Zabudnite na symboly ekonomických oživení „V“ alebo „W“. Na scénu prichádza „K-áčko“

Akcie Ekonomika Zaujímavosti

foto zdroj: pixabay.com

Že sa ekonomika zo súčasnej koronavírusovej krízy raz zdvihne, nikto nepochybuje, ale vedú sa spory o tom, akým spôsobom. A na to si ekonómovia zvykli používať termín pre oživenie hospodárstva v tvare písmena, najčastejšie V, W alebo L. Teraz sa mnohí z expertov prikláňajú k novému písmenu – K. To značí, že ekonomika sa rozdelí na úspešné, ktoré pocestujú po jednej linke K-áčka hore, a neúspešné, ktoré pofrčia po druhej a teda dole.

Optimisti sú pre V-éčko, pesimisti pre Ú-čko. K-áčko dáva riešenie niekde medzi. Niektoré segmenty ekonomiky sa podľa tohto predpokladu otrepú, repsektíve sa už otrepali a to rýchlo. Typicky ide trebárs o segment technológií alebo online nakupovanie. Opakom môže byť priemyselná výroba, treba automotive.

„Písmeno K dobre opisuje súčasné dianie v ekonomike a na trhoch. Časť smerujúca nahor, to sú technológie, obchodníci, farmaceutické firmy a spoločnosti umožňujúce prácu na diaľku,“ opísal pre Bloomberg stĺpikár Barry Ritholz. „Smer dole, to je zvyšok. Momentálne sa to najciteľnejšie týka klasických finančných služieb alebo energetiky,“ dodal.

S oboma smermi sú spojené aj príbehy ľudí, ktorí v danom segmente pracujú. V tom je K-áčko nebezpečné. IT vývojári sa majú a budú mať dobre, menej kvalifikovaní robotníci budú naopak ťažko hľadať zo situácie východisko, myslia si odborníci.

Pre oživenie v tvare K už existuje aj prvá empirická reflexia. Technologické akcie sú na rekordoch, pričom celé ekonomiky ďalej vykazujú prepady a vychádzajú ďalšie a ďalšie čísla produktivity, ktoré nevyzerajú dobre.

Niektorí teoretici ohľadom písmena K hovoria o rozdielnosti finančnej ekonomiky a reálnej ekonomiky, nie toľko o rozdieloch v jednotlivých sektoroch.

„Tvar K je niečo, čo poznáme. Ide o rovnaký vývoj ako po veľkej finančnej kríze. Nerovnosť v spoločnosti potom rastie od 80. rokov naprieč ekonomikami a krajinami,“ uviedol pre web CNBC hlavný ekonóm poradenskej spoločnosti RSM Joseph Brusuelas.

„Dnes je horná časť K jednoznačne zobrazením stavu kondície finančných trhov, spodná časť je reálna ekonomika,“ myslí si.

Zdroj: e15

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár