Zaostrené na Prahu: Realitných investorov láka história, stabilita a zhodnotenie

Reality všetky články

Politická a právna stabilita, zachovalé historické budovy a značný potenciál zhodnotenia. To robí z Prahy stále atraktívnejšie miesto pre investície do bývania. Hlavné mesto zatiaľ vykazuje nižšie ceny investičných nehnuteľností, než metropoly na Západe. Odborníci navyše predpokladajú ďalší rast zhodnotenia.

zdroj: PIXABAY


Podľa aktuálnej správy realitnej kancelárie Engel & Völkers, ktorá má pobočky v 33 krajinách sveta, sa v prvom polroku tohto roka pohybovali priemerné ceny investičných nehnuteľností (nájomných domov) v dobrých lokalitách v Prahe v rozpätí 2 600 a 4 700 Euro za meter štvorcový. V rovnakom období vykazoval Berlín rozpätí 2 800 až 3 800 Euro, Mníchov 6 500 až 8 000 a Zürich 9 100 až 13 500 Euro za meter štvorcový. „V naozaj žiadaných oblastiach, ako je Staré Mesto, Malá Strana, niektoré oblasti Prahy 6 a Vinohrad, však môžu ceny pri predajoch vyšplhať až na 7 800 Euro za meter štvorcový. V prípade nájmu nie je výnimkou v týchto miestach platiť až 25 Euro za meter štvorcový, „vysvetľuje Andreas von SCHLIKE, riaditeľ českej pobočky Engel & Völkers.


Pražský realitný trh čoskoro dobehne západoeurópske metropoly
„Praha za posledných pár rokov získala v očiach investorov veľmi dobré meno. Dôvodom je jednak relatívna politická stabilita a priaznivé právne podmienky pre prenajímateľa, tak aj takmer nepoškodené historické budovy mesta, „opisuje Andreas von SCHLIKE.

V súvislosti s nedostatkom nových bytov, ktorých počet by držal krok s aktuálnym rastom počtu obyvateľov i turistov, ponúka hlavné mesto veľký potenciál v porovnaní s inými európskymi mestami. Možno predpokladať, že pražský realitný trh v dohľadnej dobe dobehne mestá ako Mníchov, Viedeň alebo Zürich. Potvrdzujú to aj aktuálne čísla Delloite Property Indexu.

„V transakčných cenách doháňa Česko západné krajiny. Priemerná cena sa v Česku oproti predchádzajúcemu obdobiu zvýšila o 16,8 percent. Ceny v Prahe dokonca rástli zo všetkých sledovaných hlavných miest najviac. Konkrétne o 22 percent, na 3 162 Euro za meter štvorcový, „komentuje Peter Hána, senior manažér v oddelení nehnuteľností Deloitte.

„Praha je pre zahraničných investorov do bývania mimoriadne atraktívna. Má strategickú polohu v strede Európy a z tunajšieho letiska je blízko do Berlína, Viedne, Zürichu, Paríža, Londýna, Moskvy alebo aj na Blízky východ, „dodáva Andreas von SCHLIKE.

Zdroj: Hofferová, kurzy.cz

Ohodnoť článok

Pridaj komentár