždy nablízku, aby poskytol pokojné, pragmatické rady a uistenie o dlhodobom výhľade akciového trhu. Vo svojom nedávnom rozhovore s CNBC počas výročného stretnutia Berkshiru v Omahe sa Buffett podelil o svoje myšlienky o širokej škále tém – od akcií cez úrokové sadzby až po hodnoty na trhu. Tu je sedem dôležitých informácií z Buffettovho rozhovoru.

zdroj: inc.com

Koronavírus formuje príbeh.

Aj počas najhoršieho týždňa pre akcie od roku 2008 Buffett povedal, že dlhodobí investori by sa nemali príliš zaoberať a stresovať titulkami v novinách a správami. Buffett povedal, že si nemyslí nič konkrétne o samotnom víruse a že investori by si mali vždy pamätať, že kupujú spoločnosti, keď investujú do akcií. „Skutočná otázka znie: Zmenili sa 10-ročné alebo 20-ročné vyhliadky amerických podnikov za posledných 24 hodín alebo 48 hodín?“ pýta sa Buffett. Uviedol, že viac ako 20 rokov vlastní spoločnosť American Express Co. (AXP) a spoločnosť Coca-Cola Co. (KO) už viac ako 40 rokov – a to aj napriek mnohým negatívnym správam. 

Neskúšajte načasovať trh.

Mnoho populárnych akcií pokleslo o viac ako 10% a viac percent z nedávnych maximov vďaka volatilite na trhu, ale Buffett neodporúča pokúšať časovať trh a investori by sa namiesto toho mali zamerať na hodnotu spoločností, ktoré kupujú. „Nemyslím si, že niekto vie, čo bude trh robiť. Myslím si, že vieš, či robíš inteligentný nákup za danú cenu,“ hovorí. Buffett povedal, že investori by sa nemali báť, kde cena akcií bola alebo kam ide a jednoducho zvážiť súčasné ocenenie spoločnosti.

Pôvodný automobilový priemysel nie je mŕtvy.

Tesla (TSLA) bola v posledných šiestich mesiacoch jednou z najhorúcejších akcií na trhu, zatiaľ čo staršia automobilka General Motors (GM) zaostávala. Buffett nevlastní jediný podiel spoločnosti Tesla, ale má podiel v spoločnosti GM v hodnote 2,3 miliardy dolárov. Buffett povedal, že niet pochýb o tom, že sa automobilový trh jedného dňa spomalí, ale investori majú pri súčasných oceneniach stále veľa príležitostí. „Ak v priebehu nasledujúcich 10 alebo 20 alebo 30 rokov získate hodnotu svojich peňazí z hľadiska budúcej zárobkovej sily, urobíte dobrú investíciu,“ hovorí Buffett.

Akcie sú lepšou investíciou ako dlhodobé štátne dlhopisy.

Buffett povedal, že nie vždy je pravda, že akcie sú lepšie dlhodobé investície ako dlhopisy, ale vo väčšine amerických dejín tomu tak bolo. Buffett povedal, že výnos 30-ročných štátnych dlhopisov sa dnes pohybuje okolo 2% a za tri desaťročia nemajú šancu na rast výnosov. Tvrdí, že len málo investorov by skočilo na príležitosť kúpiť obchodovanie s akciami s 50-násobným ziskom s nulovým potenciálom rastu výnosov. „Ľudia majú skutočne tri základné alternatívy, krátkodobú hotovosť, čo je možnosť urobiť niečo neskôr, dlhodobé dlhopisy alebo dlhodobé akcie. Akcie sú lacnejšie ako dlhopisy,“ hovorí.

Kraft Heinz by mal zlepšiť svoju súvahu.

Buffett je známy svojimi víťaznými investíciami, ale jeho doterajšie výsledky nie sú ani zďaleka dokonalé. Jednou z jeho najviac sklamaných veľkých investícií v posledných rokoch bola spoločnosť Kraft Heinz Co. (KHC), ktorá za posledné tri roky klesla celkovo o 72,7%. Podľa Buffetta má Kraft Heinz príliš veľa dlhov a malo by veci zjednodušiť zameraním sa na splatenie dlhu a zachovanie 6,3%-nej dividendy. „Držitelia dlhov dostanú úrok a dlh by sa mal znížiť do konca roka. Myslím si, že sa to stane, a myslím si, že to bude možné pri súčasnej dividende,“ hovorí.

Hodnota je v bankových akciách.

Päť z ôsmich najväčších akcií v Berkshire sú akcie finančného sektora vrátane bánk, ako sú Bank of America Corp. (BAC), Wells Fargo & Co. (WFC) a JPMorgan Chase & Co. (JPM). V tomto zmysle nie je prekvapujúce, že Buffett vidí hodnotu v bankových akciách, dokonca aj v dnešnom prostredí s nízkymi úrokovými mierami. „Cítim sa veľmi dobre ohľadom bánk, ktoré vlastníme. Sú veľmi atraktívne v porovnaní s väčšinou ostatných cenných papierov,“ hovorí. Berkshire znížila svoj podiel vo Wells Fargo, ale nakúpila akcie Bank of America a ďalších. Buffett odmietol odhaliť podrobnosti o tom, prečo predal podiely Wells Fargo.

Postoj ku kryptomenám je nezmenený.

Buffett bol jedným z najhlasnejších kritikov kryptomeny, ako je bitcoin, ktorý kedysi nazýval „jed na potkany na druhú“. V novom rozhovore pre CNBC opakuje, že jeho medvedí postoj sa stále nezmenil. „Kryptomeny v podstate nemajú žiadnu hodnotu,“ hovorí Buffett. Porovnával kryptomeny s akciami spoločností, ktoré nič nevyrábajú. „Nereprodukujú sa,“ hovorí. „Nedá sa to doručiť. Nemôže ti to poslať šek. Nemôže to urobiť nič.“ Jedinou nádejou pre investora bitcoinov je, že niekto za to zaplatí ešte viac a potom to bude problém kupujúceho.

Zdroj: finance.yahoo

Ohodnoť článok

Pridaj komentár