Dividendoví aristokrati (NOBL) 4/5 (1)

Akcie Americké akcie Dividendy všetky články

Dividendoví aristokrati (ETF: NOBL) je index tvorený 57 akciami S&P 500, ktoré majú dlhú históriu navyšovania dividend vyplácaných akcionárom. V skutočnosti každá z týchto spoločností zvýšila dividendu najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov; niektorí dokonca rozdeľujú svoje dividendy dvakrát tak dlho. Po prudkom zotavení koncom augusta, až do polovice septembra, ktoré vynieslo index na najvyššie hodnoty, skupina začiatkom mesiaca klesla pod svoje predchádzajúce maximá. Odvtedy klesol NOBL na spodok svojho dlhodobého uptrendu.

ročný graf DIVIDEND ARISTOKRATS ETF, zdroj: BESPOKE

Nižšie je uvedený zoznam 20 dividendových aristokratov s najvyšším výnosom. Veľká časť z prvej dvadsiatky, sú akcie z oblasti zdravotnej starostlivosti a spotrebného tovaru (každý sektor má 5 z 20), pričom priemysel zaberá tiež značnú časť zoznamu (4 akcie). V súčasnosti existujú tri spoločnosti s výnosom vyšším ako 5% vrátane Exxon Mobil (XOM), AT&T (T) a AbbVie (ABBV). Spoločnosť AbbVie (ABBV), ktorá bola v roku 2013 vyčlenená zo spoločnosti Abbott Labs, je na prvom mieste tohto zoznamu s výnosom 5,8%. Napriek tomu, že akcie boli za posledný rok v útlme, stále zvyšovala svoju dividendu. Viacero spoločností v tejto skupine vrátane Franklin Resources (BEN), 3M (MMM) a Johnson a Johnson (JNJ) sú tiež v downtrende. Medzitým sú iní, ako napríklad Coca-Cola (KO), na vzostupe. Medzi ďalšie významné výnosné akcie patria People’s United Financial (PBCT) a Leggett & Platt (LEG). Tieto dva majú jedny z najvyšších výnosov, napriek tomu, že majú aj tretí najmenší a najnižšší trhový strop zo všetkých 57 dividendových aristokratov. Na druhej strane JNJ má najväčší trhový strop všetkých aristokratov.

Kým ABBV (predtým Abbott Labs) má najvyšší výnos z top 20, nemá najdlhšiu históriu rastu dividend, hoci to robí už takmer 50 rokov. Spoločnosť Genuine Parts (GPC) v skutočnosti zvýšila svoju dividendu po dobu 63 po sebe nasledujúcich rokov. Z ostatných 20 najlepších, 3M (MMM) a Emerson Electric (EMR) sú jediné ďalšie spoločnosti, ktoré tak urobili (a teda 60 a viac rokov po sebe). Niekoľko ďalších, ako napríklad Johnson a Johnson (JNJ), Federal Realty (FRT) a Coca-Cola (KO), zvýšili svoje dividendy za polstoročie.

TOP 20 DIVIDENDOVÝCH ARISTOKRATOV

Zdroj: bespokepremium

Ohodnoť článok

Pridaj komentár