Wirecard – nemecký sprostredkovateľ platieb sa rúca

Akcie Európske akcie Financie Technológie

Akcie Wirecard bola prísne potrestaná. Titulky článkov a reportáží sú plné spojení názvu spoločnosti s podvodmi a zmiznutými miliardami. Cena akcií Wirecard medzitým klesá. Čo sa deje s týmto nemeckým sprostredkovateľom platieb? A čomu by mali investori venovať pozornosť?

Wirecard a DAX

Akcie nemeckého sprostredkovateľa platieb Wirecard vstúpili na burzu v septembri 2018. Najvýznamnejšie nemecký akciový index DAX je z väčšinovej časti tvorený priemyselnými spoločnosťami, preto prírastok v podobe technologickej spoločnosti s atraktívnymi vyhliadkami bol investormi prijímaný s nadšením.

Na svojom vrchole mala Wirecard trhovú hodnotu približne 24 miliárd EUR, z čoho teraz zostávajú smutné 2 miliardy EUR. To všetko samozrejme súvisí s radom podvodov, ktorá nedávno vyšli najavo. Problémy s Wirecard už nejakú dobu pretrvávali. Aj v roku 2019 spoločnosť zažívala krušné časy.

V posledných dvoch rokoch bola cena akcií klesajúca, čo naznačuje rastúci predajný tlak. Nedávno došlo k prelomeniu supportu na cene 80 EUR, čím sa môže akcia Wirecard dostať do voľného pádu.

Akcie Wirecard kolabujú

Spoločnosť Wirecard vykazovala po mnoho rokov vynikajúci výkon, však postupne začala vychádzať na povrch celá rada podvodných aktivít. Kritickí investori a analytici varovali pred nebezpečenstvom u nemeckej platobnej spoločnosti už roky. Podľa niektorých analytikov už ročné účtovné uzávierky z rokov 2008, 2015 a 2016 boli podozrivé.

Medzi rokmi 2018 a 2019 sa začali čoraz viac objavovať zvláštne situácie. Ako je vidieť na grafe, cena akcií spoločnosti Wirecard zaznamenala v posledných rokoch obrovskú volatilitu. Začiatkom roka 2019 klesla cena akcií Wirecard počas veľmi krátkej doby na polovicu. Tou dobou sa začali objavovať správy, že manažér a účtovník ázijskej divízie Edo Kurniawan bol zapojený do podvodných aktivít. Jadrom obvinení bola realizácia viacerých podozrivých transakcií, ku ktorým boli použité sfalšované a časovo neplatné zmluvy. Wirecard po celú dobu obvinenia popieral a označil ich za nepravdivé, nepresné, zavádzajúce a ohováračské. Podozrenia však vyvolávajú čoraz viac otázok ohľadom integrity účtovníctva Wirecard, čo sa odráža na dôvere investorov v spoločnosť.

historic graf Wirecard, zdroj: FINANZEN100

Od tej doby boli účty Wirecard z mnohých strán pod drobnohľadom a spoločnosť sama vyšetrovala ich zneužívanie. Úrady v Singapure podozrievali Kurniawan z kreatívneho účtovníctva a z prania špinavých peňazí. Kurniawan pravdepodobne roky zvyšoval hotovostné rezervy spoločnosti započítaním peňazí z niektorých zvereneckých účtov.

Wirecard v roku 2020

Pôvodne mal Wirecard 8. apríla zverejniť svoje účtovné údaje. Účtovná firma KPMG však začala vyšetrovanie kvôli obvineniu, že Wirecard manipuloval s údajmi. Spoločnosť sa rozhodla odložiť uverejnenie ročných výsledkov na 30. apríl. Tento dátum však bol tiež odložený až na 4. júna a znovu odložený na 18. júna. Medzitým cena akcií spoločnosti Wirecard dramaticky klesala. Prvého júna spoločnosť EY konštatovala, že v spoločnosti Wirecard chýba 1,9 miliardy EUR, čo je približne štvrtina z celkových aktív spoločnosti. Peniaze, ktoré zmizli, by mali byť na účtoch tretích strán, ktoré pre Wirecard spravujú dve ázijské banky. Vzhľadom k svojmu obchodnému modelu bola Wirecard nútená v Ázii, kde nemá licencie pre svoje aktivity, používať účty tretích strán v partnerských bankách. Toho istého večera bol člen predstavenstva Ján Marsalek, zodpovedný za Compliance, prepustený. Cena akcií v ten deň klesla o viac ako 60%. Zvyčajne, keď dôjde k podvodu alebo iným šokujúcim udalostiam, padajú hlavy vo vedení spoločnosti. Pozícia generálneho riaditeľa Markusa Brauna sa stala neudržateľnou a 19. júna rezignoval. Jeho nástupcom je James Freis, ktorý bol deň predtým menovaný do správnej rady.

Zdá sa, že Wirecard klamal o peňažných rezervách a pravdepodobne nedisponuje kapitálom vo výške 1,9 miliardy EUR na údajnom filipínskom účte. Zostáva zistiť, či sa jedná o podvod niekoľkých zamestnancov alebo kreatívne účtovníctvo, o ktorom vedel aj generálny riaditeľ. Predchádzajúce prešetrovanie spoločnosťou KPMG už ukázalo, že rad ziskov z rokov 2015 až 2018 tiež nemožno úplne vysvetliť. Teraz môžeme očakávať rozsiahle trestné vyšetrovanie celej spoločnosti.

Dôsledky podvodu Wirecard

Dôsledky podvodu sú obrovské. 1,9 miliardy EUR predstavuje približne štvrtinu kapitálu v súvahe spoločnosti a tiež je to výška všetkých ziskov, ktorých spoločnosť dosiahla od roku 2012. Rad klientov taktiež pravdepodobne zruší svoje účty v spoločnosti a prejde ku konkurencii. Naviac sa aktuálna situácia podpíše aj na náraste nových klientov, ktorí sú dôležití pre rast výnosov.

Naopak napríklad akcie holandského konkurenta Adyen od apríla dramaticky posilnili. Kým Wirecard nebol schopný zverejniť svoje účtovné uzávierky, akcia Adyen posilnila o viac ako 70%. Môžeme tiež očakávať, že Adyen preberie rad súčasných klientov Wirecard.

Okrem Adyen existuje viacero konkurenčných spoločností, ktoré z krízy Wirecard profitujú. Najznámejšími príkladmi sú Fiserv, ACI Worldwide, PayPal, Payoneer a Temenos.

Obchodný model Wirecard

Wirecard je treťou najväčšou nemeckou finančnou spoločnosťou na burze. Je napojená na viac ako 200 medzinárodných platobných sietí, od bánk a platobných platforiem. V Európe má Wirecard bankovú licenciu a úzko spolupracuje s platobnými sieťami Visa a Mastercard. Denne spracováva stovky miliónov transakcií kreditnými a debetnými kartami. Wirecard funguje ako prostredník medzi webovými obchodmi, bankami a spoločnosťami vydávajúcimi kreditné karty. Spoločnosť tiež úzko spolupracuje s políciou a vládami na obmedzenie toku peňazí od zločincov a teroristov.

Wirecard tiež vyvinula internetový platobný systém. Silný rast internetu a najmä elektronického obchodovania, umožnil Wirecard počas posledného desaťročia rýchlo rásť. V súčasnej dobe má Wirecard 5 600 zamestnancov v 26 rôznych krajinách.

Aktivity Wirecard sú rozdelené do troch nasledujúcich segmentov:

1) Payment Processing and Risk Management (PP & RM), čo znamená všetky produkty a služby súvisiace s elektronickými platbami a riadením rizík.
2) The acquiring and Issuing (A & I), čo zahŕňa činnosti bankového segmentu Wirecard čiže Wirecard Bank AG. Zahŕňa tiež vydávanie a predaj kreditných kariet.
3) Call Center and Communication Center (CC & CS), čo obnáša všetky produkty a služby napojené na aktivity call centra.

Hodnotenie Wirecard

Spoločnosť Wirecard dlhú dobu silno rástla. Obrat sa každoročne zvyšoval v priemere o 30%. V roku 2018 predstavoval obrat viac ako 2 miliardy EUR a čistý zisk 347 miliónov eur. Spoločnosť údajne vlastnila v hotovosti približne 2 miliardy EUR. Ako veľmi boli však tieto čísla reálne sa pravdepodobne v blízkej budúcnosti ukáže.

V dôsledku obrovského poklesu ceny akcií klesla trhová hodnota Wirecard na necelé 2 miliardy EUR. Samotná spoločnosť už naznačila, že má stále dlhy vo výške približne 2 miliardy EUR, a nie je jasné, kedy bude Wirecard schopný tieto dlhy splácať.

Väčšina investorov sa teda Wirecard momentálne vyhýba. Táto akcia preto rozhodne nie je vhodná pre defenzívne dlhodobých investorov. Vysoká volatilita je však dobrá pre krátkodobých obchodníkov so správnym know-how. Správne umiestnené menšie pozície môžu z vysokej volatility profitovať. Investori a obchodníci by mali vziať do úvahy, že časom sa možno objaví oveľa viac priestupkov, ktorých sa spoločnosť dopúšťala.

zdroj: lynx.cz

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár